Získať kvalitného finančného poradcu nemusí byť na škodu

27.08.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Finanční poradcovia sú u väčšiny bežných ľudí vnímaný skôr negatívne. Ak patríte aj vy do tejto skupiny, prečítajte si, prečo sa oplatí mať finančného poradcu.


Finančná gramotnosť

Do kontaktu s peniazmi prichádzame každý deň. Mnoho ľudí si myslí, že s nimi vie aj dobre hospodáriť, no realita je väčšinou úplne iná. Dôkazom toho sú aj prieskumy finančnej gramotnosti študentov, žiakov, ale aj dospelých. Výsledky prieskumov sú často až znepokojivé, ľudia sa v produktoch a službách vôbec nevyznajú.

Jeden z prieskumov urobila aj bratislavská Ekonomická univerzita medzi vysokoškolákmi v druhom ročníku. Až 70 % z nich malo prehnané sebavedomie o finančných znalostiach, v skutočnosti však boli ich reálne vedomosti takmer rovnako nízke, ako v menej sebavedomej menšine. Finančnú gramotnosť preverovala medzi stredoškolákmi aj spoločnosť OVB.

Odborníci skonštatovali, že mladí ľudia majú o finančných produktoch mylné predstavy, ktoré zapríčinila reklama. Študenti nevedeli, že nákup na splátky je druh úveru, výhodnosť úveru posudzujú podľa úrokovej sadzby z reklamy, prípadne im robil problém rozlíšiť debetnú a kreditnú kartu. Ďalšou slabinou v znalostiach je význam skratky RPMN.

Tip: Ako viesť deti k finančnej gramotnosti: od 5 do 16 rokov (stručný návod)

6 tipov, ako si vybrať kvalitného finančného poradcu

Zdroj: shutterstock

Ľudia ich služby nevyužívajú

To, že sa na finančného poradcu obracia len 15 % ľudí je výsledkom prehnanej sebadôvery, za ktorou väčšinou nie sú reálne znalosti. Druhým dôvodom je aj nedôvera voči poradcom, prípadne zaužívané klišé o finančných agentoch medzi bežnými ľuďmi. Za ich prácou vidia len snahu, získať podpis zmluvy s veľkou províziou.

Samozrejme, v každej profesii sa nájde aj ziskuchtivý jedinec. To isté platí aj pri finančných poradcoch. Dôležité je nájsť kvalitného finančného sprostredkovateľa, ktorý vám s vašimi financiami naozaj pomôže. „Máme pocit, že radu od profesionála na financie nepotrebujeme, na rozdiel od právnika a lekára, na ktorých sa o pomoc obraciame automaticky. Výsledkom sú potom finančné problémy,“ hovorí Marián Búlik z OVB.

Výpovednou hodnotou môže byť najmä rozdiel medzi ľuďmi s rovnakým príjmom, z ktorých jeden využíva služby finančného poradcu. Ten bude na tom v budúcnosti pravdepodobne finančne lepšie. Podľa odborníkov je základ zdravých financií hlavne v dobrom finančnom plánovaní. Avšak, už v začiatkoch plánovania ľudia často zlyhávajú.

Ak chcete mať pod kontrolou váš finančný rozpočet, musíte si zabezpečiť takzvanú "finančnú trojnožku". V prvom rade ide o zabezpečenie náhrady príjmu pri nepredvídateľných udalostiach, ďalej vhodné sporenie, no a napokon dlhodobé sporenie na dôchodok. V dnešnej dobe je však veľmi ťažké zorientovať sa medzi všetkými produktmi.

Čo robí finančný agent

To už sa dostávame k prioritnej úlohe finančných poradcov. Túto profesiu vykonávajú profesionáli, ktorých úlohou je vyznať sa vo finančných produktov. „Finančný sprostredkovateľ sa dokáže pozrieť na príjmy a výdavky a podľa životnej situácie a navrhnúť finančný plán. Čiže vybrať a vyskladať vhodné finančné produkty. A v neposlednom rade pomáha ľuďom riešiť finančné problémy v situáciách, kde si bežný človek nevie poradiť a nedokáže si predstaviť cestu von z problému,“ objasňuje Búlik.

Táto profesia sa musí striktne riadiť zákonom. Náplň ich práce zahŕňa aj pravidelné vzdelávanie a skladanie odborných skúšok. Na trhu sú dva druhy takýchto sprostredkovateľov. Prvou skupinou sú poradcovia, ktorí majú v portfóliu produkty poisťovní, bánk a dôchodcovských správcovských spoločností. Druhou skupinou sú sprostredkovatelia jednotlivých poisťovní.

Ako si vybrať finančného poradcu

1. Referencie

Odporúčania od vašich známych, rodiny alebo priateľov sú väčšinou osvedčenou známkou kvality.

2. Záujem o celkový finančný stav

Ako sme už v článku spomenuli, kvalitný finančný poradca vám nebude silou mocou predávať produkty, ale bude riešiť vašu finančnú situáciu a zaujímať sa o vaše potreby.

3. Máte na výber

Kvalitný finančný odborník má prehľad medzi všetkými produktmi, vysvetlí vám možnosti a odporučí riešenie. Výber je však vyložene na vás.

4. Čas na rozhodnutie

Po vypracovaní plánu a odporúčaných možnostiach, musíte mať dostatočne veľa priestoru na rozhodnutie. Poradca by vás nemal do rozhodnutia tlačiť, prípadne s vami problematiku aj niekoľkokrát prediskutovať.

5. Starostlivosť o finančné zdravie

Nakoľko sa finančné produkty stále menia a vyvíjajú, môžete z toho výhodne profitovať. Môže byť pre vás výhodné, stretnúť sa s vašim finančným poradcom aspoň raz ročne, aby ste mohli prehodnotiť prípadné zmeny v produktoch alebo analyzovať finančnú situáciu a jej vývoj.

6. Nebude vás nútiť do podpisu novej zmluvy

Pravidelne prehodnocovať uzavretú zmluvu neznamená, že by ste mali automaticky uzavrieť ďalšiu novú zmluvu. Samozrejme, pre finančného poradcu by to znamenalo novú províziu. Takéto praktiky sú charakteristickou črtou neserióznych poradcov. Kvalitný finančný agent vás nebude tlačiť do podpisu novej, často nevýhodnej alebo zbytočnej zmluvy.

Zdroj: OVB Allfinanz SlovenskoPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo