Ako postupovať pri autonehode v zahraničí, ktorú ste nezavinili

19.09.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Autonehody v zahraničí sú pomerne zložitá téma. V takýchto situáciách sa musíte riadiť legislatívou krajiny, kde sa nehoda stala. Prečítajte si stručný návod, ako postupovať v prípade nehody, ktorú ste nezavinili.


PZP nebude stačiť

Vďaka povinnému zmluvnému poisteniu by vás nehoda, ktorú ste nezavinili nemala stáť ani cent. Realita je však trochu iná. Najväčšou zárukou je v takýchto prípadoch havarijné poistenie. Ľuďom sa však buď nechce vybavovať, alebo na to jednoducho nemajú finančné prostriedky. Škoda je totižto v prípade plnenia havarijného poistenia poškodeného vybavená omnoho rýchlejšie. Spory v prípade, že má hradiť škodu poisťovňa vinníka sú pomerne časté. Väčšinou sa to bez právnika nezaobíde.

 

Ako postupovať v prípade nehody

V prvom rade sa uistite, že sú všetci účastníci nehody zdravotne v poriadku. Ak nie, je potrebné poskytnúť im prvú pomoc a privolať zdravotníkov. V takýchto prípadoch pomôže aj asistenčná služba, ktorá je bežnou súčasťou každého poistenia automobilu. Ak je k miestu nehody v zahraničí privolaná polícia, protokol o dopravnej nehode podpíšte, len ak mu úplne rozumiete a súhlasíte s jeho znením.

Tip: Ako vyplniť správu o nehode

Ako postupovať pri autonehode v zahraničí cudzou vinou

Zdroj: shutterstock

Čo budete potrebovať

Po zabezpečení miesta dopravnej nehody, budete potrebovať od vinníka nehody niekoľko vecí:

  1. Kópiu jeho vodičského preukazu*
  2. Kópiu jeho zelenej karty*
  3. Vyplnený európsky záznam o dopravnej nehode, ktorý je vo všetkých jazykoch rovnaký (bol navrhnutý tak, aby ste nezabudli zaznamenať všetky dôležité skutočnosti aj v krízových situáciách)

*Stačí fotka na mobilný telefón, ale dokumenty musia byť na fotkách čitateľné.

**Nezabudnite si vyfotografovať aj miesto nehody a poškodenie na automobile, ideálne z každého uhlu.

Vďaka týmto materiálom budete mať všetky potrebné informácie, ktoré by vám mali pomôcť uplatniť si poistné plnenie z povinného zmluvného poistenia vodiča, ktorý nehodu spôsobil. Pre istotu si zapíšte aj mená a adresy všetkých účastníkov dopravnej nehody, ideálne aj svedkov. Samozrejme, aj vy im poskytnite svoje osobné údaje.

A čo ďalej?

Vinník nehody má, samozrejme, povinnosť nahlásiť túto udalosť svojej poisťovni, rovnako ako vy. Potom existuje niekoľko možností, ako získať náhradu škody. Počítajte však s tým,že to môže trvať aj niekoľko mesiacov, čo je práve dôvod, prečo sa ľudia vzdávajú bonusu k havarijnému poisteniu. Obzvlášť zložité prípady bývajú v súvislosti so získaním náhrady škody na území štátov, ktoré nemajú systém zelenej karty so štátnym príslušníkom mimo EÚ a platnej dohody.

Na koho sa obrátiť a ako sa uplatňuje škoda

  • Môžete žiadať poistné plnenie z povinného zmluvného poistenia vinníka autonehody. Obráťte sa priamo na zahraničnú poisťovňu vodiča, ktorý nehodu spôsobil. Vinníkova poisťovňa by s vami mala škodu podľa spísanej dokumentácie vybaviť. Tiež by s vami mala spísať formulár, v ktorom budete požadovať zaslanie poistného plnenia na účet autoservisu s tým, že uhradíte prípadný rozdiel. Likvidátor po posúdení faktúry za opravu potvrdí výšku plnenia, ktorá bude odoslaná. Rozdiel, čiže DPH, spoluúčasť a podobne, doplatíte servisu pri prevzatí opraveného vozidla.
  • Môžete sa obrátiť na národnú kanceláriu poisťovateľov štátu, kde sa stala dopravná nehoda a požiadať o pomoc. Interné pravidlá medzi kanceláriami sú jedným z pilierov systému zelenej karty.
  • Ak nedošlo k identifikácii zahraničného poisťovateľa, nebol vám uplatnený nárok alebo jeho neuplatnenie nebolo odôvodnené, môžete sa obrátiť na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov.
  • Ak ste boli poškodený na území cudzieho štátu nepoisteným vozidlom, môžete sa obrátiť na Garančný fond alebo Kompenzačný orgán štátu, kde sa nehoda stala, respektíve, v ktorej má vinník trvalý pobyt. Mali by vám poskytnúť informáciu, ako postupovať pri uplatnení vášho nároku.

Kvíz: Pamätáte si ešte otázky z testov autoškoly? Otestujte sa v našom kvíze.

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5h