Aké sú príjmy a výdavky slovenského vysokoškoláka

30.08.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Slovenskí vysokoškoláci si popri bežných výdavkoch dokážu odkladať aj nejaké úspory. Podľa prieskumu si viac peňazí odložia ako ich míňajú na voľný čas a zábavu.


Príjmy a výdavky

Slovenská sporiteľňa urobila prieskum, v ktorom zisťovala finančné správanie študentov. Nie je prekvapujúcim faktom, že takmer polovica výdavkov študentov putuje na stravu a bývanie. Podľa štatistík je ich priemerný mesačný príjem na úrovni 273 eur. Zhruba polovica oslovených vysokoškolákov má príjmy z pravidelnej brigády počas roka, druhá polovica má príjmy len z príležitostnej práce.

 

Prvú priečku vo výdavkoch obsadili potraviny, ktoré sú vo všeobecnosti najväčšou položkou slovenských domácností, rovnako je to aj u študentov. Z rozpočtu vysokoškoláka odhryznú až 23 %. Druhú priečku obsadilo financovanie bývania, tvorí 19 % študentského rozpočtu. Dôvodom sú hlavne vysoké nájmy vo väčších mestách a poplatky na internátoch.

„Študenti sa snažia privyrobiť si počas celého roka. Zlepšujúce sa podmienky na trhu práce aj im priniesli viac možností na letné brigády,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Tip: Na čo dávajú Slováci najviac peňazí a ktorý kraj vedie v zadlženosti?

Aké sú príjmy a výdavky študentov a koľko peňazí ušetria?

Zdroj: shutterstock

Vysokoškoláci čoraz viac uprednostňujú sporenie

Na tretej priečke najväčších výdavkov sa umiestnilo sporenie. Študenti si v priemere odkladajú až 16 % z príjmov. Prieskum však ukázal, že rovnakú čiastku si dokážu odkladať aj pracujúci ľudia, ktorí nemajú deti. Takmer rovnaký podiel na výdavkoch, respektíve 12 %, má míňanie peňazí na zábavu a voľný čas.

„Vysokoškoláci čoraz viac myslia na svoju budúcnosť a uprednostňujú sporenie pred výdavkami na zábavu,“ dodala Buchláková. Väčšina z nich už ráta s predpokladom, že bude chcieť v blízkej budúcnosti získať hypotéku na bývanie. Avšak, Národná banka Slovenska má čoraz prísnejšie podmienky na jej získanie. Po novom musí mať žiadateľ našetrenú väčšiu sumu peňazí z vlastných zdrojov.

Výdavky priemerného študenta VŠ

Potraviny Bývanie Sporenie Zábava Oblečenie Cestovné Domácnosť Škola Iné
23 % 19 % 16 % 12 % 9 % 7 % 6 % 5 % 4 %

Zdroj: Iposos pre Slovenskú sporiteľňu

Kedy začínajú mladí brigádovať

Oficiálne môžu mladí začať brigádovať až vtedy, keď skončia povinnú školskú dochádzku (10 rokov), respektíve musia dovŕšiť vek 15 rokov. Podľa prieskumu má 48 % opýtaných stredoškolákov nepravidelnú brigádu, 33 % pracuje pravidelne. Priemerný mesačný plat stredoškolských študentov je vo výške 78 eur. Nakoľko ich ešte nemusia trápiť výdavky na bývanie a stravu, väčšinu zarobených peňazí míňajú na oblečenie, topánky a zábavu s priateľmi.

„Príjem detí a mládeže závisí od ich veku a stupňa štúdia. Medzi regiónmi a veľkosťou miesta bydliska nie sú výrazné rozdiely, i keď o niečo väčší príjem majú deti a mladí ľudia v Bratislave, na západe Slovenska a vo väčších mestách,“ doplnila Buchláková.

Študenti majú výhodu v tom, že ak majú záujem privyrobiť si počas leta, prípadne počas štúdia na dohodu o brigádnickej práci, nemusia platiť poistné. Avšak, platí to len v prípade, ak si uplatnia výnimku z platenia poistného. V praxi to znamená, že ak príjem z tejto dohody nepresiahne sumu 200 eur mesačne, študent nemá postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia.

Priemerný mesačný príjem študentov SŠ a VŠ

Študenti SŠ Študenti VŠ Spolu v priemere
78 € 273 € 155 €

Zdroj: Slovenská sporiteľňaPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo