10 tipov, ako si požičať auto na dovolenku a neprerobiť na tom

09.08.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Chodíte na dovolenku svojim autom? Je to často veľmi výhodné. Svoje výhody však má aj požičanie auta v mieste dovolenkovej destinácie.


Hovorí sa, že najlepšie spoznáte dovolenkovú destináciu tak, že sa budete denodenne túlať po jej okolí. Vzdialenejšie destinácie je ideálne navštíviť letecky a potom napríklad spoznať požičaním auta v niektorej z overených požičovní. Buď už priamo na letisku, alebo prostredníctvom delegáta cestovnej kancelárie až v mieste ubytovania, prípadne online. Ani jedno z riešení nič nemenia na fakte, že si pri prenájme musíte dať pozor na niekoľko vecí.

Čo všetko hrozí dovolenkárom pri požičaní auta

Ako sa ochrániť pred možnými vysokými platbami za neskoré odovzdanie, za nedotankovanie paliva, poškodenú pneumatiku a podobne? Je dobré nezabúdať na niekoľko dôležitých zásad.

1. Vyberajte požičovňu resp. spoločnosť, ktorá má buď dobré medzinárodné meno a je dobre známa po celom svete, alebo miestni ľudia, vrátane delegátov cestovných kancelárií, s ňou majú dobrú skúsenosť. Existuje množstvo možností aj na internete, kde si môžete auto rezervovať vopred. Medzi renomované spoločnosti patria – Hertz, AVIS, Europcar, Alamo, Budget, Thrifty, atď.

2. Prenájom na deň prakticky vždy znamená - na 24 hodín. Ak potrebujete trocha flexibilnejší prístup, informujte sa vopred, aby ste predišli nedorozumeniam a ušetrili náklady za ďalší platený celý deň. Lepším riešením je prenajať si auto na 3 dni, a ešte viac ušetríte, ak si ho vezmete na týždeň. Spoločnosti zvyknú ponúkať bonus napr. pri požičaní na týždeň získate jeden deň grátis a pod.

Vo všeobecnosti platí, že čím skôr rezervujete, tým menej za prenájom zaplatíte. Auto vám odporúčame rezervovať aj s dodatočnou možnosťou storna. Môže sa totiž stať, že na cestu nebudete môcť nastúpiť, alebo prenajímateľ spustí akciu, v rámci ktorej rezervujete za výhodnejšie ceny. V takom prípade pôvodnú rezerváciu zrušíte a vytvoríte si novú. Určite sa oplatí ceny sledovať aj po hotovej rezervácii. Ceny sa menia každých 3 až 7 dní a možno natrafíte na ešte lepšiu.

3. Optimálny je prenájom vozidla s klauzulou ohľadom doplnenia paliva „full-to-full“. Teda dostanete plnú, vrátite opäť plnú nádrž. Už pri požičiavaní je potom na mieste zaujímať sa, ako ďaleko od požičovne je čerpacia stanica. To platí najmä v prípade malých skútrov, lebo aj relatívne malá vzdialenosť, ktorú prejdete od čerpacej stanice, môže byť významná. Odporúčame nechať si potvrdenku o čerpaní paliva, kde je označené jeho množstvo, ako aj čas, kedy ste ho natankovali.

A vždy si dajte pozor či tankujete benzín alebo diesel – z času na čas niektorí klienti natankujú opačne – ak doma často jazdia na aute s pohonom na benzín, a v zahraničí si požičajú auto na naftu a natankujú doň benzín.

pozicanie auta na letnej dovolenke

Odporúčame tiež:

4. Ak chcete byť chránení pred neskoršími vyššími výdavkami, odporúčame komplexné poistenie s ochranou proti krádeži nielen samotného dopravného prostriedku, ale aj vecí z vozidla, kedy zlodeji buď poškodia zámok dverí, alebo rozbijú okienko. V každom prípade by ste mali mať poistené čelné sklo a pneumatiky, ktoré sa poškodia najčastejšie.

Denné poistenie zoženiete od 5 do 20 eur na deň. Ide ale len o základné poistenie, ktoré zahŕňa spoluúčasť pri poistnej udalosti v prípade nehody. Výška spoluúčasti závisí od konkrétneho typu vozidla a samozrejme od konkrétneho poistenia. Odporúčame aj poistenie pre prípad krádeže vozidla.

