Trump uvalil clá na dovoz áut: podarí sa im to prežiť?

25.06.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Ešte pred dvoma rokmi Spojené štáty americké rokovali s Európskou úniou o vytvorení najväčšej zóny voľného obchodu na svete. Dnes je na obzore najväčšia obchodná vojna v histórii voľného obchodu pre jednostranné clá zavádzané Trumpom.


Americký prezident Donald Trump ťahá svet do veľkej obchodnej vojny. Neuspokojil sa s clami, ktoré nedávno zaviedol na európsku či kanadskú oceľ a hliník. Na stôl dáva požiadavky, na ktoré Európa nikdy nepristúpi, a celý spor tým ešte viac eskaluje.

Clá na automobilky môžu byť problém aj pre Slovensko

No naozajstná obchodná vojna sa začne podľa analytikov až v tom prípade, ak americký prezident Trump uvalí 25-percentné clá na všetky dovážané automobily. Tie tvrdo dopadnú aj na Slovensko, keďže bratislavský závod Volkswagen Slovakia v roku 2017 vyviezol do USA každý piaty vyrobený automobil.

Navyše automobilový priemysel je aj kostrou nemeckej ekonomiky a najsinejšia ekonomika EÚ by v takom prípade asi trvala na tvrdých odvetných sankciách. Ekonómovia sa zhodujú v tom, že výsledkom obchodnej vojny bude zdražovanie.

„Toto nie je dobrá správa pre medzinárodný obchod a určite bude aj snahou Slovenska podporovať jednotu v rámci Európskej únie, aby nás, nerozbili salámovou metódou. Komunikujeme aj s nemeckými kolegami, jednak čo sa týka nemeckých výrobcov na Slovensku, ale myslím, že tá rétorika bude podobná v rámci celej EÚ," uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.

trump cla dovoz aut

Mohlo by vás zaujímať:

Ako von z krízy? Ľahké to nebude

Trump tvrdí, že neustúpi dovtedy, kým EÚ neodstráni clá a ďalšie obchodné bariéry voči americkým tovarom. „Je to úplne nespravodlivé voči našim poľnohospodárom, robotníkom a podnikom. Zrušte svoje clá a obmedzenia alebo my sa im viac než vyrovnáme!“ odkázal Trump na sociálnej sieti a poukázal na obchodný prebytok EÚ voči USA za 151 miliárd dolárov.

EÚ aktuálne zvažuje voči USA odvetné clá, ktoré majú platiť od začiatku júla. Ide o clá na americké motorky, džínsy či sóju. Únia je zatiaľ opatrná, keďže eskalovanie vojny by mohlo znamenať, že Trump zavedie 25-percentné clá na európske autá, čo by pocítila aj slovenská ekonomika.

Doplnil ho minister financií Peter Kažimír, ktorý to nevidí až tak dramaticky: „Ten prípadný dopad je relatívne nízky, naše odhady hovoria medzi 0,05 až 0,12 % HDP. To neznamená nič tragické. V prvom rade sa ale musíme snažiť vyhnúť takémuto konfliktu a usilovať sa o rokovania. V tomto sme súčasťou jednej veľkej hry."

O čo vlastne ide Trumpovi

Americký prezident neplánuje zakázať nemecké autá v krajine. Chce zakázať ich dovoz z Európy. To znamená, že chce, aby nemecké automobilky začali stavať závody na pôde USA, najmä na stredozápade. Už teraz Nemci montujú niektoré modely v spojených štátoch a D. Trump chce, aby tam premiestnili aj ďalšiu výrobu. Ideálne by pre ňho bolo, ak by sa USA stali dokonca základňou pre výrobu a export „nemeckých“ áut do ďalších krajín.

Súčasný americký prezident sa snaží napodobniť Ronalda Reagna, ktorý v 80tych rokoch obmedzil dovoz z Japonska. Viaceré výskumy však dokazujú, že čistý efekt týchto reštrikcií bol nakoniec pre amerických zamestnancov negatívny. USA totiž vtedy stratili 60 tisíc pracovných miest.

Zdroj foto: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo