Chcete si požičať auto na dovolenku? Výber vozidla nepodceňujte

23.07.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Chystáte sa na dovolenku, ale nechcete ísť vlastným auto? Môžete si ho požičať, no výber a podmienky prenájmu vozidla berte zodpovedne.


Nie je to len o značke

Ak ste sa rozhodli vycestovať do zahraničia na požičanom aute, nevyberajte si ho len podľa značky. Pri výbere treba vziať do úvahy aj stav ciest, cieľ vašej cesty, zvyky na cestách v danej krajine, vaše skúsenosti so šoférovaním a v neposlednom rade aj podmienky autopožičovne. V podmienkach by malo byť presne uvedené, za čo všetko budete zodpovedať.

1. Podmienky sú dôležité

Podmienky prenájmu vozidla sú najdôležitejším faktorom, ktorý by ste nemali podceňovať. Všetky si podrobne prečítajte, spýtajte sa na časové, kilometrové, geografické, prípadne iné pravidlá používania a poplatky. Niektoré požičovne nedovoľujú ísť s požičaným autom za hranice štátu. Ak si budete požičiavať auto priamo na dovolenke, nájdite si vhodnú autopožičovňu a jej podmienky vopred.

Auto by malo byť v prvom rade riadne poistené, a to nie len povinným zmluvným poistením, ale malo by mať aj havarijné krytie. V podmienkach musí byť tiež uvedené, aká bude miera vašej zodpovednosti v prípade poistnej udalosti, ktorú by ste prípadne spôsobili. Zahraničné autopožičovne tiež často požadujú aj vysokú zálohu na náhradné vozidlo v prípade nehody.

TIP: Čo robiť v prípade straty dokladov na dovolenke?

5 tipov, ako postupovať pri požičiavaní auta na dovolenku

Zdroj: shutterstock

2. Technický stav vozidla

Ak už sa chystáte auto si prebrať, dobre skontrolujte jeho celkový stav. Zapíšte, prípadne si vyfotografujte všetky viditeľné chyby karosérie. Môžete sa tak vyhnúť tomu, že vám škrabance a malé preliačiny od kamienkov autopožičovňa zaúčtuje. Netreba zabudnúť skontrolovať aj kvapaliny, reflexné vesty, pneumatiky, prípadne povinnú výbavu. Ešte pred cestou si tiež overte, akú povinnú výbavu auta vyžadujú krajiny, cez ktoré budete prechádzať.

3. Doklady, nie len od auta

Ľudia často podceňujú dôkladnú prípravu pred cestou do zahraničia. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam, skontrolujte si platnosť osobných dokladov, prípadne aj aké doklady budete v danej krajine potrebovať. Ďalšie dôležité doklady sú, samozrejme, od požičaného auta. Overte si ich platnosť, hlavne dokladu od poistky, tlačivo pre prípad nehody, číslo asistenčnej služby, technický preukaz, prípadne splnomocnenie, najmä ak idete mimo krajín Európskej únie.

4. Primeraná veľkosť vozidla

Vozidlo si, samozrejme, vyberáte aj podľa veľkosti. Ak patríte do 6-člennej rodiny, určite si nepožičiate MINI Cooper. Ak si však chcete prenajať auto na potulky mestom priamo na dovolenke, určite zoberte do úvahy špecifiká danej oblasti. Veľké auto môže byť v niektorých mestách problém. S menším alebo stredne veľkým vozidlom bude ľahší prejazd aj parkovanie.

5. Pravidlá cestnej premávky

Slovenský vodič by mal poznať pravidlá cestnej premávky, ktoré platia na Slovensku. To však neznamená, že úplne rovnaké budú platiť aj v zahraničí. Našťastie, dopravné značenie je na celom svete takmer rovnaké, preto si ho dobre všímajte. Nezabudnite na diaľničné známky a mýto za hranicami Slovenska.

Dodržiavajte rýchlosť v obci aj mimo nej, v opačnom prípade vás môže o niekoľko mesiacov nepríjemne prekvapiť vysoká pokuta zo zahraničia. V tom horšom prípade ju dostanete na mieste, čím sa dovolenka o niečo viac predraží.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.