Koľko dostanete po novom za prácu v noci, cez víkend či sviatok

13.06.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Prvá vlna zvyšovania príplatkov začali už v máji. Rástli hodinové sadzby za nočné, víkendy aj sviatky. Prinášame stručný prehľad príplatkov.


Zamestnanci, ktorý pracujú cez sviatok, v noci, prípadne počas víkendu si tento a budúci rok finančne prilepšia. Od 1. mája tohto roka totiž vstúpila do platnosti novela Zákonníka práce, ktorou sa zvýšili viaceré príplatky.

Dve etapy, dva roky

Za nočnú prácu sa zvýšia príplatky v dvoch etapách, a tiež sa bude rozlišovať, či ide o všeobecnú alebo rizikovú prácu. Pri všeobecnej práci išiel príplatok hore na 30% minimálnej mzdy za hodinu a v ďalšom roku bude navýšenie príplatkov predstavovať až 40%. Podobný postup bude aj pri rizikovej práci, pri ktorej stúpa príplatok na 35% minimálnej mzdy za hodinu a od 1. mája roka 2019 dosiahne 50%.

Zamestnávateľ môže uplatniť výnimku

Zamestnávatelia však majú aj možnosť uplatniť si výnimky v rámci tzv. derogačnej klauzuly, ktorá je v Zákonníku práce v súčasnosti v niektorých oblastiach.

To znamená, že podmienky zvýšenia príplatku za nočnú prácu bude môcť zamestnávateľ dohodnúť v rámci kolektívnej zmluvy, príplatok však môže byť vo výške najmenej 25 % od 1. mája tohto roka a od 1. mája budúceho roka bude musieť byť najmenej 35 %.

praca v noci cez vikend sviatky priplatky

Mohlo by vás zaujímať:

Prilepšíme si aj za prácu cez víkend

Vo firmách, v ktorých nie sú odbory, alebo sa vykonáva prevažne nočná práca, budú môcť zamestnávatelia dohodnúť výnimky týkajúce sa mzdového ohodnotenia za nočnú prácu v rámci pracovnej zmluvy so zamestnancom. Výnimky nebude možné uplatniť pri rizikových prácach.

Tento rok aj budúci rok sa teda mení príplatok za víkendovú prácu. Príplatok za prácu v sobotu bude vo výške 25 % minimálnej mzdy za hodinu a od budúceho roka má byť na úrovni 50 %. Znovu bude možné uplatniť dve výnimky, ale nebudú delené medzi všeobecnú a rizikovú prácu.

Zamestnanci budú mať vyšší príplatok aj za prácu v nedeľu. Zvyšovanie bude tiež postupné. Od 1. mája prišlo navýšenie vo výške 50 % a od 1. mája roku 2019 bude predstavovať 100%. Aj pri týchto príplatkoch zákonník zadefinuje výnimky pre firmy, v ktorých sa musí pracovať pravidelne v nedeľu. Príplatok za sviatok sa zvyšuje na 100 % priemerného zárobku zamestnanca zo súčasnej úrovne 50%.

Odborníci upozorňovali na riziká

Možnosť dohody nižších súm zvýhodnenia sa tak bude môcť uplatniť iba v prípade zamestnávateľa, u ktorého sa vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky vyžaduje, aby sa práca pravidelne vykonávala v sobotu a v nedeľu, alebo aby sa prevažná časť práce vykonávala ako nočná práca. Nesmie však ísť o rizikovú prácu.

Budú príplatky znamenať zdražovanie produktov

Vyššie príplatky ovplyvnia najmä malé a stredné podniky. Je možné, že sa zvýšené náklady na zamestnancov premietnu do zdražovania cien za výrobky a služby.

Odzvonilo tiež „platu dohodou“

Ďalším bodom novely je uvádzanie platu v inzercii. Už by sa vám nemalo stať, že pri prezeraní pracovných ponúk nájdete vedľa políčka „mzda“ prázdne miesto. Firmy majú povinnosť uviesť výšku platu v každom inzeráte. Zamestnanec následne získa plat minimálne v takej výške, ako bol uvedený v pracovnej ponuke.

Napríklad, ak sa prihlásite na miesto operátora výroby s platom 800 eur, zamestnávateľ je povinný vyplatiť vám minimálne túto čiastku.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.