Aké odvody platíte po novom? Dozviete sa v liste od Sociálnej poisťovne

06.08.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Živnostníci musia začať platiť odvody podľa svojho príjmu za rok 2017. Prvýkrát zaplatia poistné v novej výške začiatkom augusta.


Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), že k 1. júlu sa prehodnocuje vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výška poistného, ktorú treba v nasledujúcich mesiacoch platiť.

Odložili ste si daňové priznanie? List čakajte v októbri

Výšku poistného sa živnostníci dozvedia z oznámenia Sociálnej poisťovne a zo zákona ho musia zaplatiť prvýkrát v auguste 2018 (za júl). Sociálna poisťovňa upozorňuje SZČO, ktoré mali odložené daňové priznanie, že tieto dostanú listy zo Sociálnej poisťovne až v októbri. Ak im vznikne povinnosť platiť poistné, zaplatia ho prvýkrát do 8. novembra 2017.

Ktoré SZČO musia platiť poistné

Povinné poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) vzniká od 1. júla 2018 tým fyzickým osobám, ktoré na základe daňového priznania podaného v riadnom termíne za kalendárny rok 2017 dosiahli vyšší príjem z podnikania ako 5 472 eur a k 1. júlu 2017 činnosť vykonávajú. Sumu, podľa ktorej sa posudzuje vznik povinného poistenia SZČO, tvoria dosiahnuté príjmy z podnikania alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2017 bez odpočítania výdavkov. Ide o všetky príjmy, ktoré sú zdaňované podľa § 6, ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.

Povinne poistení sú teda od júla tí živnostníci, ktorých hrubý príjem za minulý rok prekročil 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu, teda sumu 5 472 eur. Ak niekto vlani zarobil menej, nemusí od 1. júla platiť odvody.

Aké odvody budú platiť živnostníci (SZČO) od júla 2018

Zaujíma vás problematika odvodov? Pozrite si aj:

Komu sa zvýšia odvody

V prípade, že živnostník doteraz platiť odvody z minimálneho vymeriavacieho základu a aj po novom mu vyjde minimálny vymeriavací základ, bude naďalej platiť rovnakú sumu ako doteraz. V tomto roku je minimálny vymeriavací základ vo výške 456 eur a poistné z minimálneho vymeriavacieho základu dosahuje 151,16 eura. V prípade, že živnostníkovi vyjde vyšší vymeriavaci základ, bude platiť vyššiu sumu za poistné – resp. preddavky na ďalší rok – t.j. do júla 2019.

Koľko každý mesiac budete ako živnostník posielať do ôsmeho dňa v mesiaci na účet Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne záleží od vymeriavacieho základu. Ten zistíte tak, že k základu dane z podnikania za rok 2017 pripočítate zdravotné a sociálne poistenie, ktoré ste odviedli v roku 2017. Výsledok vydelíte koeficientom 1,486 a zaokrúhlite na eurocenty nadol.

Ako a kde si možno skontrolovať zaplatené odvody

Všetci živnostníci si môžu platby poistného do Sociálnej poisťovne skontrolovať cez internet. Potrebujú k tomu uzatvoriť dohodu o elektronickej komunikácii.

Prehľad platieb možno zistiť po prihlásení sa na stránke Sociálnej poisťovne prostredníctvom služby Saldokonto. Prostredníctvom tejto elektronickej služby vidia živnostníci aktuálny stav svojho ‚účtu‘ (či majú nedoplatok, alebo preplatok) a či uhrádzajú poistné v správnej výške. Okrem platieb poistného získajú aj prehľad predpisov poistného generovaných na základe spracovaných daňových priznaní, podľa ktorých si skontrolujú, koľko majú zaplatiť. Tak informuje Sociálna poisťovňa na svojom webe.

Prostredníctvom Saldokonta si môžu živnostníci pozrieť aj aké odvody majú platiť od júla tohto roku.

Dohoda o elektronickej komunikácii

„Na to, aby živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby získali prístup k elektronickej službe Saldokonto, stačí s dokladom totožnosti navštíviť príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu a podpísať dohodu o elektronickej komunikácii so Sociálnou poisťovňou,“ tvrdí Sociálna poisťovňa vo svojej správe.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 3 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.