BOZP pre jednoosobovu eseročku? Najbizarnejší návrh zákona je tu

06.07.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


Nový zákon sa má výrazne dotknúť aj jednoosobových spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré by podľa návrhu mohli po novom podliehať výkonu inšpekcie práce.


Ministerstvo práce sa chystá predstaviť kontroverznú novelu zákona. Podľa nej by sa mali aj jednoosobové eseročky riadiť pravidlami ako klasickí zamestnávatelia vo veľkých firmách. Ministerstvo obhajuje novelu a tvrdí, že ide v prvom rade o zrovnoprávnenie živnostníkov. Odborníci však hovoria o byrokratickej šikane a rovnako to vnímajú aj obyčajní ľudia.

BOZP aj pre jednoosobovú eseročku

Novelou zákona sa rozširuje okruh osôb, ktorých pracoviská budú podliehať výkonu inšpekcie práce, o právnické osoby, ktoré nezamestnávajú žiadnu fyzickú osobu, a to v rozsahu dozoru nad dodržiavaním právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP). Na tento účel sa budú považovať za zamestnávateľa, informoval hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Je teda jedno, že ste len konateľom eseročky, budete sa musieť nechať vyškoliť podľa predpisov BOZP.

Návrh dostáva reálne kontúry

"Právnické osoby, ktoré nie sú zamestnávateľmi, zvyčajne spoločnosti s ručením obmedzeným, v reálnej praxi vykonávajú často rôzne činnosti prostredníctvom svojich štatutárnych zástupcov (konateľov), ktoré môžu byť a v praxi aj často reálne sú v rozpore s právnymi predpismi a s ostatnými predpismi na zaistenie BOZP," uviedol Stuška s tým, že z tohto dôvodu by inšpekcia práce určite mala mať dosah aj na uvedené právnické osoby, napr. správcov bytových domov, ak nie sú zamestnávateľmi, osoby zodpovedné za bezpečnosť strojov, priestorov, projektantov, stavebníkov, koordinátorov a pod.

Návrh novely je v súčasnosti ešte v procese, preto nie sú známe bližšie informácie. "Ministerstvo v súčasnosti tento návrh zákona finalizuje, a preto je ešte predčasné špecifikovať všetky pripravované zmeny. Vaše otázky Vám radi detailnejšie zodpovieme po predložení novely do medzirezortného pripomienkového konania v priebehu júla,"dodal.

bozp jedna osoba

Prečítajte si aj:

BOZP vo vlastnom byte?

Kto má malú eseročku, zvykne mať sídlo firmy, a teda aj kanceláriu, vo svojom byte. Zatiaľ nie je jasné, či ako majiteľ a zároveň konateľ eseročky bude musieť sám sebe zabezpečiť školenie o bezpečnosti pri práci, pracovnú zdravotnú službu, mať potvrdenie o lekárskej prehliadke a robiť pravidelné revízie elektronických prístrojov, ktoré má v byte.

„To je úplne scestné. Jediné, čo tým dosiahnu, je, že sa vytvorí obrovský priestor na pokuty a na zvyšovanie nákladov podnikateľov,“ hovorí odborníčka na účtovníctvo a dane Jaroslava Lukačovičová (Spolu), ktorá na návrh Richterových ľudí upozornila na svojom blogu.

Revízie rýchlovarnej kanvice či mikrovlnky?

Šéf asociácie malých podnikateľov Vladimír Sirotka si zatiaľ nevie predstaviť, čo bude štát chcieť od podnikateľa, ktorý vykonáva subdodávky vždy niekde inde a nemá stabilné pracovisko. Alebo ak má niekde sklad, ktorý občas využíva, či bude musieť robiť pravidelnú revíziu plynového kotla.

Prípadne ak má pracovisko vo svojom dome alebo byte, či si bude musieť vypracovať bezpečnostný projekt, ktorý bude riešiť požiarny plán a únikový východ. Možno bude musieť robiť pravidelné revízie mikrovlnky či varnej kanvice.

Kontroly by mali byť cielené a reálne

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu by mala byť každá kontrola cielená a zdôvodnená reálnou potrebou. "Predkladateľ tejto zmeny by mal vedieť povedať, čo sú merateľné príčiny návrhu, a aké škody by nastali, keby zmena v legislatíve nenastala. Resp., aký merateľný výsledok chce dosiahnuť zavedením tejto zmeny," uviedol s tým, že výsledkom by pravdepodobne bolo, že problém inšpektorov sa týka len vybraných sektorov.

Foto: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.