Ako sa dotkne daň z poistenia bežných ľudí

15.06.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Od novej dane z poistenia budú oslobodené životné poistky a sadzba sa zjednotí na osem percent. Dodatočné náklady zrejme zaplatia klienti.


Návrh zákona o poistnej dani má podľa vyjadrenia ministerstva „v plnej miere nahradiť existujúci odvod z neživotného poistenia, ktorý v súčasnosti platia poisťovne“. Spomínaný odvod sa však odvádza iba z poistných zmlúv, uzavretých po 1. 1. 2017 a daň z poistenia sa má platiť zo všetkých zmlúv, ktoré poisťovne spravujú – teda niekoľko miliónov kontraktov.

Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) tvrdí, že postoj ministerstva, o tom že nie je potrebné vstupovať do zmlúv a meniť ceny, je zavádzaním verejnosti a nepochopením fungovania poisťovníctva a zmluvných vzťahov v ňom. Práve Ministerstvo financií SR je podľa kompetenčného zákona zodpovedné nielen za výber daní, ale aj za tvorbu a uskutočňovanie politiky v oblastiach finančného trhu, teda aj poisťovníctva.

Poisťovne sú už teraz zdaňované štvornásobne – daňou zo zisku, osobitným odvodom zo zisku regulovaných odvetví, 8 % odvodom z neživotných poistení a 8 % odvodom z PZP.

Nová 8% daň v skratke

  • zavádza retroaktivitu – daň sa má zaplatiť aj z poistných zmlúv uzavretých v minulosti, kde bola cena kalkulovaná bez dane, čo výrazne negatívne ovplyvní solventnosť poisťovní,
  • nepriznáva, že daňovníkom je poistník – aj keď klient to bude musieť v konečnom dôsledku zaplatiť, za cenu vysokých nákladov poisťovne na prepracovanie poistných zmlúv
  • neoddeľuje daň od poistného – a tým spôsobuje poisťovniam ďalšie zvyšovanie nákladov, napr. na zaistenie a distribúciu

dan z poistenia poistenci

Mohlo by vás zaujímať:

Pravdepodobne to zaplatia poistenci

Ministerstvo financií (MF) SR nevylučuje, že časť poisťovní premietne daň z poistenia do svojich cien poistných produktov. Ako po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR uviedol minister financií Peter Kažimír, podľa neho to bude 50 na 50. Rezort financií sa domnieva, že hlavne kapitálovo slabšie poisťovne alebo tie so slabším postavením na trhu by mohli ceny produktov zvýšiť.

“Samozrejme poisťovne nechcú platiť. Tie poisťovne, ktoré budú chcieť bojovať o klienta, sa budú snažiť nepreniesť daň do cien poistenia,“ povedal Kažimír.

Daň sa životného poistenia nedotkne

Ministerstvo financií urobilo po ukončení pripomienkového konania v návrhu zákona o dani z poistenia viacero zmien. Pôvodne sa mal zákon týkať aj produktov životného poistenia, avšak od tohto zámeru ministerstvo upustilo.

Nová daň z poistenia by mala mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia, kde zostane aj naďalej osempercentný odvod. Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. Zákon by mal začať platiť od októbra tohto roka.

Asociácia poisťovní varuje

Zákon prináša problematickú retroaktivitu, zvýši poistné a môže mať negatívny dopad na štát, poisťovne aj poistených. Ak totiž podľa SLASPO daň zaplatia poisťovne, bude to mať výrazný dopad na hospodársky výsledok poisťovní a tým aj na rozvoj služieb pre klientov a zamestnanosť v sektore.

Ak daň zaplatia poistení, zdražie poistné a ľudia sa budú menej poisťovať, čím sa môžu zvýšiť náklady štátu v prípade prírodných pohrôm, akými sú napríklad záplavy, či požiare.

Návrh sa vzťahuje na staré aj nové zmluvy, čo predstavuje ústavne problematickú retroaktivitu. Na negatívny vplyv novej dane na poistný sektor upozornila v medzirezortnom pripomienkovom konaní aj Národná banka Slovenska.

Aj preto máte možnosť vidieť v televízii či počuť v rozhlase kampaň s názvom rukyprec.sk, vyjadriť nesúhlas môžu aj bežní občania prostredníctvom webstránky.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dane - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.