Do dôchodku je to opäť ďalej. V budúcom roku sa odchod predĺží o 63 dní!

23.07.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Dávky a dôchodky - spravodajstvo


Dôchodkový vek na rok 2019 bude 62 rokov a 202 dní. To je o dva mesiace viac, ako doposiaľ.


Od 1. januára budúceho roka sa má na Slovensku zvýšiť vek odchodu do dôchodku o 63 dní. Od roku 2019 tak bude dôchodkový vek predstavovať 62 rokov a 202 dní. Vyplýva to z opatrenia ministerstva práce, ktoré predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Odchod do dôchodku predĺžený o celé dva mesiace

Vek odchodu do dôchodku sa každoročne predlžuje o určený počet dní, ktorý sa stanovuje v závislosti od vývoja priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy, a to na základe údajov Štatistického úradu SR. Toto opatrenie zaviedla bývalá vláda Roberta Fica ešte v roku 2012.

Pre tento rok je dôchodkový vek stanovený na 62 rokov a 139 dní. Oproti dôchodkovému veku 62 rokov a 76 dní, ktorý bol platný pre rok 2017, sa dôchodkový vek v tomto roku predĺžil o 63 dní.

Ministerstvo práce: dotkne sa to vyše 36-tisíc ľudí

Podľa ministerstva práce bude celkový vplyv predĺženia veku odchodu do dôchodku na rozpočet verejnej správy v budúcom roku pozitívny. Dôvodom je, že sa predpokladajú nižšie výdavky na výplatu novopriznaných dôchodkových dávok v porovnaní so súčasným stavom.

Podľa odhadov ministerstva práce by sa malo predĺženie veku odchodu do dôchodku v budúcom roku dotknúť približne 36.500 ľudí. Neskorším odchodom sa podľa rezortu zníži príjem týchto ľudí zo Sociálnej poisťovne v budúcom roku v priemere o 1031 eur. 

„Poistenci, ktorí odídu do dôchodku v roku 2019, však strávia v priemere na dôchodku rovnaké obdobie ako poistenci, ktorí odišli do dôchodku v rokoch 2015 až 2018 a teda im bude vyplatený v priemere ten istý počet dôchodkov,“ tvrdí ministerstvo.

Aké bude zvýšenie dôchodkového veku v roku 2019?

Smer-SD chce určiť strop 65 rokov

Skupina poslancov NR SR za stranu Smer navrhuje prijať ústavný zákon, ktorým by sa zaviedol na dôchodkový vek strop na úrovni 65 rokov. Každý, kto vychoval dieťa, má mať právo na primerané zníženie maximálneho penzijného veku, a to „za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu“. Parlament však na júnovej schôdzi o návrhu ústavného zákona nehlasoval. Poslanec Ján Podmanický (Smer) totiž v mene troch koaličných strán Smer, SNS, Most-Híd požiadal o presunutie bodu na ďalšiu schôdzu parlamentu. „Svoj návrh zdôvodňujem snahou o vytvorenie časového priestoru na rokovanie o tejto právnej norme,“ zdôvodnil v parlamente Podmanický.

 

Rozdiel v odchode do dôchodku medzi ženami a mužmi trvá naďalej

Ak muž pracuje v bežnom zamestnaní, dôchodkový vek sa mu predĺži automaticky. Ak však vykonáva ťažkú, či nebezpečnú prácu, má znížený penzijný vek na 55 až 59 rokov. Konkrétny vek odchodu do dôchodku sa mu určí podľa toho, koľko rokov pracoval v I. alebo v II. kategórii pracovných funkcií. Radia sa sem napr. baníci, pracovníci jadrových elektrární, či členovia leteckých posádok.

Výnimkou sú tiež ženy, ktoré sa narodili v rozmedzí od 1. 1. 1955 do 31.12. 1961. U nich stále platí určenie dôchodkového veku podľa počtu vychovaných detí. 

Chcete zistiť, koľko rokov ešte musíte odpracovať, aby ste si mohli užívať v penzii? Skúste našu Kalkulačku dôchodkového veku. Máme aj praktický návod o tom, ktoré doklady budete potrebovať k vybaveniu žiadosti o dôchodok.

Bude mať kto robiť na dôchodky?

Štatistický úrad už dlhodobo upozorňuje, že obyvateľstvo na Slovensku starne, aj v rámci Európskej únie by sme sa mali zaradiť medzi štáty s najstaršou populáciou. A tak sa na verejnosti čoraz častejšie skloňuje to, že problémom o pár rokov môže byť skutočnosť, že na budúce dôchodky nebude mať kto robiť.

V prípade, že toto bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, bude to znamenať, že dnešný štyridsiatnik do dôchodku odíde najskôr v 65 rokoch. 

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 20 krát 5 0.5