Apple Pay mieri na Slovensko. Čoskoro budeme môcť platiť hodinkami

20.09.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Majitelia zariadení s iOS sa konečne dočkajú. Rovnako ako androidom aj iPhonom budú môcť v obchodoch platiť bezkontaktne iba jednoduchým priložením mobilu k terminálu.


Po Google Pay mieri na Slovensko aj Apple Pay. Majitelia iPhonov tak budú môcť v obchodoch platiť len priložením telefónu či hodiniek k platobnému terminálu. Služba by mala začať fungovať pravdepodobne začiatkom budúceho roku.

V Čechách už na jeseň, u nás v ďalšom roku

Bezkontaktné platby sa stali obľúbeným spôsobom platenia za tovar, pričom miesto kreditných kariet čoraz viac Slovákov využíva aj svoj smartfón. Google Pay u nás žne veľký úspech, no čoskoro sa dočkáme aj ďalšej služby pre platby mobilom, ktorá u nás chýbala. Podľa portálu Trend s odvolaním sa na české Hospodářske Noviny má Apple v Česku spustiť Apple Pay počas tejto jesene a k nám zavíta začiatkom roka 2019.

Apple Pay mieri na Slovensko. Čoskoro budeme môct platiť hodinkami

Google Pay už u nás funguje vyše polroka

Koncom februára Google na Slovensku spustil svoju službu pre bezkontaktné platby smartfónmi. V spolupráci s vybranými bankami tak Slováci už môžu v obchodoch platiť len priložením svojho mobilu. Stačí, ak používateľ vlastní smartfón s operačným systémom Android 4.4, alebo novším a má vo výbave aj NFC čip. Tento nový typ bezkontaktných platieb si u nás rýchlo získal úspech.

Sľubne rozbiehajúci sa Google Pay podporuje už niekoľko slovenských bánk a medzi nimi J&T, Slovenská sporiteľňa, mBank, N26 a Poštová banka. Zoznam týchto bánk sa bude naďalej rozrastať, no pri Apple Pay zatiaľ nie je jasné, ktoré z nich budú službu podporovať, keďže Apple im zakázal pod hrozbou sankcií podávať ďalej akékoľvek informácie.

Mnohé banky vyriešili platby iPhonmi vlastným spôsobom a klientom ponúkajú NFC čipy pre bezkontaktné platby. Tatrabanka napríklad ponúkala svojim klientom špeciálne obaly na smartfón, v ktorých je NFC integrovaný. Tieto a iné hardvéry by však už v budúcom roku mala nahradiť plnohodnotná služba Apple Pay.

Ako fungujú platby cez hodinky

Po zavedení Apple Pay na Slovensku by sme tak mohli platiť na vybraných miestach iPhonom, alebo hodinkami Apple Watch. Platbu nad 20 eur bude samozrejme potrebné ešte overiť ďalším bezpečnostným prvkom. U modelov iPhone 6/6 Plus, iPhone 7/7 Plus a iPhone 8/8 Plus to bude snímač odtlačkov prstov, pričom majiteľom iPhonu X platbu overí funkcia Face ID – teda snímanie tváre.

Niektoré banky údajne umožňujú Apple Pay už dnes

Ako píše portál TouchIT, platiť pomocou Apple Pay na Slovensku je technicky možné už dnes. Potrebujete iba nájsť banku, ktorá Apple Pay podporuje a ktorej nebude vadiť, že vy budete jej službu využívať na Slovensku. Existuje niekoľko bánk, resp. služieb, ktoré spĺňajú obe podmienky. V mnohých prípadoch však ide o logisticky náročný proces.

Príkladom je mobilná banka N26, ktorá funguje aj na Slovensku. N26 podporuje platenie cez Apple Pay, avšak to sa týka iba platobných kariet v krajinách, kde služba od Applu oficiálne funguje. V praxi to znamená, že ak si otvoríte účet v N26 a necháte si poslať platobnú kartu na slovenskú adresu, túto kartu si do Apple Pay nepridáte. Aspoň zatiaľ nie.

Riešením je teda zadať doručovaciu adresu v niektorej z Apple Pay krajín, ako je napr. Francúzsko alebo Írsko. Zároveň sa však musíte dohodnúť s niekým, kto na danej adrese býva a potom vám kartu pošle. Jednoducho povedané, pre väčšinu Slovákov je to zbytočne komplikovaný proces.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5h