Od 1. septembra už zviera nie je vec. Aké povinnosti pribudli majiteľom?

10.09.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Slovensko sa novelou zákona pridalo medzi moderné krajiny, ktoré začlenili živé zvieratá k predmetom občianskoprávnych vzťahov. Majiteľom však pribudlo aj niekoľko povinností.

Zviera už nie je vec

Do účinnosti vstúpila novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá bola schválená vládou ešte v máji tohto roka. Zviera sa teda už nebude považovať za vec, ale je definované ako cítiaca bytosť, respektíve živý tvor. Novela taktiež zavádza opatrenia proti množiteľom, týraniu a tráveniu zvierat, cirkusom a tiež povinné čipovanie.

Povinné čipovanie

Veľa ľudí má svojho domáceho miláčika už začipovaného. Táto možnosť u nás existuje už pár rokov. Od 1. septembra to však už nie je dobrovoľné, ale povinné. Týka sa to hlavne psov, prípadne aj mačiek. Čipovanie aj naďalej zabezpečuje veterinár, ktorý po začipovaní musí zviera zaevidovať do registra. V ňom sú všetky potrebné údaje o majiteľovi a zvierati.

Ak nastane zmena majiteľa alebo úhyn zvieraťa, pôvodný vlastník musí túto skutočnosť nahlásiť do 21 dní veterinárovi. Psy, ktoré sa narodili pred 31. augustom 2018 musia byť začipované najneskôr do 31. októbra 2019. Cena za čipovanie bude maximálne 10 eur, týka sa to však len samotného úkonu.

Za osoby v hmotnej núdzi a poberateľov minimálneho dôchodku, ktorí majú psov narodených do 31. októbrom 2019, zaplatí čipovanie štát. Pes narodený od 1. septembra tohto roka, musí byť začipovaný najneskôr do dvanástich týždňov od narodenia.

Tip: Kedy, koľko a ako sa platí daň za psa?

Povinné čipovanie psov 2018: termíny, cena, pokuta, zákon

Zdroj: shutterstock

Novinky pre veterinárov

Novela zákona zasahuje aj do práce a právomocí veterinárov. Po novom majú zákaz ošetrovať psov, ktorí nie sú povinne začipovaní. Psa môžu ošetriť len v prípade ohrozenia života alebo zdravia. Pokiaľ tento zákaz porušia, hrozí im pokuta od 400 do 3 500 eur.

Väčšie právomoci však získali veterinárni inšpektori, ktorí môžu pri výkone práce vstupovať do obydlia, ak budú mať dôvodné podozrenie, že je ohrozený život, zdravie a ochrana zvieraťa, prípadne osoby. Rovnako môžu vstupovať do objektu, ktorý je používaný na podnikanie alebo hospodársku činnosť súvisiacu s držaním zvierat.

Boj proti množiteľom

Vláda chce novelou bojovať aj proti množiteľom psov. Ak budete chcieť psa predať alebo darovať, musí byť začipovaný ešte pred týmto úkonom bez ohľadu na jeho vek. Registrácia bude vedená v Centrálnom registri spoločenských zvierat, takže nelegálnych množiteľov bude možné jednoduchšie identifikovať.

Ak bude chcieť niekto psov plánovane rozmnožiť, musí byť matka potenciálnych šteniat zaregistrovaná ešte pred pripustením. V prípade zistenia neplánovaného tehotenstva musí byť začipovaná bezodkladne. Špeciálnou novinkou sú aj DNA testy, ktoré majú odhaliť pravdivú informáciu o matke čipovaného psa. Tento prvok má obmedziť obchádzanie zákona a špekulácie nelegálnych množiteľov.

Cirkusové zvieratá

Ochranárov zvierat môžu tešiť aj nové opatrenia, ktoré súvisia s cirkusovými zvieratami. Novela sa tejto téme síce venuje len čiastočne, ale majiteľom cirkusov predpisuje novú povinnosť. Každý prevádzkovateľ sa po novom musí zaregistrovať v Štátnej veterinárnej a potravinovej správe. Jej právomocou bude vydávanie rozhodnutí o schválení, pozastavení alebo úplnom zrušení povolenia pre cirkusy.

Vláda chce týmto krokom ochrániť najrizikovejšiu skupinu divokých zvierat, ktoré v cirkusoch vystupujú. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka tiež plánuje vyhlášku so zoznamom divokých zvierat, ktoré nebudú môcť v cirkusoch vystupovať.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.