Ako si poistiť bicykel a oplatí sa to vôbec?

10.09.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Bicykel sa dá poistiť proti krádeži nielen z uzavretej miestnosti, ale aj z vonkajších priestranstiev. Avšak, nie v každej poisťovni.


Popularita bicyklov prudko stúpa rok-čo-rok, spolu s ňou rastie aj počet krádeží. Bicykle miznú priamo z pivníc, či garáží. Preto je dobré myslieť aj na ich zabezpečenie. A tým nemyslíme len mechanické. Oplatí sa poistiť si bicykel?

Bicykel ako súčasť domácnosti

Bicykel môže byť chránený v rámci poistenia domácnosti, spolu s ďalším hnuteľným majetkom, táto poistná ochrana je účinná v mieste poistenia. V prípade bytu je miestom poistenia aj priestor, ktorý tvorí príslušenstvo bytu, napríklad pivnica.

V rodinnom dome je miestom poistenia aj vedľajšia stavba, napríklad garáž v mieste poistenia domu. Poisťovne však varujú, že ak krádež nastane, je potrebné doložiť policajnú správu. Bicykel musí v tomto prípade ukradnúť zlodej z uzamknutého priestoru, čiže z bytu alebo pivnice.

Krádeže bicyklov z uzamknutých pivníc či garáží nie sú vôbec ojedinelé. Ak je bicykel uložený v priestoroch tvoriacich príslušenstvo bytu, napríklad v pivnici v bytovom dome, je krytý automaticky. Ak ho však chceme mať uschovaný vo vedľajšej stavbe, treba to dojednať v poistnej zmluve. Je dobré na to myslieť pri uzatváraní poistky. Podmienkou je, aby bol priestor, kde bicykel uskladňujeme, dostatočne zabezpečený proti krádeži, to znamená uzamknutý bezpečnostnou visiacou zámkou alebo zámkou s cylindrickou vložkou, upozorňujú poisťovne.

Ako si poistiť bicykel a oplatí sa to vôbec?

Odporúčame:

Samotné poistenie bicykla ponúka jediná poisťovňa

Samotné poistenie bicykla poskytuje v súčasnosti len Generali poisťovňa. Jej prostredníctvom ponúkajú poistenie viacerí predajcovia bicyklov na Slovensku. Doposiaľ ste si mohli poistiť len nový bicykel, tento rok v máji pribudla novinka – poistiť si viete aj starší bicykel.

Príklad z praxe: Kúpite si bicykel za 1000 eur a poistíte si ho na túto sumu, no po dvoch rokoch vám ho ukradnú. Po uplatnení amortizácie bude mať takýto bicykel hodnotu 760€ a túto sumu poisťovňa preplatí poistenému. Amortizácia sa uplatňuje vo výške 1 percenta z poistnej sumy za každý mesiac. V tomto prípade, za 24 mesiacov o 24 percent, čo činí pri tomto konkrétnom prípade 240€.

Poistenie bicykla ponúka aj poisťovňa Union, avšak len ako súčasť domácnosti. V prípade krádeže bicykla z domu poisťovňa preplatí najviac 2 000 eur a ak o bicykel prídete mimo domova, dostanete najviac 600 eur. Poistiť si však viete aj športové náčinie súvisiace s bicyklom.

Dobrý zámok je základ, aký si vybrať?

Základným opatrením na ochranu bicykla je kvalitný zámok, a to platí aj v prípade, že si bicykel poistíte. Najobľúbenejšou voľbou je zámok typu U. Je zo spevnenej ocele a má dvojnásobný zámok na obidvoch koncoch. Je natoľko pevný, že sa nedá prestrihnúť žiadnymi kliešťami ani zničiť kladivom. Pri kúpe takéhoto zámku sa uistite, že je vyrobený z tvrdenej ocele. Lacnejšia alternatíva zámku typu U nemusí byť z tvrdenej ocele ale len klasickej a je viac pravdepodobné, že ho zlodej zničí.

Naopak, káblový zámok (na kľúč či kód) je najmenej bezpečný: dá sa ľahko prestrihnúť. Strednou cestou sú reťazové zámky: sú dostatočné pevné, aby odolali zlodejom a skladnejšie ako U-zámok.

Do akej výšky si možno poistiť bicykel

Cyklisti si môžu svoj bicykel poistiť na jeho kúpnu cenu, až do výšky 5 000 eur. Samozrejme, ako sme už uviedli vyššie, bicykel musí zlodej ukradnúť z uzamknutého priestoru, teda z bytu, pivnice, hotelovej izby, či z nosiča na aute. Ak majú cyklisti bicykel vonku, musia ho uzamknúť zámkou o pevný stojan, plot alebo zábradlie.

Spoluúčasť klienta pri poistnej udalosti je 10 % z poistného plnenia alebo minimálne 20 eur. Amortizácia sa uplatňuje vo výške 1 % z ceny bicykla za každý mesiac. Cena poistenia závisí od konkrétnych predajcov bicyklov. Niektorí z nich ponúkajú zákazníkom dokonca rok poistenia zadarmo.

Pripoistenie, ktoré nemusí byť na škodu

Cyklisti oceňujú, že k riziku krádeže si môžu pripoistiť aj zodpovednosť za škody do výšky 5 000 eur, ktoré spôsobia pri bicyklovaní niekomu inému, a to tak na zdraví, ako aj na majetku. Poisťovňa za nich preplatí napríklad náklady na liečbu človeka, ktorého pri bicyklovaní zrazia, prípadne škody na bicykli iného cyklistu, ktoré zrážkou spôsobia. Poistenie zodpovednosti platí na celom svete.

Nezabudnite na sérivé číslo

Vedeli ste, že bicykle majú sériové číslo? Väčšina rámov má zo spodnej strany vyrazené sériové číslo. Ak teda aj prídete o bicykel, je dobré mať toto číslo zaznamenané a spolu s popisom bicykla ho nahlásiť polícii. Možno sa na vás usmeje šťastie v nešťastí a váš bicykel sa predsa len nájde. Dôležité je však túto situáciu nezanedbať a krádež polícii nahlásiť. 

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Poistenie - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.