Na poistný trh prichádza unikátna novinka v boji proti chorobnosti

24.07.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Allianz - Slovenská poisťovňa chce znižovať chorobnosť svojich klientov pomocou ich DNA. Jej analýzou sa určí najvhodnejší šport, ideálna strava a potrebné vitamíny.


Špecifická genetická podoba

Jednou z vecí, ktorými sa od seba odlišujeme je okrem iného aj špecifická genetická podoba. To znamená, že to, čo v prípade stravy alebo pohybu funguje u jedného človeka, nemusí automaticky fungovať aj u druhého. Každý má svoju špecifickú predispozíciu na jedlo, šport, vitamíny a podobne. Jednému sa môžu živiny vstrebávať horšie, inému zase lepšie. Máme tiež rôzne reakcie na príjem laktózy.

Ak by ste však poznali svoje genetické predispozície, viac by ste svojmu telu rozumeli a dali mu to, čo naozaj potrebuje. Práve touto myšlienkou sa riadi aj Allianz - SP, ktorá začala spolupracovať so slovinskou firmou GenEplanet. Spoločne priniesli na slovenský trh unikátnu novinku v boji proti chorobnosti svojich klientov - analýzu DNA.

Výsledky analýzy

Zámerom tohto projektu je znížiť chorobnosť klientov poisťovne, zároveň však aj prispieť k ich lepšej starostlivosti. Je to aj preventívne opatrenie proti vzniku poistných udalostí, respektíve vzniku niektorých ochorení, najmä kritických chorôb. V prípade záujmu o tento program vám len zoberú vzorku slín z ústnej dutiny.

Program sa volá NutriFit, ktorý predstavuje individuálne nastavený plán pre stravu a životný štýl podľa genetickej analýzy človeka. Zameriava sa najmä na zlepšenie kvality života pomocou lepšej stravy, ideálneho pohybu a dostatku vitamínov. Výsledkom je presný program na udržanie ideálnej hmotnosti, spojitosť génov s metabolizmom, potrebné vitamíny a minerály, ideálny šport na mieru, potrebné zmeny v životnom štýle, genetický predpoklad pre starnutie a, samozrejme, správna strava.

TIP: Ako zrušiť životné poistenie čo najlacnejšie

Ako funguje DNA analýza pri znižovaní chorobnosti

Zdroj: shutterstock

DNA je jedinečná

Na svete neexistujú dvaja identický, respektíve rovnaký ľudia z hľadiska DNA. Dôvodom sú odlišné genetické informácie, ktoré spôsobujú, že každý človek môže metabolizovať, tráviť, prijímať a uskladňovať živiny odlišným spôsobom. Svoju úlohu v tom má aj dedičná predispozícia, ktorá ovplyvňuje aj to, ako bude vaše telo prijímať laktózu, fruktózu, glukózu, mastné kyseliny, bielkoviny a ostatné živiny.

„Ak ľudia poznajú svoje genetické predispozície a dedičné hendikepy, cielenými zmenami svojej životosprávy dokážu znížiť potenciálne negatívne zdravotné následky a hrozby, vyplývajúce zo slabších stránok svojich génov. Vhodnými stravovacími a diétnymi návykmi tak dokážu významnou mierou eliminovať vznik závažných civilizačných chorôb,” hovorí gastroenterológ Peter Minárik.

Ako to funguje

Po odobratí vzorky DNA vykonávajú odborníci podrobnú analýzu a na jej základe vypracujú takzvanú presonalizovanú správu. Správa bude mať zhruba 100 strán, na ktorých budú podrobné informácie a presný návod k tomu, aké zmeny by ste mali urobiť vo svojej životospráve, odporúčaná strava a šport, potrebné vitamíny a podobne.

Správa bude obsahovať aj informácie o tom, ako vaše telo spracováva tuky a sacharidy, alkohol, kofeín, laktózu a citlivosť na inzulín či glutén. Vo výsledkoch nájdete aj svoju svalovú štruktúru, podľa ktorej vám určia ideálny šport na mieru. V neposlednom rade zistíte aj svoju predispozíciu k biologickému starnutiu a správnu diétu.

"Z našich doterajších skúseností až 95 % ľudí potvrdilo, že NutriFit program im poskytol hodnotné a užitočné informácie a až 71 % ľudí urobilo na základe jeho odporúčaní zmeny vo svojom životnom štýle,“ povedal obchodný riaditeľ spoločnosti GenEplanet Matjaž Petrovič.

Pozitívne výsledky DNA analýzy vychádzajú z vedeckých poznatkov a v spolupráci s lekármi, dietológmi, expertmi na biotechnológie, výživovými a športovými poradcami, boli spracované do praktických rád a pokynov v oblasti životného štýlu, stravovania a pohybu.

Záznamy sú chránené

Program NutriFit automaticky získajú všetci klienti, ktorí si od 1. júla 2018 v rámci životného poistenia uzavreli aj poistenie kritických chorôb a splnia stanovené podmienky. Ak sa stanete členom tohto programu, dostanete na vašu adresu balíček, ktorý bude obsahovať návod a nádobku na odovzdanie vzorky. Následne vzorku pošlete na dohodnutú adresu certifikovaného laboratória.

Poisťovňa zároveň ubezpečuje klientov, že veľký dôraz kladú aj na ochranu osobných údajov, respektíve aj výsledkov týchto testov. Výsledky analýzy nebudú mať ani žiadny vplyv na určenie výšky poistného alebo rizikovej skupiny pri uzatváraní poistenia, nakoľko k výsledkom a vzorkám nebude mať poisťovňa žiadny prístup.

Zdroj: Allianz - SPPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 5 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.