Máte vysokoškolský titul? Máte lepší plat ihneď po nástupe, a to aj bez praxe

20.06.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Úroveň vzdelania je výrazným činiteľom, ktorý má vplyv na plat a platový progres zamestnancov počas celého života.


Medzinárodný portál Paylab.com, ktorý vo svete zastrešuje mzdové portály, spravil analýzu v 13 európskych štátoch. Tá ukázala, že zamestnanci s vysokoškolským titulom predbehnú vo výške platu pracovníkov so strednou školou už ako absolventi. Tieto výsledky platia aj pre Slovensko, kde prebehla analýza z údajov zo mzdového portálu Platy.sk.

Stále platí, že s vysokou školou prichádzajú vyššie platy

Plat zamestnanca s vysokou školou je pre ľudí s nižším vzdelaním často nedosiahnuteľný. Mnoho pracovníkov so strednou školou pritom počas celého pracovného života nedosiahne ani priemerný plat vysokoškolského absolventa. Rozdiel medzi priemerným platom zamestnanca s vysokoškolským titulom a pracovníkom so stredoškolským vzdelaním na Slovensku predstavuje 37 %.

Napriek tomu, že ide o citeľný rozdiel, z pomedzi krajín V4 je tento náskok vysokoškolákov najnižší. Kým hodnoty v Poľsku (45 %) a Českej republike (41 %) sú v porovnaní so Slovenskom podobné, v Maďarsku ide o obzvlášť veľký rozdiel. Zárobky tamojších zamestnancov s titulom sú totiž v priemere až o 69 % vyššie.

student vysoka skola plat po nastupe

Mohlo by vás zaujímať:

Rolu nemusí hrať ani prax

Analýza na Slovensku ukazuje, že zamestnanca so stredoškolským vzdelaním a 5-ročnými skúsenosťami v priemere predbehne vysokoškolský absolvent ihneď po nástupe do prvého zamestnania.

Hoci prax sa stále u zamestnanca cení ako vysoká hodnota, zvyšuje sa aj počet ponúk vhodných pre absolventov, teda pre tých, ktorí akurát ukončili štúdium a zatiaľ nestihli získať prax v odbore. Na to, či má budúci zamestnanec prax, alebo nie, sa už tak neprihliada najmä pri špecialistoch na informačné technológie.

Rozdiel medzi zárobkami zamestnancov sa rokmi iba zvyšuje. Najväčší náskok majú Slováci s vysokoškolským vzdelaním vo veku od 35 do 44 rokov. Rozdiely sú však citeľné počas celého pracovného života.

Platový medián človeka s vysokoškolským titulom do 24 rokov predstavuje 1018 eur v hrubom. Medián zárobkov pracovníkov so strednou školou túto métu nepresahuje ani v jednej vekovej skupine.

Kým zamestnanci bez vysokoškolského titulu zarábajú najlepšie vo veku od 25 do 34 rokov so mzdovým mediánom 932 eur v hrubom, pri titulovaných pracovníkoch je najvyšší mzdový medián vo veku od 35 do 44 rokov, a to 1500 eur v hrubom.

Platy najrýchlejšie rastú do 34 rokov

Na Slovensku je platová progresia stredoškolsky vzdelaných ľudí výrazná vo vekovom pásme 25 až 34 rokov, kedy zamestnanci dosahujú 14-% platový progres oproti mladším ročníkom. Po 35. roku života sa už zväčša nevyvíja plat tak dynamicky.

U vysokoškolsky vzdelaných ľudí je platový progres vo vekovom pásme 25 až 34-ročných na úrovni 28 % a o niečo menej citeľnejší vo vekovom pásme 35 až 44-ročných, kedy dosahuje 15 %. Po 45. roku života sa už plat vysokoškolských absolventov oproti mladším ročníkom nevyvíja dynamicky a skôr stagnuje.

Ľudia bez praxe tesne po škole majú často nereálne očakávania

Absolventi majú často vysoké finančné požiadavky vzhľadom na ich pracovné skúsenosti a prax. Ľudia bez praxe tesne po škole si niekedy predstavujú svoj budúci plat vyšší, ako je skutočný plat pri vstupe na trh práce.

Mladí ľudia, ktorí prichádzajú na trh práce, vyžadujú od zamestnávateľa takisto benefity, dobré platové podmienky a neboja sa vypýtať si za svoju prácu aj vyššiu odmenu ako starší ľudia. Odzrkadľuje sa to aj na ich očakávaniach o mzde, ktorú by chceli dostávať pri vstupe na pracovný trh.

Nadpriemerné platy očakávajú mladí ľudia v Bratislavskom, Trnavskom a Košickom kraji.

Titul u nás znamená lepší plat

Stále platí, že vysokoškolský titul je dobrým odrazovým mostíkom pre dosiahnutie vyššieho zárobku. 

Najlepšie šance zamestnať sa majú naďalej absolventi informatiky, strojárstva a ekonómie. „Platí však, že kandidáti s netechnickým vzdelaním bez znalosti minimálne jedného svetového jazyka majú na trhu práce problém uplatniť sa.

Zdroj titulnej fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 2.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.