Brigáda na leto 2018 – aké sú možnosti a kde hľadať prácu

01.06.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Aj tento rok platí pravidlo, čím skôr hľadáte, tým skôr nájdete. Ponuka letných brigád na tento rok je viac-menej rovnaká ako po minulé roky. Pozreli sme sa na to, kde sa oplatí hľadať si krátkodobú prácu.


Mnohí študenti trávia letné prázdniny pracovne, či už v zahraničí alebo na Slovensku. Je to predsa skvelá príležitosť, ako si privyrobiť, ale aj zažiť nové skúsenosti a získať nových priateľov či kontakty. Aj keď mnoho pracovných agentúr odporúča hľadať brigádu už začiatkom roka, nájdu sa aj také práce, ktoré si možno dohodnúť aj pár týždňov pred začiatkom letných prázdnin.

Práve máj a jún je obdobie, kedy mnoho firiem hľadá študentov na krátkodobý úväzok na pomoc počas dovolenkového obdobia, alebo jednoducho hľadajú krátkodobé posily do ich tímu. Na Slovensku je veľa stránok, ktoré ponúkajú zaujímavé brigády pre študentov. Ak viete po anglicky, brigádu alebo stáž môžete nájsť aj na anglických stránkach. Pracovanie v cudzej krajine počas leta má veľa výhod. 

Letná brigáda na Slovensku

Ak ste už niekedy hľadali na internete brigádu alebo prácu, určite ste sa už stretli s väčšinou nižšie uvedených stránok, prípadne je možné práce nájsť aj cez rôzne skupiny na Facebooku, kde sa možno priamo skontaktovať so zamestnávateľom.

Prvou možnosťou je osloviť konkrétne personálne agentúry a vybrať si z ich ponuky. Na Slovensku patria medzi najznámejšie:

  • Index Nosluš s.r.o.
  • PJ Servis, s.r.o.
  • Študentský servis

Slovenské stránky ponúkajúce brigády pre študentov

Brigada.sk stránka ponúka rozmanitý výber brigád pre študentov. Okrem brigád tam nájdete aj rôzne poradenské služby.

Superbrigade.zones.sk tu nájdete širokú ponuku brigád pre študentov, ktoré sú sťahované aj zo stránok ako profesia.sk.

Studentskefinancie.sk/brigady táto stránka sa primárne venuje študentským financiám, ale ponúka aj sekciu, kde študenti môžu vyhľadávať v zozname pracovných ponúk.

Pracovne-ponuky.eu/brigady-pre-studentov aj na tejto stránke nájdete zopár zaujímavých brigád pre študentov. 

Facebookové skupiny pre hľadanie brigád či práce

Ak by ste mali záujem o prácu hostess (hľadajú mužov aj ženy), tak sa vám oplatí prihlásiť do otvorenej skupiny s názvom Hostess.

Vo facebookovej skupine Brigádnici pribudne skoro každý deň minimálne jedna brigáda pre študentov.

Hľadám prácu je skupina, ktorá sa neorientuje len na študentov, ale celkovo na ľudí, ktorí hľadajú prácu. Sem tam sa tam vyskytne aj brigáda a veľmi zaujímavá ponuka.

Skupina Hľadám / ponúkam prácu je venovaná všetkým ľuďom hľadajúcim prácu alebo brigádu.   

brigady na leto 2018

Mohlo by vás zaujímať:

Byť iniciatívny sa vypláca

Niektorí ľudia neradi čakajú na ponuky, ale oslovujú firmy priamo. Je to tiež jedna z možností, ktoré často fungujú a niekedy môžu prerásť až do trvalého pracovného pomeru.

Je to jednoduché. Máte obľúbenú firmu? Kontaktujte ju. Väčšina stredných či väčších firiem sa takejto iniciatíve teší a v prípade potreby je ochotná poskytnúť priestor na krátkodobú spoluprácu.

Pri hľadaní letnej brigády na webe sa sústreďte na podniky a akcie, ktoré očakávajú najväčší záujem návštevníkov práve v lete. Je totiž logické, že práve ich majitelia budú v letných mesiacoch potrebovať pracovné posily. Ideálne je pozrieť sa na weby hudobných festivalov, letných športových akcií, kúpalísk, kempov, hotelov, reštaurácií s terasou a podobne.

