Tankovanie na dovolenku: Kde natankovať a na čo si dať pozor

13.08.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Cestou na dovolenku treba občas vedieť aj natankovať a rozumnou logistikou dokážete ušetriť nemalé peniaze, ktoré si môžete užiť na príjemnejšie veci.


Vhodná taktika pri tankovaní cestou na dovolenku býva obľúbeným „športom“ cestných pútnikov za letným relaxom. Dá sa vôbec výrazne ušetriť na pohonných hmotách pri ceste na dovolenku? Slovensko má vzhľadom k susedom drahé pohonné hmoty, cestou na dovolenku však môžete aj prerobiť, ak sa spoľahnete na tankovanie v zahraničí. Naopak niektoré krajiny dokážu poriadne potrápiť vašu peňaženku - poďme sa pozrieť, ktoré sú to.

Niekde je lacnejší benzín, inde nafta

Mnohí motoristi najazdia najväčšiu dávku kilometrov cez leto, cestou na dovolenku. Tento rok musia po poslednom vývoji cien palív počítať s vyššími nákladmi na cestu. Aký bude konečný účet za pohonné látky, záleží od zvolenej destinácie. Niekedy na jednej 50 l nádrži môžete ušetriť len euro či dve, inokedy môžete prerobiť aj 21 eur. 

Pokiaľ môžete, vycestujte za lacným benzínom k susedom do Rakúska či Maďarska. V Maďarsku majú lacnejší benzín, no drahšiu naftu. Na rakúskych pumpách sa dá len a len ušetriť – ideálne sú tie bez obsluhy, kde je možná platba len kartou. V Slovinsku stojí benzín rovnako ako u nás. Nafta je o čosi lacnejšia. Poľsko a Ukrajina sú výrazne lacnejšie, avšak kvalita pohonných hmôt je otázna.

V Poľsku môžete ušetriť až vyše 20 centov za liter, v Maďarsku asi 15 centov a v Česku okolo 10 centov za liter. Výhodné je tento rok tankovať aj v Rakúsku.

tankovanie na dovolenku zahranicie

Mohlo by vás zaujímať: 

Taliansko je drahé, Francúzsko a Grécko tiež

Ak sa dá, cestou do Talianska natankujte plnú ešte v Rakúsku, lebo cifry na talianskych stojanoch vám privodia nevoľnosť. Talianske ceny palív sú spolu s dánskymi a holandskými jedny z najvyšších v Európe. Veľkou výhrou nie je ani tankovanie vo Francúzsku, Portugalsku a Grécku. Opäť platí - ak je to možné, natankujte plnú radšej u ich susedov.  

V Taliansku dáte 1,63 eur za jeden liter benzínu. Pri cestách do takých destinácii sa preto oplatí natankovať pred prekročením hraníc. 

Najdrahšie vás vyjde čapovanie ropných produktov v Nórsku. Krajiny ako Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Srbsko či Macedónsko majú priemerné ceny palív hlboko pod priemerom Európskej únie. Najlacnejšie sa tankuje v Rusku. Z prímorských krajín sa najlacnejšie tankuje v Španielsku, kde sa ceny palív už nejaký ten čas pohybujú hlboko pod priemerom Európskej únie. Najdrahšie tankovanie v Európe je na Islande a všeobecne v severských krajinách. 

Tankovanie na diaľnici je omnoho drahšie

V mnohých krajinách je zároveň celkom výrazný rozdiel medzi tankovaním na diaľnici a tankovaním na menej frekventovanej ceste. Tankovanie na diaľnici je spravidla drahšie. Pokiaľ je to možné, skúste si vyberať tankovanie mimo diaľníc.

Kde si skontrolovať aktuálne ceny pohonných hmôt

Ceny pohonných hmôt sa do termínu dovolenky môžu meniť, preto je ich dobré skontrolovať pred cestou, najmä ak idete do krajín, s ktorými nemáte skúsenosti. Nám vyšiel ako najpresnejší zdroj web GlobalPetrolPrices, keďže je aktualizovaný na týždennej báze (pozor aktualizované sú iba krajiny označené hviezdičkou, čiže takmer všetky európske).

Tento rok sú ceny pohonných hmôt vyššie o desiatky centov

Oproti minulému roku možno sledovať zvýšenie o 10 až 15 centov za liter. Priemerné ceny benzínu sa momentálne pohybujú vyše 1,40 eur za liter v porovnaní s 1,25 minulý rok.

Orientačné ceny benzínu (leto 2018)

Pripravili sme pre vás tabuľku s aktuálnymi priemernými cenami benzínu v populárnych európskych destináciách. Ceny sú v eurách za jeden liter benzínu N95.

Bulharsko 1,13 EUR
Poľsko 1,17 EUR
Maďarsko 1,25 EUR
Rakúsko 1,29 EUR
Česko 1,29 EUR
Srbsko 1,29 EUR
Španielsko 1,32 EUR
Slovinsko 1,34 EUR
Slovensko 1,40 EUR
Chorvátsko 1,42 EUR
Francúzsko 1,54 EUR
Portugalsko 1,58 EUR
Taliansko 1,63 EUR
Grécko 1,66 EUR

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5h