Ešte predtým, než nasadnete a vyrazíte na výlet, poriadne si skontrolujte auto. To platí o jeho vzhľade, tak ako aj o technickom stave. Ak máte možnosť, auto si pred požičaním odfoťte zvnútra aj zvonka. Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú prenajímaním áut, nemajú vo zvyku nájomcovi preplácať škody, ktoré síce nespôsobil on, no tie sa odhalili pri odovzdávaní vozidla. Pred cestou skontrolujete najmä pneumatiky, čelné sklo a množstvo paliva v nádrži.

5. Zaujímajte sa, či požičovňa obmedzuje najazdené kilometre a prípadne na koľko denne. Neobmedzený nájazd je dobrým štandardom, nie ale samozrejmosťou. V opačnom prípade môžu náklady značne vzrásť pri vyššom nájazde kilometrov.

6. Doplnky, ako sú záchytné systémy pre deti, je nevyhnutné zabezpečiť si a dohodnúť vopred. Poskytovatelia navyše majú značne odlišné ceny. Náklady na detskú sedačku za týždeň v sezóne vyjdú pokojne aj na 50 až 80 eur, čo už je cena, za ktorú si kúpite autosedačku nielen na týždeň, ale aj pre domáce použitie.

7. V neznámych miestach, kde sme na dovolenke, sa radi „istíme“ navigáciou. Bývajú však prenajímané zvlášť. V dnešnej dobe smartfónov však postačí aj navigácia prostredníctvom nich. Je dobré si overiť platby za mobilné dáta, no napríklad aplikácie ako Sygic sú bezplatné (základné funkcie navigácie) a fungujú offline, čo veľmi pohodlne vyrieši situáciu, navyše stiahnuť mapu do mobilu nie je problém, či už ste na Malorke alebo v Argentíne.

8. V prípade, že požadovaná kategória auta nie je k dispozícii aj napriek včasnej rezervácii, prenajímateľ zvyčajne ponúka bez navýšenia ceny auto vyššej kategórie. Je to bežný postup, ale je potrebné sa o tom uistiť ešte pri preberaní vozidla, nie až pri jeho vrátení a platbe.

9. Pozor, kde si auto vyzdvihujete a kde ho odovzdávate. Väčšina prenajímateľov má pobočky na vyzdvihnutie vozidla na letiskách alebo v ich tesnej blízkosti. Je to najpohodlnejší spôsob, ako sa dostať k autu okamžite po prílete. Za pohodlie si však veľa prenajímateľov účtuje poplatok. Odporúčame, zistiť si, či sa nenachádza pobočka spoločnosti, od ktorej ste si auto prenajali, v tesnej blízkosti vášho ubytovania. Ak auto vyzdvihnete v inej pobočke ako na letisku, napríklad v centre mesta, s veľkou pravdepodobnosťou vám podobný poplatok nenaúčtujú.

10. Poplatky, poplatky, poplatky. Spoločnosť, od ktorej si auto prenajmete má nárok účtovať rôzne poplatky, ktoré závisia od konkrétnych poskytnutých služieb. Extra poplatok sa napríklad účtuje za oneskorené odovzdanie vozidla/oneskorené vyzdvihnutie vozidla, priskoré vyzdvihnutie vozidla/skoršie odovzdanie vozidla, ďalej sa poplatky účtujú aj za GPS navigáciu, detskú sedačku, vodiča mladšieho ako 25 rokov a vodiča staršieho ako 70 rokov. S poplatkom rátajte aj v prípade, že vozidlo neodovzdáte s vopred dohodnutým množstvom paliva. V takýchto prípadoch si prenajímateľ účtuje poplatok za chýbajúce množstvo paliva a rovnako aj poplatok za jednorazové tankovanie. Niektoré zmluvy určujú, koľko kilometrov môžete prejsť s konkrétnym vozidlom, ak túto hranicu presiahnete, prenajímateľ má nárok vám naúčtovať poplatok za nedodržanie zmluvných podmienok.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.