Od júna dostanete vyššie stravné na služobnej ceste

17.07.2018 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Jazdíte často pracovne po Slovensku? Od júna získate na stravnom o pár desiatok centov viac. Keby ste jazdli do zahrančia dostanete eur viac.


Ak jazdíte často na služobné cesty, iste ste už zaznamenali mierne zvýšenie sadzieb na stravné. Ako sa sadzby zvyšovali ukazuje tabuľka:

Tabuľka: Zvýšenie sadzieb stravného na služobnej ceste

Čas strávený na SC   Sadzba od 1. júna 2018   Sadzby platné do 31. mája 2018   Rozdiel  
nemej ako 5 hodín bez stravného bez stravného --
5 až 12 hodín 4,80 € 4,50 € 0,30 €
12 až 18 hodín 7,10 € 6,70 € 0,40 €
nad 18 hodín 10,90 € 10,30 € 0,60 €

Hneď ako opustíte miesto výkonu práce, začne sa vám čas počítať do výšky stravného. Nárok na stravné tak máte i za dobu, ktorú strávite cestovaním. Pozor však na bezplatné stravovanie.

Ak vám bude počas dňa poskytnuté bezplatné jedlo, bude výška vášho stravného pokrátená; až o 2,72 eura pri bezplatných raňajkách, o 4,36 eura pri bezplatnom obede a o 3,82 eura pri bezplatnej večeri.

Pri viacdenných služobných cestách sa najčastejšie jedná o krátenie kvôli raňajkám, ktoré bývajú poskytované spolu s ubytovaním (tzv. bed-and-breakfast)

Ako sa počíta stravné na služobnej ceste

Foto: Shutterstock

Tieto sadzby stravného však platia len pri služobných cestách  na Slovensku. Akonáhle vycestujete do zahraničia, postupuje sa podľa opatrenia Ministerstva financií, kde sú stanovené sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene pripadajúce na jednotlivé krajiny.

Ak by ste vycestovali na služobnú cestu do Viedne, tak na celé stravné máte nárok už po 12 hodinách strávených za hranicami. Stravné v Rakúsku je 45 eur na deň. Ak v zahraničí strávite menej ako 12 hodín, dostanete polovicu a pri pobyte kratšom ako 6 hodín vám patrí stravné vo výške 25 %.

Rovnako ako na Slovensku, tak aj v zahraničí vám bezplatne poskytnuté raňajky, obed či večera znížia sumu vyplateného stravného. Bezplatne poskytnuté raňajky vo Viedni tak predstavujú stravné nižšie o 11,25 eura. Bezplatný obed vo Viedni kráti stravné zamestnanca o 18 eur a večera o 15,75 eura.

Kalkulačky na výpočet stravného na služobnej ceste

Výška stravného nad 40 eur na deň platí takmer pre všetky krajiny západnej Európy. Najvyššie stravné sa poskytuje za pobyt v Írsku.

Medzi európske krajiny, kde vám bude poskytnuté stravné v domácej mene, patria pochopiteľne Veľká Británia (37 libier), či Česká republika (600 korún).

Stravné pre pobyt v mimoeurópskych krajinách sa poskytuje v amerických dolároch, či v inej medzinárodne uznávanej mene. Presný prehľad sadzieb stravného v krajinách sveta nájdete v opatrení Ministerstva financií. Vypočítať výšku stravného si môžete v našich kalkulačkách.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dane - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.