Brigáda na poslednú chvíľu

Pri menej obľúbených brigádach, ako je napríklad práca v call centre alebo zháňanie respondentov pre reklamné dotazníky, sú pracovné pozície ponúkané neustále. Možno ste si predstavovali nejakú “pohodovejšiu” prácu na leto, ale vedzte, že podobný typ práce, kde ste neustále v kontakte s cudzími ľuďmi, vás dosť zocelí a poskytne vám dobrú skúsenosť do budúcnosti. Ak teda zháňate brigádu na poslednú chvíľu, skúste trochu zľaviť zo svojich predstáv a uvidíte, že prácu nájdete skôr, než by ste čakali.

Letná brigáda v zahraničí

Ak dobre ovládate jazyk krajiny, do ktorej by ste sa radi vydali, prípadne sa v ňom chcete zlepšiť, neexistuje lepší spôsob – ako vybrať sa do tej-ktorej krajiny. Ponuky sa menia každý deň, preto nemožno presne špecifikovať – čo je teraz aktuálne a najzaujímavejšie. Možno však s určitosťou povedať, kde sa objavujú každý deň nové zaujímavé ponuky.

Najväčší záujem je každoročne o Work&Travel

Jednou z jedinečných možností, ktoré sa počas štúdia okrem Erazmu naskytajú je cekom určite ponuka projektu Work&Travel. Jeho podmienkou je však osoba nad 18 rokov, ktorá je študentom strednej alebo vysokej školy, pretože pre umožnenie brigády vyžadujú potvrdenie o štúdiu. Ako už napovedá názov, projekt najprv študentovi zaistí brigádu a šancu zarobiť si peniaze, ktoré následne môže minúť na cestovanie a spoznávanie krajiny. Cieľová destinácia - západné, východné pobrežie USA, Alijaška alebo Kanada.

Projekt je známy svojou flexibilitou. Výber práce je na vás a na vašom rozhodnutí, či si ju zabezpečíte ešte pred odletom alebo až na mieste. Brigádovať cez Work&Travel dokonca spoločne chodia viacerí študenti naraz a v rámci partie sa práca ľahko mení na zábavu.

Tým nesmelejším, ktorým sa na brigádu v zahraničí nepodarilo presvedčiť kamarátov, odporúčame vyhľadať spoločníkov na cestu pomocou internetu - študentov, ktorí túžia vycestovať a uprednostňujú cestovanie v partií je veľa.

Animátorske práce na leto

Čo je lepšie pre mladých ľudí, ako pracovať v letnom rezorte pri mori, navyše vykonávať dozor na rôzne fyzické aktivity a hry. Letná brigáda animátorstva je lákadlom pre mnohých. Uľahčiť rodičom život na rodinnej dovolenke môžete aspoň na pár chvíl a zabaviť ich dieťa môžete napríklad prostredníctvom animátorskych prác. Spomenieme napríklad agentúru Rilife. V ponuke sú pozície športového animátora, výučby jazykov, fitness alebo tanca. Agentúra vám potrebné zaškolenie pre vykonávanie brigády zabezpečí a leto by ste tým pádom mohli stráviť v Taliansku, Egypte, Grécku alebo na Mallorke.

Brigády podobného typu v amerických letných táboroch ponúka CCUSA, ktorá spolupracuje so spomínaným programom Work&Travel, a teda pre jej ponuku je potrebné byť študentom, prípadne čerstvým absolventom.

1. Veľká Británia

Brigádu či prácu nájdete na mnohých stránkach, nám sa osvedčila www.jobscentreplus.co.uk. Precvičiť si angličtinu môžete napríklad pri práci v poľnohospodárstve, hoteliérstve alebo pohostinstvách.

2. Španielsko

Aj v prípade Španielska môžete nájsť brigádu v poľnohospodárstve, pohostinstvá či hotelierstve. Výhodou je pochopiteľne znalosť španielskeho jazyka, ale v niektorých prípadoch si vystačíte s angličtinou. Brigády v Španielsku môžete nájsť napríklad Sistemanacionalempleo.es.

