25 rokov od seba a stále spolu. Len tak trochu inak

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 2. 7. 2018
Pred nedávnom prebehol v Českej republike prieskum agentúry Express People, ktorý bol zameraný na vnímanie Slovákov pracujúcich a žijúcich v Čechách. Výsledok prieskumu bol pomerne prekvapujúci.
25 rokov od seba a stále spolu. Len tak trochu inak

Zdroj: Shutterstock

25 rokov od seba, no stále spolu

Aj po štvrťstoročí od rozdelenia sme si ako dve krajiny veľmi blízki. Prelínanie našich národov prebieha najmä v pracovnom prostredí a turistickom ruchu. 40 % Čechov, ktorí pracujú so Slovákmi nás už však vníma ako akúkoľvek inú národnosť. Zhruba 11 % opýtaných cíti tlak zo strany Čechov, aby Slováci hovorili v českom jazyku.

Anketa tiež ukázala, že Slováci sú vnímaní ako priateľská národnosť, ktorá sa nebojí zmien a riskovania. Napriek týmto superlatívom nás však nevnímajú ako svetových inovátorov. Prieskum prebehol na počte 1048 opýtaných, z ktorých až 46 % má priamu pracovnú skúsenosť so Slovákmi alebo Slovenkami.

12 % z celkového počtu nás považuje za konkurentov na pracovnom trhu, ktorí ohrozujú dobre platené pozície, a to hlavne vo veku do 26 rokov. Česi ďalej v odpovediach uviedli, že Slováci sa vedia baviť, sú hrdí, priebojní ale aj arogantní. Najviac slovenských pracovníkov je v Prahe, Brne, v Stredočeskom kraji, Plzni, Liberci a v Zlíne. Najmenej ich pracuje v kraji Vysočina.

TIP: Slovensko vs. Čechy. Kde sa zarába lepšie?

Záujem o prácu v Česku klesá

Podľa odborníkov atraktivita pracovných pozícii v Českej republike zo strany Slovákov klesá. Kvalifikovanejší ľudia ostávajú doma na dobre platenej pozícii, ostatní pokračujú ďalej na západ. Podľa agentúry v priemysle neexistuje medzi Slovákom a Čechom rozdiel. Je to hlavne kvôli podobnému jazyku a vzdelaniu, ktoré pochádza z rovnakého federálneho systému.

Podľa štatistík žije u našich českých susedov zhruba 113 000 Slovákov, z toho 48 322 osôb má zaevidovaný trvalý a 64 855 prechodný pobyt. Celkový počet ráta len s ľuďmi, ktorí sú takto nahlásení, výsledok tak môže byť ešte o niečo vyšší. Aj napriek vysokému číslu nie sme najpočetnejšia skupina cudzincov žijúcich v Čechách. Prvé miesto si držia Ukrajinci.

Dôvodom odchodu do Česka aj naďalej ostáva štúdium, viac pracovných príležitostí a vyššia priemerná mzda.

Porovnanie priemernej mzdy v ČR a SR:

Priemerná mzda v ČR a SR

Zdroj: CZSO, ŠÚSR

Nie len práca, ale aj štúdium

Okrem pracovných príležitostí lákajú Slovákov do Česka aj vysoké školy. Celkovo má Slovensko za hranicami zhruba 30 000 študentov vysokých škôl, z toho až 22 000 je práve na českých vysokých školách. Prevažne študujú v najväčších mestách Česka, respektíve v Prahe a v Brne.

V minulosti však mali naše krajiny zmluvu, ktorá obmedzovala počty študentov jednej krajiny v druhej. Slovenským študentom boli v Česku dovolené len odbory, ktoré neboli na našich vysokých školách a naopak českým študentom len odbory, ktoré neboli na českých vysokých školách. V roku 1999 bola zmluva zrušená a počet študentov na jednotlivých vysokých školách nie je obmedzený.

Hlavným dôvodom migrácie študentov k našim susedom je predovšetkým kvalita vzdelania, rozmanitosť študijných odborov, zahraničné študijné pobyty, kvalitnejší vyučujúci, lepšie materiálne vybavenie škôl a v neposlednom rade odbornosť. V rámci zahraničných výmenných pobytov sa študent môže pozrieť do celej Európy, Japonska, Číny, Kanady, USA a podobne.

Nezamestnanosť máme vyššiu

Miera nezamestnanosti je na Slovensku stále vyššia než v Česku. Podľa najnovších výsledkov je to 5,5 % u nás, 3,2 % v Čechách. Napriek tomu riešia obe republiky rovnaký problém, kritický nedostatok ľudí na voľné pracovné pozície. Vrchol náborov na voľné miesta v Česku by mal byť v septembri, kedy nastáva sezóna dopytu po práci v takmer všetkých priemyselných a logistických firmách.

Počet cudzincov v Česku

Podľa Ministerstva vnútra Českej republiky je na ich území momentálne zaevidovaných 539 970 cudzincov, z toho sú najpočetnejšie skupiny 120 431 Ukrajincov, 113 000 Slovákov, 60 296 Vietnamcov, 14 312 Bulharov a 13 119 Rumunov. Zvyšok sú ľudia ďalších svetových národností, ktorí sú v Česku hlavne kvôli práci.

Celkový počet cudzincov v ČR:

Druh pobytu Muži Ženy Spolu
Prechodný 152 784 98 080 250 864
Trvalý 150 381 134 725 285 106
Spolu 303 165 232 805 535 970

Zdroj: MV ČR,CZSO, ŠÚSR

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok