V septembri pribudlo na úrady práce tisícky absolventov

25.09.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Mzda - spravodajstvo


September už tradične priniesol na úrady práce tisícky absolventov. Zamestnávatelia sa tak budú medzi sebou predbiehať, aby pre seba získali tých najšikovnejších z nich.


Inzeráty

Firmy by si mali dať záležať na tom, ako bude inzerát napísaný a aký v ňom bude uvedený plat. Od mája 2018 navyše pribudla nová povinnosť. Zamestnávatelia, ktorí ponúkajú prácu musia v inzerátoch povinne uvádzať základné platy. Mnohí z nich si na túto povinnosť ešte nezvykli a odmenu v inzerátoch neuvádzajú. V inzerátoch môžete nájsť hodinový alebo mesačný plat, na ďalšom môže byť uvádzaný bez benefitov, prípadne nie je zverejnený vôbec.

 

Nízka nezamestnanosť

Nezamestnanosť na Slovensku momentálne atakuje jednu z najnižších hodnôt v histórii. Podľa štatistík je momentálne na úrade práce zhruba 181 000 osôb, z toho je pätina z nich nezamestnaná viac ako jeden rok. Napriek tomu majú firmy veľký problém získať šikovných zamestnancov.

Budú musieť zvažovať nie len to, aký plat ponúknu potenciálnym uchádzačom, ale aj jeho konkurencieschopnosť oproti iným zamestnávateľom. Navyše, tradičné zvýhodňovanie nováčikov vytvára napätie, čo musia personalisti brať do úvahy. Predpokladá sa, že na jeseň slovenské firmy zamestnajú aj pracovnú silu z cudziny.

Tip: Končíte školu a nemáte prácu a ani nejdete na VŠ? Aké máte povinnosti voči úradom?

V septembri pribudlo na úrady práce tisícky absolventov

Pracovná sila z cudziny

Preferovať sa budú Rumuni, Srbi, Bulhari, Ukrajinci a možno aj Poliaci. To znamená viac byrokracie a väčšie kultúrne rozdiely na pracovisku, ktorých sa firmy boja najviac. Väčšina Slovákov však s cudzincami na pracovisku nemá problém, dokonca sa medzi nimi vytvárajú priateľstvá.

Problémom však môžu byť pracovné zvyky, ktoré majú niektoré krajiny odlišné. Niekde sú tolerované meškania do práce, prípadne rozhovory o súkromí medzi spolupracovníkmi. V iných krajinách je zase rozhovor o rodine a priateľoch v práci považovaný za nezdvorilosť.

Neplatenie faktúr sa stáva trendom

Vo svete firiem je momentálne aj pálčivejšia téma ako nábor zamestnancov. Trendom sa stalo neskoré vyplácanie faktúr, pričom sa doba omeškania každý rok predlžuje. Firmy tak riešia aj lepšie vyjednanie podmienok s obchodnými partnermi a motivovanie k rýchlejšiemu vyplácaniu faktúr. Podľa poslednej štúdie čakajú firmy na vyplatenie faktúry v priemere až 66 dní. Do konca roka 2018 sa táto doba údajne predĺži ešte o jeden deň. Najnezodpovednejšie vyplácanie faktúr je v elektrotechnickom priemysle.

Podľa odborníkov by malo byť vyplácanie faktúr pre firmy alfou a omegou. Bez vyplatených faktúr sa firma sama môže ocitnúť v platobnej neschopnosti. Podnikatelia si toto riziko môžu poistiť takzvaným poistením pohľadávok. Tento druh poistenia je prispôsobený menším aj väčším firmám. Okrem poistenia im môže pomôcť aj to, ak si overia svojich obchodných partnerov a zistia, či sú spoľahliví a dokážu splácať svoje záväzky.

Svoje o neskorom vyplácaní faktúr vedia aj v Japonsku. Elektrotechnické firmy tam na peniaze čakajú v priemere 100 dní. Stavebné firmy v Španielsku čakajú na svoje peniaze až 111 dní. Kvôli tomuto „faktúrovému“ trendu mnoho firiem aj zanikne.


Viete, aké dávky môžete čerpať zo Sociálneho poistenia? Vyskúšajte si náš krátky kvíz.

Akú dávku môžete čerpať z nemocenského poistenia?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5