Dialničné známky 2020: Aké sú pokuty za jazdu bez diaľničnej známky na Slovensku a v ČR

16.12.2019 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Na Slovensku už dlhšiu dobu fungujú takzvané elektronické diaľničné známky. Čo robiť v prípade, že sa na diaľnici ocitnete bez platnej známky? Aké sú pokuty za jazdu bez platnej známky na Slovensku a v Česku?


 

Diaľničná známka na Slovensku

Slovensko zaviedlo elektronické diaľničné známky v roku 2016.Nový systém priniesol celkový nárast tržieb.  No výhody to prinieslo aj motoristom, ktorí si môžu diaľničnú známku kúpiť aj cez internetový portál www.eznamka.sk, pomocou aplikácie, na čerpacej stanici alebo cez automat na hraničných priechodoch.

Kontrolu diaľničnej známky teda už nerobia len policajti, ale aj efektívny kamerový systém na diaľnici, ktorý overuje diaľničnú známku podľa poznávacieho čísla auta. Typy a ceny ostali v podstate rovnaké. Ročná diaľničná známka stojí 50 eur, 30-dňová vás vyjde 14 eur, no a za 10-dňovú zaplatíte 10 eur.

Okrem týchto už "klasických" dialničných známok pribudne aj nová 365-dňová. Rozdiel medzi 365-dňovou a ročnou známkou je v dĺžke jej platnosti. Kým 365-dňová bude platiť presne 365 dní od jej zakúpenia, ročná dialničná známka bude platiť až 13 mesiacov od začiatku januára jedného roka do konca januára následujúceho roka (od 1.1.2020 do 31.1.2021). Nevýhodou je, ak by ste si kúpili ročnú známku v priebehu roka. Jej platnosť je presne stanovená. Vtedy je pre vás výhodnejšie zakúpiť si 365-dňovú známku. Ak si ju zakúpite napr. v máji 2020 využívať ju môžete až do mája 2021. Keby ste si v máji 2020 kúpili ročnú dialničnú známku, jej platnosť skončí 31. januára 2021.

Tabuľka: Cena dialničných známok v roku 2020 a dĺžka platnosti

Dialničná známka Cena Platnosť
Ročná 50 € Platná od 1. januára 2020 do 31. januára 2021
365-dňová 50 € Platná 365 dní vrátane určeného dňa
30-dňová 14 € Platná 30 dní vrátane určeného dňa
10-dňová 10 € Platná 10 dní vrátane určeného dňa

Podobne ako u 365-dňovej známky, neznamená koniec roka ani koniec platnosti 30-dňovej a 10-dňovej známky.  Ak si kúpite 10-dňovú alebo 30-dňovú známku v priebehu decembra, ich platnosť končí až po uplynutí uvedených dní v priebehu januára. Zakúpiť si 365-dňovú známku budú mať vodiči po prvýkrát možnosť od februára 2020.

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky v SR a ČR

Zdroj: Polícia SR/Facebook

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky v SR

Pri spustení e-známok fungoval pokutový systém pomerne chaoticky. Pokuta bola vo výške 300 eur, navyše to fungovalo tak, že bola účtovaná za každý deň, respektíve každodenný vstup na diaľnicu alebo rýchlostnú cestu bez diaľničnej známky. Výsledná suma tak mohla mať podobu aj štvorciferného čísla.

Zákon sa však mierne upravil a pokuta je stanovená vo výške 150 eur. Pre vodičov motorových vozidiel do 3,5 ton, ktorí zaplatia do 15 dní, je pokuta znížená o 50 eur. Zákon navyše vypustil možnosť pokutovať vodičov opakovane za každý kalendárny deň. To znamená, že po novom dostanú pokutu už len raz za mesiac.

Ak vojdete na diaľnicu omylom a nemáte diaľničnú známku, v žiadnom prípade nepanikárte. Dôležité je pokračovať v jazde, nezastavovať a nezmätkovať. Diaľničnú známku si môžete kúpiť na najbližšej čerpacej stanici alebo cez mobilnú aplikáciu.

Aj pri diaľničných známkach existujú výnimky. Využívať bezplatne rýchlostné cesty a diaľnice môžu držitelia parkovacích preukazov ZŤP. Musia však podať žiadosť o oslobodenie od platenia diaľničnej známky. Po novom sa dá táto žiadosť poslať už aj elektronicky.

Ďalšími výnimkami sú zásahové vozidlá záchranného integrovaného systému, diplomatické vozidlá, vozidlá správcu komunikácie a podobne.

Koľko stoja dialničné známky v ČR

Ak chcete jazdiť po dialniciach v Českej republike musíte si ešte stále zakúpiť papierovú dialničnú známku a nalepiť na čelné sklo. I keď by to v roku 2020 malo byť poslednýkrát. Od roku 2021 by už aj v Českej republike mal platiť elektronický systém podobný tomu slovenskému.

Tabuľka: Cena dialničných známok v ČR v roku 2020 a dĺžka platnosti

Dialničná známka Cena Platnosť
Ročná 1500 Kč (cca 58 €) Platná od 1. decembra 2019 do 31. januára 2021
Mesačná 400 Kč (cca 16 €) Platná mesiac vrátane určeného dňa
10-dňová 310 Kč (cca 12 €) Platná 10 dní vrátane určeného dňa

Ceny dialničných známok sa ani v roku 2020 nezmenia. Ročná dialničná známka platí u našich susedov až 14 mesiacov. Jazdiť s ňou môžete už v decembri 2019 a platí až do konca januára 2021.  Mesačná dialničná známka platí vždy mesiac odo dňa vyznačenia na dialničnej známke. Ak si známku kúpite a označíte napríklad 14. februára, platiť vám bude do 13 marca vrátane, ak 14. marca, platná bude do 13. apríla atď.

Ako sa vyhnúť pokute za jazdu bez diaľničnej známky v ČR

Máte predovšetkým dve možnosti, buď si kúpite dialničnú známku alebo nevyužijete dialnicu. V prípade, že sa už na dialnici nachádzate, odporúčame, aby ste zastavili u najbližšej čerpacej stanici a dialničnú známku si zakúpili. Nestačí však, známku si iba zakúpiť, musíte ju mať aj správne nalepenú. Spoliehať sa na to, že vás polícia "nenačape" neodporúčame. Veľmi často kontrolovaným úsekom je i  česká dialnica D2, na ktorú zo Slovenska plynuje naviažete ak prichádzate do Česka z Bratislavy. Kedže vás už nezastaví žiadna hraničná kontrola, niekedy si ani nevšimnete, že ste hranicu prešli. V tomto prípade sa určite oplatí, kúpiť si známku ešte v Bratislave.

Pokuta za neplatnú alebo nenalepenú dialničnú známku hrozí až do výšky 5 000 korún (približne 193 eur), v správnom konaní až 100 tisíc korún českých (takmer 4 tisíc eur).


Kvíz: Pamätáte si ešte otázky z testov autoškoly? Otestujte sa v našom kvíze.

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 21 krát 5 0.5