Komentár: Ropní ťažiari zvažujú vyššiu produkciu. To môže znížiť ceny palív na čerpacích staniciach

25.05.2018 | Peter Bukov, Finance.sk
Komentáre


Saudská Arábia a Rusko, dve krajiny, ktoré najviac bojovali za zníženie prebytku ropy v minulých rokoch, aktuálne začínajú diskutovať o ukončení aktuálnej zníženej produkcie ropy, ktoré zaviedol OPEC a Rusko začiatkom roka 2017.


Prinášame Vám komentár Petra Bukova hlavného analytika spoločnosti TopForex

Zatiaľ však nepadol žiadny konkrétny výsledok, a preto je to aj naďalej v štádiu rokovaní, pričom výsledok pravdepodobne bude známy na zasadnutí OPEC-u v júni.
Na trhu sa, samozrejme, začali objavovať špekulácie, ako rýchlo a kedy sa vráti OPEC a Rusko naspäť k pôvodnej produkcii po tom, čo sa im poradilo eliminovať výrazný prebytok zásob ropy na globálnych trhoch.

Prednedávnom sa vystúpenie USA z Iránskej nukleárnej dohody dotklo ďalšieho veľkého producenta ropy – Iránu a ropa reagovala nárastom nad 70 USD za barel (pre WTI) a k 80 USD za barel pre ropu Brent.
Zároveň však vysoká cena ropy, ktorá sa nachádza na 4-ročných maximách, môže viesť k menšiemu dopytu, čo predpovedali už niektorí ekonómovia a analytické domy. Vyššia cena ropy zároveň motivuje americké vrty k oživeniu, a preto produkcia ropy v USA dosahuje historické maximá.

TIP: Komentár: Americké trhy v tomto roku ovládajú spätné odkupy akcií

Ropní ťažiari zvažujú vyššiu produkciu

Zdroj: shutterstock

Demokrati v USA z vysokej ceny ropy obviňujú prezidenta Trumpa a jeho politiku, hlavne čo sa týka Iránskej dohody a Blízkeho východu. Pred novembrovými primárkami sa demokrati snažia získať plusové body, a tak využívajú aj vyššiu cenu palív proti súčasnému prezidentovi.
V Rusku už dokonca niektorí veľkí producenti dlhodobo volajú po ukončení produkčných škrtov, ktoré trvajú už 17 mesiacov. Cena ropy je podľa šéfov Lukoil a Gazpromu dostatočná na navýšenie produkcie naspäť na pôvodné úrovne.

Veľkí hráči na derivátovom trhu už začínajú hedgovať možný pokles ropy pomocou futures kontraktov. Ropa navyše zostáva extrémne prekúpená, a preto by aj z hľadiska sentimentu mohla nastať korekcia.
Ropa na správy o možnom navýšení produkcie reagovala prepadom a klesá už štyri dni v rade, pričom WTI spadla naspäť pod 70 USD za barel. Silné podporné úrovne sú aktuálne na 67,50 USD, kde je 50-dňový priemer a následne 65,00 USD, kde sa nachádza 100-dňový priemer.

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáreh