Aké sú pokuty za jazdu bez diaľničnej známky na Slovensku a v okolitých štátoch

31.08.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Na Slovensku už dlhšiu dobu fungujú takzvané elektronické diaľničné známky. Systém sa už rozbehol, ešte stále však nevyberá pokuty od zahraničných vodičov. Aké sú pokuty za jazdu bez platnej známky na Slovensku, v Česku, Rakúsku a v iných okolitých krajinách?


 

Diaľničná známka na Slovensku

Slovensko zaviedlo elektronické diaľničné známky v roku 2016. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) si od tejto zmeny sľubuje efektívnejšie a úspešnejšie kontroly. Samozrejme, nový systém priniesol aj celkový nárast tržieb. Výhody to prinieslo aj motoristom, ktorí si môžu diaľničnú známku kúpiť už aj cez internetový portál www.eznamka.sk, pomocou aplikácie alebo cez automat na hraničných priechodoch.

Kontrolu diaľničnej známky teda už nerobia len policajti, ale aj efektívny kamerový systém na diaľnici, ktorý overuje diaľničnú známku podľa poznávacieho čísla auta. Typy a ceny ostali v podstate rovnaké. Ročná diaľničná známka stojí 50 eur, 30-dňová vás vyjde 14 eur, no a za 10-dňovú zaplatíte 10 eur.

Systém má však ešte menšie nedostatky. Ešte stále nedokáže posielať pokuty zahraničným vodičom, ktorí sa po našich diaľniciach preháňajú na čierno. Jedinou možnosťou, ako pokutovať vodičov zo zahraničia je policajná hliadka, ktorá si platnosť, respektíve kúpu známky overuje na mieste. Problém by sa mal vyriešiť dohodami s okolitými štátmi.

Cenám diaľničných známok v SR a krajinách EÚ sme sa venovali v článku: Diaľničné známky v roku 2018 – čo všetko sa zmenilo

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky v SR a zahraničí

Zdroj: Polícia SR/Facebook

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky v SR

Pri spustení e-známok fungoval pokutový systém pomerne chaoticky. Pokuta bola vo výške 300 eur, navyše to fungovalo tak, že bola účtovaná za každý deň, respektíve každodenný vstup na diaľnicu alebo rýchlostnú cestu bez diaľničnej známky. Výsledná suma tak mohla mať podobu aj štvorciferného čísla.

Zákon sa však mierne upravil a pokuta je stanovená vo výške 150 eur. Pre vodičov motorových vozidiel do 3,5 ton, ktorí zaplatia do 15 dní, je pokuta znížená o 50 eur. Zákon navyše vypustil možnosť pokutovať vodičov opakovane za každý kalendárny deň. To znamená, že po novom dostanú pokutu už len raz za mesiac.

Ak vojdete na diaľnicu omylom a nemáte diaľničnú známku, v žiadnom prípade nepanikárte. Dôležité je pokračovať v jazde, nezastavovať a nezmätkovať. Diaľničnú známku si môžete kúpiť na najbližšej čerpacej stanici alebo cez mobilnú aplikáciu. Ak si ju kupovať nechcete, jednoducho opustite diaľnicu na najbližšom výjazde. V takomto prípade by ste pokutu dostať nemali, ale ak chcete mať úplnú istotu, môžete kontaktovať NDS e-mailom alebo telefonicky.

Aj pri diaľničných známkach existujú výnimky. Využívať bezplatne rýchlostné cesty a diaľnice môžu držitelia parkovacích preukazov ZŤP. Musia však podať žiadosť o oslobodenie od platenia diaľničnej známky. Po novom sa dá táto žiadosť poslať už aj elektronicky.

Ďalšími výnimkami sú zásahové vozidlá záchranného integrovaného systému, diplomatické vozidlá, vozidlá správcu komunikácie a podobne.

Pokuty za jazdu bez diaľničnej známky v zahraničí

V okolitých štátoch sú pravidlá a výšky pokút rôznorodé. Rekordmanom vo výške pokuty v správnom konaní je Česko, v prepočte na euro by ste zaplatili 3 889,53 eur. Nemecko diaľnice spoplatnené nemá, takže vám tam pokuta za takúto jazdu nehrozí. To isté platí aj o Poľsku, kde sa ale namiesto toho platí mýtne. Ak stratíte doklad o zaplatenom mýtnom, budete musieť zaplatiť plnú sadzbu za daný úsek. Každopádne, ak sa chystáte do zahraničia autom, dodržujte pravidlá cestnej premávky daného štátu, pretože sa môže stať, že vás o niekoľko mesiacov bude doma čakať mastná pokuta zo zahraničia.

Štát Pokuta
Česká republika 5 000 Kč = 194,5 EUR
Švajčiarsko 200 CHF = 175,7 EUR
Slovinsko 800 EUR
Rumunsko 4 500 LEI = 970 EUR
Rakúsko 120 EUR - 300 EUR
Maďarsko 14 875 HUF = 46 EUR
Bulharsko 300 BGN = 153,4 EUR

Poznámka: Prepočet na euro je vypočítaný kurzom z 24.8.2018

Zdroje: finance.cz, minv.sk


Pamätáte si ešte otázky z testov autoškoly? Otestujte sa v našom kvíze.

Vodič nesmie zastaviť a stáť:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 15 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.