Pracujete v štátnej správe? Už čoskoro vás čaká výrazné zvýšenie platu

19.07.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Na výplatnej páske budú mať štátni zamestnanci od budúceho roka v priemere o 10 percent viac.


Tabuľkové platy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme sa majú od budúceho roka zvýšiť v priemere o desať percent. Súčasný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) spolu s odborármi podpísal prednedávnom vyhlásenie k dohode o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa v štátnej službe a vo verejnej službe na roky 2019 a 2020.

"Spečatili sme výsledky kolektívneho vyjednávania, ktoré sme viedli minulé týždne. Chceli sme dať jasne najavo, že to, čo sa podarilo vyrokovať, to aj platí," vyhlásil po podpise dohody premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Ako to bude vyzerať v praxi

Na­vý­še­nie pla­tov sa ne­bude tý­kať len úrad­ni­kov a ná­rast pla­tov po­cí­tia aj ku­chári či so­ciálni pra­cov­níci. Platy by sa mali zvy­šo­vať aj uči­te­lom

Ak sa teda po­zrieme na nie­ktoré platy, ku­chá­rovi plat na­ras­tie z 593 EUR na 652,3 EUR, au­di­tor z 1618 na 1779,8 a Ria­di­teľ od­boru z 1849 na 2033,9. Prie­merné platy, ktoré uvá­dzame ako prí­klad, sú sa­moz­rejme v hru­bom.

vyssie plati verejna sprava statni zamestnanci

Mohlo by vás zaujímať:

Štát to bude stáť vyše 1,5 miliardy

„V roku 2019 a v roku 2020 porastú platy zamestnancov vo verejnej sfére každý rok o 10 %, teda 10 % v roku 2019 a 10 % v roku 2020. Pre rok 2019 sme sa dohodli na zmene zákona o verejnej službe. Táto zmena, toto navýšenie taríf sa premietne do nových platových tabuliek, ktoré sú prílohou k tomu zákonu. V roku 2020 sa navýšenie bude rátať už z nových navýšených platových taríf,“ priblížil Branislav Ondruš, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

O 10 % podľa neho vzrastú všetky platové stupne vo verejnej službe. To isté platí aj pre zamestnancov v štátnej službe. „Najnižšia platová tarifa bude na úrovni minimálnej mzdy,“ poznamenal štátny tajomník MPSVR SR.

Najvyššie zvyšovanie platov v histórii

Odborári sú s dohodou ohľadom zvýšenia platov podľa Moniky Uhlerovej, viceprezidentky Konfederácie odborových zväzov, spokojní.

„Ide o najvyššie zvyšovanie platov pre štátnu a verejnú sféru od roku 2004, odkedy funguje kolektívne vyjednávanie vyššieho stupňa. Sme spokojní s tým, že sa konečne doriešil systém odmeňovania zamestnancov pracujúcich vo verejnom záujme, teda tie tzv. tabuľky,“ informovala.

Tabuľka bude podľa nej začínať minimálnou mzdou v 1. platovej triede a v 1. platovou stupni.

V platových stupňoch, tak ako doteraz, sa bude zohľadňovať prax, zlúči sa 14 platových tried do jedenástich. Prax sa podľa jej slov bude zohľadňovať až do 44 rokov, v súčasnosti to bolo len 32 rokov.

Zvýšenie sa má dotknúť viac ako 400.000 zamestnancov štátnej a verejnej správy.

Zmenu víta aj Združenie obcí a miest

Výsledky kolektívneho vyjednávania ocenilo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). "Som rád, že došlo k tomuto navýšeniu. Vlani sme sa usilovali o to, aby došlo k zvyšovaniu platov v samospráve výraznejšie. Toto je skokové navýšenie, ktoré sa nemôže opakovať každý rok. Dohoda je na dva roky. Nás, ako samosprávu to stojí významné finančné prostriedky. Dopad na jeden rok je okolo 150 miliónov eur," dodal predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 10 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.