Ktorá krajina EÚ je najlacnejšia?

20.08.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


V ktorej krajine Európskej únie platíte najmenej za tovary a služby? Slovensko je siedmou najlacnejšou krajinou Európskej únie. Ceny tovarov a služieb v únii sú až o 45 % vyššie ako na Slovensku. Pozrite si porovnanie.


V krajinách Európskej únie sú ceny rozdielne vysoké. Závisí to od viacerých faktorov a vplyvov. Hodnotenie ponúka každoročne Eurostat. Hodnotia sa ceny v šiestich rôznych kategóriách ako je jedlo a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabak, oblečenie, spotrebná elektronika, reštaurácie a hotely a osobná doprava.

Slovensko je siedmou najlacnejšou krajinou EÚ

Slovensko je siedmou najlacnejšou krajinou Európskej únie. Ceny tovarov a služieb v únii sú až o 45 % vyššie ako na Slovensku. V rámci celej EÚ je najlacnejšou krajinou Bulharsko, kde sú priemerné ceny nižšie o 30 % ako na Slovensku. 

„Aj napriek tomu sa Slovensko zaraďuje medzi najlacnejšie krajiny EÚ. Nižšie ceny tovarov a služieb v porovnaní so SR sú v krajinách V4, v Litve a Chorvátsku,“ približuje analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. V rámci krajín V4 však slovenskí spotrebitelia za potraviny platia najviac

Spomedzi susedných krajín je najvýraznejší cenový rozdiel medzi SR a Poľskom, kde sú priemerné ceny tovarov a služieb o 19 % nižšie ako na Slovensku. „Menej ľudia zaplatia aj v Maďarsku, a to o 10 %, Česi majú už porovnateľnú cenovú hladinou so SR,“ doplnila Dovalová.

krajiny europy kde sa zije lacno

Pozrite si aj:

Koľko vás vyjde nákup (porovnanie)

Ak Slováci v roku 2017 zaplatili za košík plný potravín sto eur, v Dánsku za ten istý nákup dali spotrebitelia 166 eur, Taliansku 128 eur a Chorvátsku 107 eur. Naopak, v Poľsku vyšiel takýto nákup potravín zákazníkov na 72 eur, Maďarsku 91 eur a Českej republike 95 eur. Spomedzi krajín V4 aj naďalej platia Slováci za potraviny najviac.

Podľa Eurostatu sú najväčšie rozdiely v cenách za reštauračné a hotelové služby, alkohol a tabakové výrobky, pričom sa odlišujú často krát až trojnásobne.

Z krajín V4 sme na tom najhoršie, platíme najviac

Českej republike sú potraviny lacnejšie o 5,1 %, v Maďarsku o 8,8 %. V Poľsku za ten istý nákup potravín zaplatia miestni obyvatelia dokonca až o 28,4 % menej. V Českej republike sú lacnejšie predovšetkým ovocie a zelenina, chlieb a pečivo, ale i mlieko, syry a vajcia. Naopak, mäso a ryby zaťažujú peňaženky Čechov via. V Maďarsku a Poľsku sa platí menej za všetky potraviny.

„Toto je zrejme jeden z dôvodov, prečo kroky Slovákov, najmä z prihraničných oblastí, smerujú za nákupmi potravín do zahraničia. V prípade ekonomicky nie veľmi uznávanej nákupnej turistiky zohráva rolu aj aktuálny vývoj domácej meny voči euru. Oslabovanie forintu, zlotého či českej koruny voči euru totiž zlacňuje nákupy v zahraničí a zväčša, na základe skúseností z minulosti, zvyšuje aj záujem našincov o nákupy v okolitých ekonomikách,“ uviedla Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho, družstva.

Najdrahšie sú severské krajiny

Najviac si Slováci priplatia v severských krajinách. „V Dánsku sú cenovky tovarov a služieb až dvojnásobné v porovnaní so slovenskými. Podobnú cenovú úroveň majú aj Nóri, no vo Švajčiarsku si v obchodoch priplatíme až o 130 %. Na Islande je najdrahšie, tam sú ceny vyššie až o 140 %. Medzi najdrahšie krajiny patrí aj Švédsko, Fínsko, Írsko a Británia,“ uviedla Dovalová.

Potraviny a nealko nápoje patria na Slovensku k tým najlacnejším v rámci únie. Potraviny sú najlacnejšie v Rumunsku. V porovnaní s krajinami V4 sú však potraviny a nápoje najdrahšie," podotkla analytička.

Najlacnejšia dovolenka vás čaká v Bulharsku

Z hľadiska dovoleniek je tiež pre Slovákov najlacnejšie Bulharsko. „Na dovolenke v tejto destinácii zaplatíme v hoteloch a reštauráciách v priemere až o 40 % menej ako na Slovensku. Najdrahšie hotely a reštaurácie sú na Islande, vo Švajčiarsku, Nórsku, a taktiež v Dánsku, kde sú ceny viac ako dvojnásobné v porovnaní so slovenskými,“ vyčíslila Dovalová.

Slováci majú k dispozícii lacný alkohol

Pitný režim je na Slovensku drahší ako vo väčšine krajín EÚ. V Európskej únii nealkoholické nápoje stoja o 9,3 % menej ako na Slovensku. Najdrahšie je nealko v Dánsku, a to o vyše polovicu v porovnaní so SR. Naopak, najlacnejšie nealkoholické nápoje evidujú v Rumunsku (o -36,8 % v porovnaní so SR) a Poľsku (o -28,9 %). Aj u ostatných susedov z V4 zaplatia za nealko menej ako u nás.

Naopak, iba v troch krajinách EÚ majú lacnejší alkohol ako na Slovensku. V najlacnejšom Bulharsku vyjde alkohol lacnejšie o takmer pätinu. Naopak, vo Fínsku a Írsku je alkohol raz toľko drahý. Aj v prípade alkoholu predávaného na pultoch poľských obchodov sú cenovky v priemere o 5,3 % vyššie. V prípade ČR je cena alkoholu vyššia o takmer 7 %.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo