Zvýšenie platu o desať percent. Učitelia si v roku 2019 výraznejšie prilepšia

23.08.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Nástupné platy učiteľov by sa mali zvýšiť už od začiatku školského roka 2019 tak, aby táto profesia bola zaujímavá pre mladých ľudí. 


Učiteľom od januára budúceho roka porastú mzdy o desať percent. Zvyšovanie platov učiteľov je výsledkom kolektívneho vyjednávania, ktoré znamená výrazné zvýšenie platov zamestnancov štátnej a verejnej správy.

Štát teraz bude musieť nájsť v rozpočte pre budúci rok približne 500 miliónov eur. Z ministerstva financií prišla informácia, že majú už predbežnú dohodu k zvýšeniu platov, podrobnosti však neuviedli.

Desať percent budúci rok, desať percent v roku 2019

„Ako ministerku školstva ma veľmi teší, že sa nám podarilo spolu s odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy navýšiť platy učiteľov od 1.1.2019 o 10 % a od 1.1.2020 opäť o 10 %, čo pokladám za veľký úspech a výrazné zvýšenie platov a teší ma, že sa to týka nie len učiteľov, teda pedagogických pracovníkov, ale všetkých pracovníkov rezortu, to znamená aj nepedagogických, aj vedcov aj odborných pracovníkov. Zároveň ešte pracujeme na tom, aby sa vedci, odborní pracovníci, výskumní pracovníci dostali do vyššej mzdovej tabuľky, aby boli dorovnaní na úroveň vysokoškolských pedagógov a tiež sa zasadzujeme o to, aby bola platovo zohľadňovaná aj prax po 32 rokoch, to znamená, aby sa až do 44 rokov praxe stále tieto roky prejavovali na zvýšení platu, čo je v súvise s tým, že ľudia budú dlhšie pracovať, pretože sa posúva dôchodkový vek," uviedla v tejto súvislosti ministerka školstva M. Lubyová.

ucitelske platy zvysenie

Mohlo by vás zaujímať:

Rodičia by peniaze investovali radšej do pomôcok, ukázal prieskum

V rebríčku povolaní sa učitelia ocitli medzi rešpektovanými povolaniami spolu s hasičmi, lekármi a vedcami. Prípadné nadbytočné financie by však rodičia investovali do školských pomôcok, a nie do učiteľských platov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky o postavení učiteľov na Slovensku pod vedením Komenského inštitútu a neziskovej organizácie Živica.

Z výsledkov prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 1.005 respondentov, vyplynulo, že 80 percent opýtaných si učiteľské povolanie váži. Prieskum medzi rodičmi však ukázal, že spoločnosť je v otázke výšky platov polarizovaná. Ak by boli k dispozícii dodatočné finančné zdroje pre školu, až dve tretiny opýtaných by preferovali, aby boli použité na učebné pomôcky a infraštruktúru školy. Len štvrtina rodičov by tieto prostriedky investovala do vyšších platov učiteľov.

Dobré správy aj pre materské školy

Z rozpočtu vlády a z európskych fondov bude vyčlenené značné množstvo financií na zvýšenie kapacít v materských školách, aby mohlo byť neskôr zavedené povinné predškolské vzdelávanie detí od piateho roku. Taký je plán premiéra Slovenskej republiky, Petra Pellegriniho.

Ako vyzerajú platy teraz vs. ako budú vyzerať o rok

  • Učiteľ strednej školy: 914 eur – po novom 1005 eur
  • Školník 530 eur – po novom 583 eur
  • Kuchár 547 eur – po novom 602 eur
  • Úradník 794 eur – po novom 874 eur

Čo všetko sa mení od roku 2019

  • zvýšenie platov o 10 % pre učiteľov, úradníkov, psychológov, opatrovateľov či sociálnych pracovníkov
  • minimálny plat zamestnanca vo verejnej sfére na úrovni minimálnej mzdy (pre rok 2019 sa očakáva 520 € v hrubom)
  • zníženie platových tried zo 14 na 10 zníženie platových stupňov (určujú nárast mzdy podľa odpracovaných rokov) zo 14 na 12
  • automatický nárast mzdy do 40 odpracovaných rokov (doteraz bolo do 32 odpracovaných rokov)

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 6 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo