Na úhrady faktúr čakajú firmy najdlhšie od krízy, v priemere až 66 dní

01.08.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


Platobná disciplína obchodných partnerov a zákazníkov po celom svete je na tom rovnako zle, ako počas krízy pred jedenástimi rokmi.


Za posledných 10 rokov sa nikdy nestalo, že by firmy na celom svete čakali na úhrady faktúr od svojich zákazníkov a obchodných partnerov tak dlho ako teraz. Podľa štúdie Euler Hermes „Payment Behavior“ trvalo v roku 2017 v priemere až 66 dní, kým im bolo za poskytnuté tovary alebo služby zaplatené. Naposledy takéto dlhé čakanie na peniaze firmy zažili v roku 2007.

Príde vám, že na Slovensku sa faktúry splácajú ďaleko za termínom splatnosti? Pozrite si nasledujúce rebríčky, v ktorých krajinách sú na tom omnoho horšie, ale aj omnoho lepšie.

Na vyplatenie faktúry sa čaká vyše dvoch mesiacov

Splácanie faktúr sa postupne predlžuje – dlhé roky sa držalo na úrovni 64 dní, vlani sa však predĺžilo na 66 dní. Štvrtina spoločností sa dokonca musela zmieriť s úhradou až po 90 dňoch. Podľa analytikov Euler Hermes bude tento trend pokračovať a v druhej polovici roku 2018 sa doba uhradenia faktúr znovu natiahne na priemerných 67 dní.

„Rastúca doba splatnosti faktúr zrejme súvisí s rastom globálnej ekonomiky, ktorý spôsobil, že firmy predlžujú splatnosti svojim klientom a aj takto im vyjadrujú svoju dôveru. Krátko po kríze to tak nebolo – firmy svoje pohľadávky sledovali omnoho pozornejšie a chceli ich mať uhradené čo najskôr,“ vysvetľuje Peter Mucina, Country Manager zo spoločnosti Euler Hermes.

neskore platby faktur firmy

Mohlo by vás zaujímať:

Najhoršie je na tom Čína

Doba splatnosti sa zvýšila až v dvoch tretinách všetkých sledovaných krajín. Najhoršie je na tom Čína – zákazníkom a obchodným partnerom trvá až 92 dní, kým zaplatia svoje záväzky. Nasleduje Grécko s 89 dňami a Turecko s 83 dňami.

Presne 66 dní, čo je celosvetový priemer, trvá uhradenie faktúr v Belgicku. Tesne pod priemerom je Južná Kórea, Hong Kong a Čile. Naopak, najlepšie platobné podmienky majú firmy na Novom Zélande s dobou splatnosti 43 dní, ale aj v susednom Rakúsku, ktoré spolu s Dánskom a Južnou Afrikou nasleduje so 47 dňami. Spoločnosť Euler Hermes vypracovala štúdiu „Payment Behavior“ na vzorke 25-tisíc spoločností v 20 sektoroch a 36 krajinách.

Najdlhšie čakajúce spoločnosti (v dňoch) počet dní
Čína 92
Grécko 89
Turecko 83
Taliansko 83
Maroko 83

Tesne pod celosvetovým priemerom sa objavuje aj jeden európsky štát.

Tesne pod celosvetovým priemerom (v dňoch)  počet dní
Južná Kórea 65
Hongkong 63
Čile 63
Bulharsko 62
Brazília 62

Najlepšie je na tom Nový Zéland, Južná Afrika, ale aj tri európske krajiny - z toho Rakúsko v prvej 5.

Najkratšie čakajúce spoločnosti (v dňoch) počet dní
Nový Zéland 43
Južná Afrika 47
Dánsko 47
Rakúsko 47
Fínsko 50

Zdroj: Euler Hermes

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5