Od 12. októbra začne platiť nové označenie pohonných hmôt

24.09.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Zmena sa týka nariadenia Európskej únie, ktorá chce docieliť zosúladenie označenia palív vo všetkých členských štátoch EÚ.


Lepšia orientácia v zahraničí

Cieľom tohto nariadenia je zlepšenie orientácie zahraničných vodičov a tiež pomoc pri výbere správneho paliva do auta. V krajinách EÚ sa až do tohto nariadenia mohli označenia paliva výrazne líšiť. Stávalo sa množstvo prípadov, kedy si motoristi omylom zamenili palivo za iné, v dôsledku mätúceho označenia, ktoré bolo v zahraničí iné ako v ich krajine.

Od októbra začne platiť nové označenie pohonných hmôt

Zdroj: shutterstock

Aké bude nové označenie

Po novom bude benzín označovaný kruhom, naftové palivá budú vo štvorci a plyn v kosoštvorci. Ďalšou novinkou bude písmeno a číslo. Typ biozložky spoznáte podľa písmena, číslo bude udávať jej presný podiel v palive. Európski úradníci však upozorňujú, že nejde o žiadne veľké a zásadné zmeny, staré označenie si môžu čerpacie stanice ponechať, musia však pridať aj tie nové.

Známe benzínové palivá Natural 95 a Natural 98, budú po novom označované aj ako E5. Klasická nafta bude pod značkou B7, plynné pohonné hmoty budú pod známymi skratkami H2, CNG, LPG a LNG. Jednotné značenie palív v celej EÚ začína platiť od 12. októbra 2018 a jeho dodržiavanie bude u nás kontrolovať Slovenská obchodná inšpekcia.

Nové značky palív sa budú objavovať aj na nádrži novovyrobených vozidiel. Spoločnosť Slovnaft, ktorá má na Slovensku najväčší podiel čerpacích staníc, označenie zmenila už v roku 2017.

Nové značky pre pohonné hmoty

Benzín:

Značka benzínu

Nafta:

Značka nafty

Plyn:

Značka plynných pohonných látok

 

Zdroj: europa.euPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 9 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo