Slováci hlásia úrazy aj z dovoleniek. Aké sú najčastejšie poistné udalosti počas leta?

22.08.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Úrazy a iné poistné udalosti sa Slovákom nevyhýbajú ani počas leta. Aké sú najčastejšie hlásené úrazy dovolenkárov a detí počas prázdnin?


Počas leta nahlásia dovolenkári Allianz – Slovenskej poisťovni každý deň v priemere 30 poistných udalostí z cestovného poistenia . Túto sezónu riešila Allianz – SP už aj dva infarkty Slovákov v zahraničí. Pozor by ste si mali dať hlavne na časté striedanie teplôt. Mnohí dovolenkári hlásia aj seknutie v krížoch a krku z klimatizovaných priestorov.

Najviac hlásení je z Turecka, Egypta a Grécka

Od začiatku júna, kedy Slováci najviac dovolenkujú v zahraničí, nahlásili klienti Allianz – Slovenskej  poisťovni už 1664 poistných udalostí. Najviac hlásení prichádza z Turecka, Egypta a Grécka, ale pomerne veľa hlásení je aj zo Slovenska. Dovolenkári najčastejšie hlásia tráviace a žalúdočné ťažkosti a drobné či stredné úrazy, ktoré vzniknú pri športových aktivitách alebo pri kúpaní.

Poisťovňa eviduje aj viacero zlomenín končatín, najmä u detí. Riešili aj niekoľko seknutí v krížoch a krku, ktoré boli spôsobené nielen športovými aktivitami, ale najmä častým striedaním horúceho podnebia s vychladenými klimatizovanými priestormi. Túto dovolenkovú sezónu evidujú aj zvýšený počet žalúdočných a tráviacich problémov z exotickejších arabských krajín, a to najmä z Ománu.

Tip: Stal sa vám úraz v zahraničí? Európsky zdravotný preukaz vám stačiť nebude

Úrazy na dovolenke

Zdroj: shutterstock

Dva infarkty Slovákov

Poisťovňa riešila aj dva infarkty Slovákov dovolenkujúcich v Grécku a v Thajsku. V oboch prípadoch išlo o ľudí po šesťdesiatke. „Odporúčame, aby zvlášť opatrní boli starší ľudia dovolenkujúci v horúcich prímorských krajinách, a nevystavovali sa priamemu slnečnému žiareniu, dodržiavali pravidelný pitný režim, nezabúdali na užívanie liekov, ktoré majú predpísané, prípadne aby sa pred vycestovaním poradili so svojím ošetrujúcim lekárom,“ upozorňuje hovorkyňa Allianz – SP L. Muthová.

Ako nahlásiť poistnú udalosť z dovolenky

Vzniknutú poistnú udalosť môžete aj priamo z dovolenky nahlásiť on-line prostredníctvom stránky www.allianzsp.sk cez svoj počítač, tablet alebo smartfón, prípadne telefonicky alebo po návrate z dovolenky osobne v pobočke poisťovne. Ak sa vám počas dovolenky stane poistná udalosť, pokiaľ nejde o život ohrozujúci stav, odporúčame vždy ako prvú volať 24-hodinovú asistenčnú službu. Operátor na linke vám v prípade choroby či úrazu odporučí najbližšie vhodné zdravotnícke zariadenie a postará sa o všetky potrebné náležitosti.

„Nezabudnite si uschovať všetky doklady ako lekársku správu, rozpis úkonov a poplatkov, predpis liekov, a aj doklad o zaplatení, v prípade že ste za ošetrenie zaplatili v hotovosti. Doklady je potrebné predložiť poisťovni,“ vysvetľuje L. Muthová.

Letné úrazy číhajú aj na deti

Dlhé letné prázdniny a dovolenky sú časom výnimočných zážitkov pre malých i veľkých, no takisto obdobím zvýšenej detskej úrazovosti. Počas letných dobrodružstiev pri vode, v horách či na chalupe sa deti vyskytnú v situáciách, ktoré bežne nezažívajú, sú uvoľnenejšie a teda menej obozretné, a preto často dochádza k úrazom. Jazda na bicykli, lozenie po skalách, pobyt pri vode, či u starých rodičov.

Bežnými letnými diagnózami v prípade detí sú úpal, rôzne odreniny a popáleniny. Je preto žiaduce poctivo dodržiavať pitný režim, nosiť pri sebe malú lekárničku, či krabičku prvej pomoci pre prípad potreby a dohliadať na to, aby malo dieťa pokrývku hlavy. Hrozbou je aj tzv. syndróm suchého utopenia. Môže nastať, keď pri ponorení a topení sa vnikne voda do dýchacích ciest a vyvolá laryngospazmus - kŕč zvieračov hrtana, ktorý uzavrie hlasivkovú štrbinu a topiaci sa udusí.

Ťažkosti sa môžu prejaviť aj s 24-hodinovým odstupom, preto treba dieťa po vdýchnutí i malého množstva vody dôkladne sledovať a bezodkladne s ním navštíviť lekára.

4 najčastejšie príčiny úmrtia detí pri úrazoch:

  • otrava
  • pád z veľkej výšky
  • utopenie
  • dopravná nehoda

Zdroj: Allianz - SPPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5h