Od júna dostávate viac na stravu – gastrolístky majú vyššiu hodnotu

12.06.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Minimálna suma gastrolístkov sa od júna zvýšila na 3,60 eura. Polepšili si zamestnanci, aj živnostníci.

Minimálna suma stravných lístkov pre zamestnancov sa od 1. júna tohto roka zvyšuje z 3,38 eura na 3,60 eura. Dôvodom je nárast súm príspevkov na stravné pre zamestnancov, ktorí sú na pracovnej ceste v rámci Slovenska.

Nárast pocíti 643-tisíc zamestnancov

Suma stravného v prípade pracovnej cesty v dĺžke 5 až 12 hodín stúpla zo súčasných 4,50 eura na 4,80 eura za každý deň, pri pracovnej ceste trvajúcej od 12 do 18 hodín sa zvýšila zo 6,70 eura na 7,10 eura a pri pracovnej ceste presahujúcej 18 hodín pôjde o nárast zo súčasných 10,30 eura na 10,90 eura.

Vyplýva to z opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o sumách stravného, ktoré nadobudne účinnosť od 1. júna tohto roka. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že nárast minimálnej hodnoty gastrolístkov sa môže vzťahovať na zhruba 643 tisíc zamestnancov.

Ceny jedál a nealkoholických nápojov

Podľa výberovej vzorky, v ktorej sa nachádzalo takmer 900-tisíc zamestnancov, dostávalo stravovacie poukážky v hodnote nižšej ako 3,60 eura približne 243,9 tisíc zamestnancov, čo je 27,1 % z počtu vo výberovej vzorke. Za minulý rok pritom bolo na Slovensku 2,37 mil. zamestnancov.

„Za predpokladu, že z celkového počtu zamestnancov stravovacie poukážky poberá 27,1 % zamestnancov v hodnote nižšej ako 3,60 eura, zvýšenie minimálnej hodnoty stravovacích poukážok môže mať pozitívny vplyv na približne 643 tisíc zamestnancov,“ uviedlo ministerstvo.

Sumy stravného pri tuzemských pracovných cestách sa naposledy menili pred rokom aj pol, teda k 1. decembru 2016. „V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného, ktorý je ustanovený v zákone o cestovných náhradách, bola splnená podmienka na ich zvýšenie, a to na základe štatistických údajov za január 2018,“ uviedlo ministerstvo.

V januári tohto roka totiž mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní na Slovensku oproti júlu 2016 dosiahol 105,1 %.

gastrolistky stravne listky hodnota najnizsia

Mohlo by vás zaujímať:

Aj živnostníci si polepšia

Vyššie stravné pomôže aj živnostníkom, ktorí si odpočítavajú skutočné výdavky. Za každý odpracovaný deň si totiž môžu dať do náklady výdavky na stravné. Kým doteraz si mohli takto odpočítať 4,50 eura na deň, od júna to bude 4,80 eura. Živnostníci, ktorí využívajú paušálne výdavky, si stravné lístky nemôžu dať do nákladov.

Nie všetky firmy vítajú zmeny

Čím je pracovná cesta dlhšia, tým sú vyššie aj diéty. V konečnom dôsledku tak od júna vzrástla minimálna hodnota stravných lístkov z 3,38 na 3,6 eura. Zvýšenie však nepocíti iba zamestnávateľ, ale aj zamestnanec. Firma totiž zo zákona musí hradiť 55 percent stravného, zvyšok si dopláca pracujúci.

Hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Špániková upozorňuje, že „sú firmy, ktoré nie sú v takej dobrej ekonomickej kondícii a svojim zamestnancom ponúkajú najnižšie sadzby gastrolístkov, keďže aj malé zvýšenie môže pre nich znamenať problém“. Za výhodu považuje to, že na príspevok platí daňové zvýhodnenie a firmy si ho môžu dať do nákladov.

Viac zarobia aj vydávatelia stravných lístkov

Vďaka gas­tro­lís­tkom majú re­štau­rá­cie vyšší po­čet strav­ní­kov. To tvr­dia vy­da­va­te­lia strav­ných lís­tkov. Nie­ktoré re­štau­rá­cie sa však brá­nia. Práve kvôli níz­kej cene lís­tkov mu­sia po­riadne im­pro­vi­zo­vať, aby v da­nej cene do­ká­zali pri­pra­viť pl­no­hod­notný obed. Preto majú často tieto obedy niž­šiu kva­litu prí­padne por­cie. Šet­re­nie sa jed­no­du­cho musí nie­kde pre­ja­viť. Ok­rem toho pla­tia re­štau­rá­cie vy­da­va­te­ľom pro­ví­zie vo výške 5 – 7 %.

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.