Stavebné sporenie po novom. Čo všetko sa zmení v roku 2019?

05.09.2018 | Marek Mittaš, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Po dvadsiatich rokoch fungovania nastalo v stavebnom sporení veľké upratovanie. Pre mnohých bude menej výhodné.


Zmeny aj po pripomienkach

Keď sa v pripomienkovaní objavila Novela zákona o stavebnom sporení, stavebné sporiteľne proti nej vzniesli celý rad pripomienok. V máji vláda odobrila jej finálne znenie a hoci spravila na žiadosť sporiteľní ústupky, v mnohých prípadoch čakajú od roku 2019 sporiteľov zásadné zmeny. Zákon by mal nadobudnúť platnosť 1. január 2019.

„Našou snahou je urobiť z produktu, ktorý má takmer 20 rokov produkt, ktorý viac zodpovedá dnešnej dobe. Pre mňa je dôležité že sme dosiahli konsenzus. Novela prinesie vyššiu adresnosť, efektívnosť a účelovosť a samozrejme aj vyššiu mieru zodpovednosti“, uviedol po rokovaní podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.

Vláda sa však netají, že modernizácia produktu má za cieľ hlavne ušetriť štátne prostriedky. V štátnom rozpočte má zmena v roku 2020 priniesť úsporu 7,8 milióna eur a v nasledujúcom 9,6 milióna eur.

Tip: Aké sú pravidlá stavebného sporenia do konca roku 2018

Zmeny v stavebnom sporení v roku 2019

Zdroj: shutterstock

Stavebná prémia ohlodaná na kosť

Asi najdiskutovanejšou témou novely bola štátna prémia. Tu síce príde k navýšeniu odmeny, no zníži sa počet ľudí, ktorí na ňu získajú nárok. Zároveň na jej získanie budete potrebovať vložiť na svoj účet viac peňazí. Od roku 2019 sa štátna prémia zvýši maximálne na sumu 70 eur z doterajších 66,39 eura ročne. To síce znie na prvý pohľad dobre, no na získanie bude potrebné vložiť do sporenia dvojnásobnú čiastku ako doteraz.

Za rok si budete musieť nasporiť až 2 800 eur, čo vychádza mesačne na cca 233 eur. To už je čiastka, ktorú nie každý zvládne odložiť a tak sa plná štátna podpora môže dostať k menšiemu počtu ľudí. Hoci v princípe prémia stúpne, percentuálne sa zníži z doterajších 5 % na 2,5 % z ročného vkladu.

Tak isto sa ruší možnosť spraviť pred koncom roka výnimočný vklad a de facto si tak aj za mesiac zarobiť plnú štátnu prémiu. Ak sporiteľ uzavrie zmluvu až v druhom polroku daného roka, tak aj maximálna suma ročnej štátnej prémie sa zníži na polovicu.

Využitie prémie výlučne na stavebné účely

V súčasnom systéme mohol sporiteľ dostávať šesť rokov štátnu prémiu a po vypršaní tohto obdobia si peniaze vybrať bez dokladovania stavebných prác prakticky na čokoľvek. Po novom bude poskytnutie štátnej podpory vždy účelové. Nové zmluvy už preto nebudú obsahovať inštitút priateľských sporiteľov. Teda práve ľudí, ktorí využívali peniaze mimo stavebných prác.

Úročenie financií je jedna vec, no ak budete chcieť disponovať aj štátnou prémiou, jej využitie bude potrebné dokladovať výlučne na stavebné účely. V princípe to znamená, že ak nezdokladujete účel využitia prostriedkov, štátnu prémiu budete musieť vrátiť. Toto sa však netýka ľudí, ktorí už majú zmluvu o stavebnom sporení v platnosti. Ide len o sporiteľov, ktorí vstúpia do systému v roku 2019.

Deti štátnu prémiu dostanú, u dospelých rozhodne príjem

Pôvodný návrh novelizácie počítal s úplným stopnutím pridelenia štátnej prémie pre neplnoletých. Na tlak sporiteľní apelujúcich práve na cieľ rodičov zabezpečiť svoje deti, štátna prémia pre deti ostáva. Je teda možné napríklad stále sporiť aj pre seba aj svoje deti a získať plnú štátnu prémiu pre viacerých členov rodiny. U dospelých sa však obmedzí jej získanie na základe výšky ich príjmu. U detí sa výška príjmu rodičov posudzovať nebude.

Každá plnoletá osoba bude mať nárok na štátnu prémiu iba v prípade, ak jej priemerný mesačný hrubý príjem bude najviac 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, čo v súčasnosti predstavuje približne 1300 eur v hrubom. So zisťovaním výšky príjmov bude sporiteľniam pomáhať finančná správa. Prémia sa však nebude krátiť percentuálne, sporitelia nad uvedenú hranicu príjmu nebudú mať nárok ani na jej časť.

Pozor na rôzne typy úveru

Novinkou, ktorá nepoteší je, že ak začnete čerpať medziúver, automaticky stratíte nárok na štátnu prémiu. Dokonca bude musieť už predtým pridelenú prémiu štátu vrátiť. Avšak, po nasporení požadovanej sumy získavate možnosť dostať zvýhodnený stavebný úver. V prípade stavebného úveru zmeny nenastávajú.

Odmena za splnenie podmienok na zisk stavebného úveru je tak aj v podobe ponechania štátnej prémie. Aj táto zmena sa však bude vzťahovať až na nové zmluvy o  medziúvere, ktoré budú uzatvorené od 1. januára 2019.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 14 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvo