Ako vyzerá bezplatné zdravotníctvo v praxi: za toto všetko si priplácame

19.06.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Platíme síce zdravotné poistenie, no napriek tomu musíme za množstvo úkonov doplácať. Ktoré sú to?


Lekári majú pri tvorbe cenníkov voľnosť. Zákon ich taxy nijako neobmedzuje. Poplatky sa však týkajú všetkého, čo je označené ako nadštandard, prípadne sa vzťahujú na to, o čo pacient požiada sám.

Všeobecný lekár: čo všetko si platíme

Potrebujete potvrdenie o svojom zdravotnom stave? Či už je to na administratívne účely, alebo do práce, ceny sa môžu výrazne líšiť a to v závislosti od toho, v ktorom regióne žijete. V Bratislave môžete za takéto potvrdenie pokojne zaplatiť aj 30 eur, na Východnom Slovensku je poplatok zhruba tretinu z tejto sumy.

Platí sa aj za potvrdenie o návšteve lekára. Stojí jedno až dve eurá. Výpis zo zdravotnej dokumentácie na vlastnú žiadosť dostanete za 5 až 10 eur.

Veľmi častým úkonom v rámci ambulancie všeobecného lekára je vystavenie potvrdenia o spôsobilosti vykonávať zamestnanie, či vyšetrenie pre potreby vodičského preukazu. Tu opäť zaplatíte od 15 do 30 eur, lekári naprieč Slovenskom žiadajú rôzne sumy.

Ak na vlastnú žiadosť chcete vedieť, či máte vírusové alebo bakteriálne ochorenie, za vyšetrenie CRP sa aktuálne platí do 10 eur. Lekári to odôvodňujú tým, že prístroj je pomerne drahý.

poplatky u lekara

Súvisiace články:

Zubár: čo všetko si platíme

U zubárov je to komplikovanejšie. Ich cenníky sú rôzne. Všetko závisí najmä od toho, či majú zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Ani to však nie je záruka, že u nich nenecháte stovky eur.

Plne hradená je každoročná preventívna prehliadka, röntgen či akútna zdravotná starostlivosť. Poisťovne preplácajú sčasti aj plomby, dentálnu hygienu či ošetrenie zubného kazu.

Mnohí nechodia včas na preventívnu prehliadku a to znamená peniaze navyše. Zdravotné poisťovne pacientovi po vynechanej prevencii nemôžu v ďalšom roku preplatiť opravu zubného kazu.

No i tak pri každej návšteve necháte u zubára desiatky až stovky eur. Ak napríklad lekár použije modernejšiu techniku, drahší prístroj alebo materiál, pacient dopláca. Obmedzenia v cenníkoch neexistujú, aj tu majú lekári voľné ruky. Čo všetko prepláca zdravotná poisťovňa u zubára a čo nie nájdete v tomto článku.

Platí sa aj za objednávanie, ale len cez internet

Napriek tomu, že zákon nedovoľuje poplatky za objednávanie na vyšetrenia a pacientom, deje sa tak. Lekári sa totiž naučili, ako tento zákon obísť.

V zarábaní na objednávaní im pomáha internet. Existuje viacero portálov, cez ktoré sa môžete u špecialistov objednať. Pri výbere dátumu a času sa však objaví informáciu o poplatku „za využitie portálu“. Za takéto využitie portálu zaplatíte do 20 eur na jedno objednanie.

Nové poplatky na pohotovosti

Napríklad tehotné ženy, ktoré začnú krvácať, nemajú inú možnosť, iba ísť do nemocnice, ale keďže nespĺňajú výnimky v zákone pre tých, čo neplatia, môže od nich nemocnica vypýtať desať eur. Denník N poukázal na prípad, kedy tehotná žena musela zaplatiť poplatok, aj keď to zákon vylučuje.

Po novom vám za návštevu urgentu v neopodstatnenom prípade naúčtujú poplatok vo výške až 10 eur. Neplatíte ho vtedy, ak ste utrpeli úraz, alebo vás okamžite hospitalizovali, prípadne tí pacienti, ktorým sa ambulantná pohotovosť venuje viac než dve hodiny. Inak je poplatok za ambulantnú pohotovosť vo výške dvoch eur.

Zdroj ilustračnej fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.