Čo všetko prinesie ročné zúčtovanie sociálnych odvodov

18.06.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Vláda schválila zavedenie ročného zúčtovania sociálnych odvodov. Do štátnej pokladnice pribudnú vďaka ročnému zúčtovaniu ďalšie príjmy.

Zavedenie ročného zúčtovania sociálneho poistenia by malo zabezpečiť spravodlivejšie odvodové zaťaženie práce a vyššie príjmy štátu. Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení z dielne ministerstva práce, ktorú v pred nedávnom na rokovaní schválil s pripomienkami vládny kabinet.

Ďalšia administratíva? Zúčtovanie spravia za vás

Účelom právnej úpravy je zavedenie ročného zúčtovania poistného v sociálnom poistení, pričom vykonávať by ho mala Sociálna poisťovňa. Podľa predkladateľa sa tým predíde zvýšeniu administratívnej záťaže podnikateľských subjektov a poistencov.

Koho sa bude ročné zúčtovanie sociálnych odvodov týkať

Ročné zúčtovanie sociálneho poistenia na základe príjmov za predošlý rok sa bude vzťahovať na:

  • zamestnancov,
  • zamestnávateľov,
  • samostatne zárobkovo činné osoby.

Výnimku dostane štát (nebudú sa ročne zúčtovávať odvody štátu napr. za ženy na materskej a rodičovskej dovolenke), Sociálna poisťovňa (ročnému zúčtovaniu nebudú podliehať odvody poisťovne za poberateľov úrazovej renty) a dobrovoľne poistené osoby.

socialne odvody zmeny

Mohlo by vás zaujímať:

Zlá správa pre začínajúcich živnostníkov

Negatívne sa dotkne ročné zúčtovanie aj začínajúcich živnostníkov, ktorí v súčasnosti neplatia sociálne odvody za prvý rok podnikania, ale po novom by sa im z podaného daňového priznania v rámci ročného zúčtovania malo vypočítať, koľko majú doplatiť Sociálnej poisťovni aj za tento prvý rok.

Pohoršia si ale aj zamestnanci, ktorým firma napríklad raz do roka priznáva vysokú odmenu. Novela totiž zavádza inštitút maximálneho ročného vymeriavacieho základu. V rámci ročného zúčtovania sociálnych odvodov sa spočítajú vyplatené mzdy a odmeny a budú sa porovnávať s týmto základom, čo bude v ich prípade znamenať možný vznik nedoplatku na poistnom.

Prvýkrát za zmenu zaplatíme v roku 2021

Predložený návrh počíta s tým, že platiť a odvádzať preddavky na poistnom sa začne za obdobie od januára 2021 a Sociálna poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie prvýkrát v roku 2022 za rok 2021. Dôvodom navrhnutej účinnosti od 1. januára 2021 je zabezpečenie dostatočne dlhej lehoty na zavedenie zmien do praxe.

Ktoré typy poistenia spadajú pod ročné zúčtovanie

Ročné zúčtovanie sa má týkať poistného na povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie, povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, poistného na povinné poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity. Tieto budú platené a odvádzané preddavkovo a vykoná sa nad nimi ročné zúčtovanie.

Súčasná úľava na poistnom na povinné dôchodkové poistenie, ktorú si môžu uplatniť študenti aj dôchodcovia, ktorí pracujú na dohodu, bude zachované v podobe odvodovej odpočítateľnej položky (OOP). Dohodári, ktorí si ju uplatnia, budú povinne dôchodkovo poistení od vzniku do zániku dohody.

Zmeny sa dotknú aj rodičov

V novele zákona sú obsiahnuté aj zmeny pre rodičov pri súbežnom nároku na materské pre oboch, ak sa starajú každý o iné svoje dieťa. Zmeny týkajúce sa právnej úpravy materského nadobudnú podľa návrhu účinnosť 1. januára 2019. 

Na zmeny doplatia najmä veľmi dobre zarábajúci zamestnanci

Ročné zúčtovanie má za cieľ zabezpečiť, aby strop vymeriavacieho základu nebol definovaný na mesačnej báze, ale na ročnej báze ako 84-násobok priemernej mzdy, čo je 76 608 eur. Na zmenu najviac doplatia zamestnanci s nadpriemernými príjmami.

Zdroj ilustračnej fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.