Kupujete jazdené auto? Skúšobná jazda je niečo, čo nesmiete podceniť

31.08.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Správna skúšobná jazda môže odhaliť, že vybrané vozidlo pre vás nie je to pravé.


Či vám sedia nové šaty alebo sako, zistíte  okamžite v skúšobnej kabínke. Ak sa chystáte zaobstarať si nové vozidlo, mali by ste naopak v jeho kabíne stráviť čo najviac času. Aj keď sú mnohí nadšení značkou, výhodnou cenou alebo vzhľadom nového vozidla, odborníci odporúčajú, aby ste sa s výberom jazdenky v žiadnom prípade neunáhlili.

Vybrané vozidlo, alebo ešte radšej hneď niekoľko vozidiel, by ste si mali čo najstarostlivejšie vyskúšať – prípadne si prizvať známeho, ktorý pozná autá a ich vlastnosti lepšie ako vy. Podceňovať preverenie úžitkových vlastnostní vybraného vozidla v praxi sa rozhodne nevypláca. Upozorňuje na to aj generálna riaditeľka medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO Karolína Topolová.

Tip redakcie: Ak vás zaujíma problematika kúpy ojazdených áut, prečítajte si aj náš článok: Najčastejšie chyby pri kúpe ojazdeného auta.

jazdene auta skusobna jazda

Testovať v bazároch môžete v podstate neobmedzene

Najväčší predajca ojazdených vozidiel v strednej Európe zákazníkom ponúka vo všetkých svojich pobočkách možnosť takmer neobmedzených testovacích jázd. „Snažíme sa zákazníkom pri výbere podať skutočne účinnú pomocnú ruku. Môžu si vybrať trasu, dobu jazdy aj vzdialenosť, v ničom ich neobmedzujeme, naopak im odporúčame, aby jazda bola dostatočne dlhá a zvládli pri nej vystriedať rôzne komunikácie a čo najviac rôznorodých jazdných situácií,“ hovorí Karolína Topolová.

„Emócie pri tom musia ísť bokom. Pokiaľ sa dostatočne nepresvedčia, že im sedí ergonómia, vybavenie vozidla alebo celkové pohodlie pri jazde, nemali by ohľadne nového vozidla prijímať žiadne konečné rozhodnutia,“ dodáva Topolová. 

Čo je najdôležitejšie? Subjektívny pocit z jazdy

Aj keď ste si úplne istí zvoleným typom karosérie, počtom dverí, farbou, motorizáciou a ďalšími technickými charakteristikami, majte na pamäti, že najdôležitejší je subjektívny pocit z jazdy. Auto, ktoré sa vám veľmi páči, sa vám totiž nemusí vôbec  dobre šoférovať.

Pocit pri sedení, veľkosť vnútorného aj úložného priestoru, dosah rôznych ovládacích prvkov, dostatočná úroveň bezpečnosti a v neposlednom rade celkové pohodlie pri jazde – to všetko sa dá preveriť iba pri dostatočne dlhej skúšobnej jazde. Okrem toho pri nej predajca môže záujemcovi odpovedať na všetky otázky ohľadne technických parametrov, aby na vybrané vozidlo mohol získať skutočne komplexný pohľad.

Testovacie jazdy s vozidlami rôznych značiek odporúčajú odborníci skôr konzervatívnym vodičom, ktorí napríklad nikdy neuvažovali o zmene. Vo výsledku by mohli byť prekvapení, že im napríklad mäkší alebo naopak tvrdší podvozok modelu inej značky nakoniec vyhovuje viac.

Aké jazdenky kupujú Slováci

Pri porovnaní priemerných cien ojazdených vozidiel v susedných krajinách sa Slovensko dostáva na prvé miesto. Domáci motoristi museli v minulom roku za ojazdené vozidlo ponúknuť viac ako 13 000 eur, pričom v Českej republike len niečo vyše 7 100 eur, v Maďarsku a 6 100 eur a v Poľsku dokonca iba takmer 5 500 eur. Nemožno však vyslovene povedať, že by Slováci obľubovali kupovať luxusné jazdenky viac ako iné krajiny V4. V minulosti však nakupovali rôzne skvosty.

Záujemcovia o ojazdené autá zväčša exkluzívne a luxusné autá zoženú priamo od ich majiteľov, v bežných bazároch ich nájdete len zriedka. No predsa nejaké to Lamborghini alebo Ferrari sem tam nájde kupujúceho aj zo Slovenska. 

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.