Čo robiť v prípade straty dokladov na dovolenke?

18.07.2018 | Marek Mittaš, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Krádež alebo strata dokladov na dovolenke znamená jednoznačne problémy. Zmieriť sa budete musieť s tým, že pobyt pri mori vymeníte za postávanie na úradoch.


 

Bez pasu neodídete

Ak ste sa dostali za hranice mimo Európskej únie, pas je nutnou súčasťou nielen na pricestovanie do krajiny, ale aj na vycestovanie z nej. Preto cudzinu bez platného cestovného dokladu neopustíte. Nie je dôležité, či vám pas ukradli, alebo ste ho stratili, postup je rovnaký. Potrebujete náhradný cestovný doklad, vďaka ktorému sa budete môcť vrátiť domov.

Ako prvé je nutné kontaktovať políciu a nahlásiť stratu alebo odcudzenie. Na polícii dostanete potvrdenie o nahlásení, s ktorým kontaktujete veľvyslanectvo Slovenskej republiky v danom štáte. Veľvyslanectvo je potrebné najprv kontaktovať telefonicky, kde dostanete inštrukcie ako postupovať. Okrem zaplatenia poplatku, bude potrebné vypísať žiadosť a priložiť fotografie. Urýchliť celý proces môžu aj fotokópie pasu, ktoré je vhodné si pred cestou pripraviť a nosiť oddelene od dokladov.

Následne vám veľvyslanectvo vydá cestovný preukaz, ktorý vás oprávni opustiť krajinu čo najkratšou možnou cestou. Umožňuje aj prechod inými krajinami, ak je to pri návrate domov potrebné. Neumožňuje vám však už cestovať do ďalších krajín, ale iba sa vrátiť domov. Ak sa nachádzate v krajine, kde Slovensko nemá priame zastúpenie, nemusíte podliehať panike. Podľa odporúčania Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa stačí obrátiť na ktorúkoľvek misiu členskej krajiny EÚ pôsobiacu v danom štáte.

TIP: Ako rýchlo a jednoducho vybaviť cestovný pas pre dieťa alebo dospelého

Čo robiť v prípade straty dokladov na dovolenke?

Zdroj: shutterstock

Pozor na odcudzenie aj na Slovensku

Ak vám doklady niekto odcudzí napríklad pri ceste na dovolenku, alebo na letisku, tak už na dovolenku neodletíte. No ak by ste napríklad chceli odletieť do krajiny EÚ a namiesto pasu použiť občiansky preukaz, je to možné, no stratu pasu musíte aj tak nahlásiť. Ak totiž neohlásite bezodkladne stratu, odcudzenie, poškodenie alebo zneužitie cestovného pasu, ide o priestupok, za ktorý môžete dostať pokutu až do výšky 331 €. Navyše riskuje, že stratený alebo odcudzený doklad môže byť zneužitý inou osobou.

Krádež občianskeho preukazu za hranicami

Či už ste sa vybrali do Talianska, Rakúska, Čiech, či obľúbeného Chorvátska, v rámci Európskej únie vám stačí na cestovanie občiansky preukaz, ktorý sa v tomto prípade stáva cestovným dokladom. Ak vám teda zmizne, opäť je potrebné túto skutočnosť nahlásiť policajnému zboru a následne zastupiteľskému úradu SR v zahraničí.

Opäť dostanete potvrdenie na bezpečný presun domov, ktoré poslúži následné na vyhotovenie nového občianskeho preukazu už na Slovensku. Pozor, ak prišlo k odcudzeniu občianskeho preukazu s čipom, na ktorom máte nahraté certifikáty slúžiace pre kvalifikovaný elektronický podpis, nezabudnite požiadať následne doma okresné policajné riaditeľstvo o zrušenie všetkých certifikátov.

Strata vodičského preukazu v zahraničí

Do zahraničia často cestujeme autom. A ak je niečo horšie ako stratiť v zahraničí pas alebo občiansky preukaz, tak je to práve strata vodičského oprávnenia. Na straty cestovných dokladov sú totiž ambasády pripravené omnoho viac ako na náhradu vodičáku. Ak ste sa vydali do cudziny autom a stratili ste vodičský preukaz, pripravte sa na veľké problémy, pretože veľvyslanectvá Slovenskej republiky v zahraničí nie sú oprávnené prijímať žiadosti o vydanie nových vodičských preukazov.

Ak totiž stratíte vodičský preukaz počas dovolenky, nie je možné vám vydať dočasný dokument alebo potvrdenie, aby ste mohli pokračovať v ceste. Ako prvé je potrebné sa obrátiť na miestnu políciu a následne na zastupiteľský úrad. Konzulát bude vo vašom mene kontaktovať orgány na Slovensku, aby si overili, či disponujete právoplatným vodičským oprávnením.

Na základe informácií z konzulátu vám miestna polícia môže vystaviť dočasný doklad, ktorý vám však umožní viesť motorové vozidlo dočasne a iba v danej krajine. To znamená, že ak na ceste domov prechádzate inými krajinami, máte problém. Bude potrebné kontaktovať úrady, či budú akceptovať takto dočasne vydaný doklad. Dočasné vodičské preukazy alebo osvedčenia, ktoré provizórne nahrádzajú stratené alebo odcudzené preukazy, sa automaticky neuznávajú v iných krajinách EÚ. O nový vodičský preukaz môžete totiž požiadať iba v krajine, v ktorej máte vedený pobyt.  

Stratené doklady po nájdení nepoužívajte

Či už ste nahlásili krádež, alebo stratu a zrazu ste svoje cestovné doklady našli, v žiadnom prípade ho ďalej nepoužívajte. Je potrebné nahlásené a nájdené doklady odovzdať polícii. Ak by ste sa totiž takýmto dokladom ešte preukázali, okamžite by ste boli odhalení vďaka databáze stratených a odcudzených dokladov a vzniklo by podozrenie z ich zneužitia.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.