Komentár: Obrovský rast peňažných fondov predznamenáva recesiu

15.06.2018 | Peter Bukov, Finance.sk
Komentáre


Peňažný trh v USA (teda trh s finančnými inštrumentmi splatnými do jedného roka) zažíva najlepšie časy za posledných osem rokov. Aj napriek rastu akcií na nové maximá v USA a rastu výnosov prúdilo v minulom týždni obrovské množstvo kapitálu práve do peňažných fondov.


Prinášame Vám komentár Petra Bukova hlavného analytika spoločnosti TopForex

Celkový kapitál v týchto fondoch sa tak vyšvihol až na 2,9 bilióna USD, čo sú osemročné maximá. Pre americké vládne fondy peňažného trhu vzrástol objem majetku až na 2,27 bilióna USD.

Prečo investori siahajú po týchto fondoch, ktoré patria do skupiny „hotovosť“? Dôvod je veľmi jednoduchý – výnos je oveľa vyšší než v minulých rokoch a pravdepodobne bude ďalej rásť. 4-týždňové pokladničné poukážky majú aktuálne anualizovaný výnos 1,77 % verzus 0,77 % pred rokom, trojmesačná poukážka je teraz za 1,92 % oproti 0,99 % v lete 2017 a šesťmesačný výnos dosiahol 2,1 % verzus  1,1 % minulý rok v júni.

To je naozaj výrazný nárast výnosov na krátkom konci výnosovej krivky a môže za to ako zvyšovanie sadzieb americkým Fedom, tak aj predpokladaný rapídny nárast dlhu v USA, kedy si investori začínajú pýtať od vlády vyšší výnos za potenciálne vyššie riziko. Navyše, inflácia začína v USA rýchlejšie rásť a aj to sa pretavuje do rastu výnosov na dlhopisoch.

TIP: Komentár: Taliansko zostáva hrozbou pre Európu. Vďaka novej vláde

Komentár: Obrovský rast peňažných fondov predznamenáva recesiu

Zdroj: shutterstock

Strach z inflácie dokumentuje aj nasledujúci príklad – výnos na dvojročných TIPS (teda dlhopisoch očistených o infláciu) bol minulý rok vo februári iba -1,2% - teda nominálny výnos na normálnych dvojročných dlhopisoch bol nižší ako miera inflácie. Reálne tak investori držiaci tieto dlhopisy strácali, lebo inflácia bola vyššia.

Dnes je však realita úplne iná a výnos na dvojročných TIPS je aktuálne okolo 0,72%, najviac od roku 2009. Inflačné očakávania rastú a s nimi musí rasť aj nominálny výnos na dlhopisoch.

Dlhopisová krivka sa navyše splošťuje, a to znamená, že krátky koniec krivky rastie rýchlejšie než dlhší. Mnoho dlhopisových investorov očakáva inverznú krivku na dlhopisovom trhu už začiatkom roka 2019. Väčšinou po tom vždy prichádza recesia, a preto budú investori znova nakupovať dlhopisy, ktoré slúžia ako bezpečný prístav.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre