Slováci dávajú najviac peňazí na bývanie. V zadlženosti stále vedie východ

09.08.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Úvery a pôžičky - spravodajstvo


Slovákom z mesačných výdavkov najviac odhryzne bývanie. Táto položka však zahrňuje aj energie. Prečítajte si, na aké vecí míňame peniaze a aký je stav zadlženosti ľudí v jednotlivých krajoch.


Rebríček výdavkov

Najväčšou položkou na mesačných účtoch priemernej slovenskej rodiny je bývanie. Jej výška sa však počíta aj s elektrinou, plynom a vodou, respektíve so všetkými energiami. Na druhej priečke sa umiestnili výdavky na potraviny. Štatistický úrad Slovenskej republiky tiež uvádza, že najmenej peňazí putuje na vzdelávanie.

 

Na tretej priečke skončila doprava a financie na cestovanie. Slováci ďalej nakupujú rozličné tovary a služby, no a v prvej päťke nechýbajú ani výdavky na nábytok, bytové zaradenie, prípadne na bežnú údržbu domu. Okrem vzdelávania sa na posledných miestach umiestnilo zdravotníctvo, platby na pošte a nákup alkoholu.

Údaje za júl 2018 navyše ukazujú, že spotrebitelia sú v medziročnom porovnaní viac optimistickí. ,,Ekonomike sa darí. Platy rastú a pribúda pracovných miest. V tomto roku sa očakáva prírastok až 40- tisíc nových pracovných pozícií a zároveň klesá nezamestnanosť. Ceny v obchodoch za posledné obdobie nerástli tak, ako sme toho boli svedkami v minulých rokoch. To sú dôvody na to, aby boli spotrebitelia optimistickejší,“ uviedla Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Výdavky priemernej domácnosti na Slovensku

Výdavky priemernej domácnosti na Slovensku

Zdroj: Štatistický úrad SR

Ceny mierne stúpali

Podľa Štatistického úradu SR však ceny za jednotlivé položky výdavkov rástli. Ceny boli porovnávané medzi 1. štvrťrokom 2018 a 1. štvrťrokom 2017. Najvýraznejšie rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov, a to o 5,7 %. Ďalej výraznejšie stúpla cena za služby hotelov, kaviarní a reštaurácií, a to zhruba o 2,8 %.

V neposlednom rade bolo zdražovanie citeľné aj v doprave a službách zhodne o 2,5 %. V rámci zdražovania potravín však nemôžeme hovoriť o celoplošnom stúpaní cien. Niektoré potraviny zdraželi viac, iné však dokonca v značnej miere zlacneli.

Tip: Máte prváka? Koľko bude stáť školská výbava?

Slováci najviac míňajú na bývanie. V zadlženosti vedie východ

Zdroj: shutterstock

Zadlženosť mladých Slovákov

Zadlženosť ľudí na Slovensku je stále pomerne veľký problém. Netýka sa to len ľudí v produktívnom veku, ale stále častejšie aj mladších ročníkov od 20 rokov. Mnoho z nich neodhadne svoju schopnosť splácať takýto záväzok a zadlžia sa aj vo viacerých inštitúciách.

Najväčšie dlhy majú mladí ľudia na východe Slovenska. Podľa štatistiky spoločnosti EOS KSI Slovensko, je len v ich evidencii 22-tisích dlžníkov do 28 rokov. Ich celkový dlh sa vyšplhal do astronomickej sumy 27 miliónov eur, takže v priemere pripadá na jedného suma 1223 eur.

„Hoci máme historicky najnižšiu nezamestnanosť a ekonomike sa darí, na východe sú stále nižšie mzdy a ľudia sa svoje výdavky snažia pokryť aj pôžičkami,“ vysvetľuje Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.

V počte mladých dlžníkov drží prvenstvo Košický a Prešovský kraj, spolu zhruba 10-tisíc ľudí. Naopak, zodpovedný prístup k požičiavaniu peňazí majú ľudia v Žilinskom kraji, je ich približne 2100. Spoločnosť EOS upozorňuje aj na rekordérov v zadlženosti.

Okrem iných aj Prešovčan, ktorý nazbieral až 12 rôznych záväzkov a jeden Bratislavčan s 10 záväzkami. Žilinský kraj síce má najmenej dlžníkov, ale zároveň aj rekordéra vo výške dlhu. Je to najvyšší dlh na jedného človeka v spoločnosti EOS a dosiahol sumu 175-tisíc eur.

„Nech už si mladí ľudia vytvorili dlhy z akýchkoľvek dôvodov, je dôležité, aby k nim pristupovali zodpovedne. V opačnom prípade, ak ich nedokážu splácať, by sa vždy mali ozvať veriteľovi a dohodnúť si s ním riešenie, napríklad splátkový kalendár,“ dodáva Hetteš.

Koľko peňazí dlhujú mladí ľudia do 28 rokov

Kraj Počet dlžníkov Celková výška dlhu
Banskobystrický 3345 3 385 184 €
Bratislavský 1900 2 825 718 €
Košický 4088 4 220 236 €
Nitriansky 2887 3 665 839 €
Prešovský 3934 3 861 393 €
Trnavský 2048 3 066 379 €
Trenčiansky 1677 2 909 281 €
Žilinský 1714 2 459 224 €
Nie je uvedené 198 265 800 €

Zdroj: EOS KSI SRPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5h