3. Rakúsko

Ak si chcete zdokonaliť nemčinu, a nechcete cestovať príliš ďaleko - vyberte sa na brigádu k susedom. Čerstvé a lákavé brigády v Rakúsku môžete nájsť napríklad na Ams.at. Môžete si tu nájsť napríklad práce týkajúce sa upratovania,  spravovania záhradky, či rôzne sezónne práce v pohostinstvách alebo na kúpaliskách.

4. Amerika

Keď sa chcete vybrať pracovať do Spojených štátov, budete sa musieť poponáhľať. Podstúpite náročnejší administratívny proces, ale získate skvelé skúsenosti a určite zažijete aj mnoho zaujímavého. Brigády v USA nájdete napríklad na CoolWorks.com. Slováci najčastejšie odchádzajú do USA pracovať ako plavčíci, či pracovníci zábavných parkov, prípadne výpomoc v bare alebo reštaurácii.

5. Rôzne krajiny Európy

Veľká databáza pracovných príležitostí naprieč celou Európou sa volá EURES. Nájdete tu takmer 2,5 milióna ponúk práce. Okrem toho tu nájdete zaujímavé informácie o pracovných trhoch v jednotlivých krajinách alebo zistíte možnosti rozšírenia svojej kvalifikácie a zručností. Využiť môžete aj poradenstvo. Skôr než pre hľadanie jednorazových brigád využijete tento portál pre získanie zaujímavých dlhodobejších pracovných príležitostí.

6. České portály

Ak chcete pracovať u našich západných susedov, na internete máte množstvo portálov, kde vytúženú brigádu nájdete. Spomeňme tie najnavštevovanejšie:

www.ajob.cz

Ide o špecializovaný portál, ktorý zhromažďuje ponuky práce a brigád v zahraničí, a to ako priamo od zamestnávateľov, tak od agentúr. Nájdete tu zaujímavé a dôležité informácie, ktoré vám pomôžu pri hľadaní práce i ubytovania.

www.jobs.cz

Jeden z najväčších českých pracovných portálov ponúka okrem brigád v Českej republike, hľadá aj brigády v zahraničí. Vzhľadom k tomu, že sa ale na prácu v zahraničí nešpecializuje, čakajte skôr ponuky do ČR. Napriek tomu tu môžete naraziť na zaujímavé ponuky, napríklad brigády v Nemecku alebo Veľkej Británii.

www.Aiesec.cz

Ak chcete získať iné skúsenosti, ako vám môže dať práca v poľnohospodárstve, hotelierstve, pohostinstvách alebo starostlivosti o deti v zahraničí, skúste sa pozrieť na portál Aiesec.cz, ktorý ponúka pracovné stáže v zahraničí.

www.studentagency.cz

Jeden z najznámejších portálov, kde môžu nielen študenti nájsť zaujímavé ponuky na letné brigády v zahraničí je nepochybne Studentagency.cz. Nájdete tu tiež informácie k pracovným a au pair pobytom v cudzine. Vyberať môžete z au pair pobytov, pracovných pobytov v Európe, programu Work and Travel v USA, z pracovných pobytov v USA alebo z programu Working Holiday v Kanade a na Novom Zélande.

www.TraveloJobs.com

Prehľadné ponuky nielen letných brigád nájdete na portále TravelJobs.com. Nájdete tu pracovné ponuky z oblasti pohostinstiev, hotelierstva alebo cestovného ruchu. Okrem toho tu môžete nájsť informácie o školení a kurzoch pre pozície v cestovnom ruchu. Možno tu priložiť aj životopis.

Ako sa vyhnúť podvodníkom pri hľadaní brigády či práce

Pokiaľ vás ponuka uvedených agentúr nezaujala a trváte na zbere ovocia v zahraničí, je dôležité nenechať sa oklamať a agentúru, s ktorou by ste chceli vycestovať poriadne overiť. Zoznam registrovaných agentúr nájdete na stránkach ministerstva práce a sociálnych vecí. Odporúčame aj zaobstarať si poistenie. Pozorne si preštudujte pracovnú zmluvu. Je potrebné, aby ste dopredu vedeli do čoho idete. Zanechajte svojej rodine a známym informácie KAM idete pracovať a pre KOHO.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5h