Ako prepísať auto na rodinného príslušníka (návod)

14.09.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Chcete prepísať auto na syna, manželku či starého otca? Postup je približne rovnaký, ako aj v ostatných prípadoch prepisov, má však určité špecifiká.


 

Je nutné povedať, že prepis autá na rodinného príslušníka sa veľmi nelíši od procesu prepisu auta na akéhokoľvek nového majiteľa, napríklad keď auto predáte ako ojazdené novému majiteľovi – teda, ak predávame auto v rámci okresu. Čo všetko musíte splniť, keď chcete vaše staré auto prepísať na manželku, na dcéru, na syna alebo na strýka?

Prepis na rodinného príslušníka = prepis v rámci okresu

Platia tu rovnaké pravidlá, ako keď niekomu predáte auto v rámci vášho okresu. Pri zmene držiteľa (prepise) vozidla v okrese, musia byť prítomní obaja, teda pôvodný aj nový držiteľ, aj s dokladmi totožnosti a pristaviť vozidlo ku kontrole do klientskeho centra vo vašom okrese.

V prípade ak pôvodný držiteľ vykoná iba odhlášku na nového držiteľa, tento je povinný si do 30 dní od dňa vykonania prevodu držby (odhlásenia z pôvodného držiteľa) prihlásiť vozidlo a umožniť porovnanie údajov uvádzaných v dokladoch vozidla s údajmi priamo na vozidle (toto porovnanie údajov je možné vykonať na ktoromkoľvek pracovisku evidencie vozidiel v rámci SR).

Ako prepísať auto na rodinného príslušníka (návod)

Ktoré doklady budete potrebovať pri prepise na rodinného príslušníka

  • pôvodný držiteľ - žiadosť o prevod držby na inú osobu (odhlásenie),
  • nový držiteľ - žiadosť o zápis vozidla na svoju osobu (prihlásenie), 
  • ak je držiteľom vozidla podnikateľ, originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list (pri odhlásení aj prihlásení),
  • splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne osvedčeným podpisom splnomocniteľa,
  • osvedčenie o evidencii časť II, alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla, 
  • čipovú kartu osvedčenia o evidencii časť I, ak bolo vydané, 
  • nový držiteľ predloží doklad o predbežnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (povinné zmluvné poistenie),
  • ak kupujúci vozidla (nový držiteľ), nie je osobne prítomný na orgáne Policajného zboru, tak je pôvodný držiteľ pri oznámení zmeny držby vozidla povinný predložiť písomné plnomocenstvo s osvedčeným podpisom osoby, na ktorú sa držba vozidla previedla alebo dokladu o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu s osvedčeným podpisom osoby, na ktorú sa držba vozidla previedla.
  • správny poplatok podľa výkonu vozidla a dátumu prvej evidencie.

Prepis možno spraviť aj cez internet

Nepôjde to len tak, budete potrebovať pár vecí. Aktivovaný elektronický občiansky preukaz eID (občiansky preukaz s čipom dostávate pri výmene automaticky, no môžete oň tiež požiadať), k nemu vhodnú čítačku kariet, BOK – bezpečnostný osobný kód (získate s eID) a elektronický podpis – ten získate prostredníctvom bezplatnej aplikácie dostupnej tu. Tu zasa nájdete návod ako elektronický podpis vytvoriť. Tiež potrebujete softvérové vybavenie počítača pre komunikáciu medzi elektronickým občianskym preukazom zastrčeným do čítačky kariet a počítačom.

Prečo to robiť cez internet?

Pri použití elektronických služieb je sadzba správneho poplatku o 50 % nižšia, najviac môže byť sadzba poplatku znížená o 70 eur. To znamená, že ak si menej výkonné auto prepíšete cez internet, môžete výrazne ušetriť. Citeľnú úsporu môžete získať najmä pri autách do 110 kW, kde je aktuálny poplatok v hodnote 260 eur, ale aj pri výkonnejších autách môže takáto úspora potešiť. Koľko stojí prepis auta sa dozviete v tomto praktickom článku.

Ako vlastníci elektronických dokladov  už viac nemusíte chodiť po dopravných inšpektorátoch a čakať, kým sa dostanete na rad. Veľa úkonom zvládnete z pohodlia domova a pracovisko polície navštívite len v naozaj nevyhnutných prípadoch.

Urýchlené vydanie karty za poplatok

Možno požiadať aj o tzv. urýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii časť I. do dvoch pracovných dní. V takomto prípade je poplatok vo výške 30 eur. 

Zmenu vlastníctva vykoná orgán Policajného zboru, kde je vozidlo evidované.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com


Pamätáte si ešte otázky z testov autoškoly? Otestujte sa v našom kvíze.

Vodič nesmie zastaviť a stáť:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 4 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.