Komentár: Trhy paradoxne privítali novú vlnu obchodnej vojny a neohrozene rastú

21.09.2018 | Peter Bukov, Finance.sk
Komentáre


Netrvalo to dlho a Čína odpovedala na poslednú vlnu ciel, ktoré uvalili Spojené štáty na dovoz čínskych produktov.


Prinášame Vám komentár Petra Bukova hlavného analytika spoločnosti TopForex

Ríša v stredu oznámila zavedenie taríf na import amerických výrobkov v hodnote 60 miliárd dolárov, ktoré vstúpia do platnosti 24. septembra. Jedná sa pritom o široký rozsah tovarov od potravín až po textílie. Toto oznámenie prišlo v utorok popoludní.

Pritom len deň predtým oznámil Donald Trump zavedenie nových ciel na čínsky import v hodnote 200 miliárd USD, ktoré začnú platiť k rovnakému dátumu. Úvodná colná sadzba bude predstavovať 10%, pričom od Nového roka sa zvýši až na 25%.

Trump zároveň Čínu varoval, že pokiaľ bude odpovedať uvedením nových ciel (čo sa stalo ani nie 24 hodín po jeho kroku), uvalí Amerika clo na ďalšie produkty v objeme 270 miliárd dolárov. Čínske clá sú v porovnaní s americkými o dosť nižšie – začínajú na 5% a končia na 10 % v závislosti od kategórie produktov.

Komentár: Trhy privítali novú vlnu obchodnej vojny a rastú

Zdroj: shutterstock

Krajina draka navyše komentovala situáciu slovami, že je stále ochotná rokovať o nových obchodných dohodách. Ak by USA zaviedli aj tretiu vlnu taríf a ciel, efektívne by tak zdanili komplet celý čínsky import, ktorý v minulom roku dosiahol 505 miliárd dolárov. Následne by Trumpovi zostávali v zásobe už len zvyšovania percentuálnej hodnoty cla.

Nové clá a eskalácia obchodnej vojny však prijali trhy veľmi pozitívne. Dôvodom bola „slabá odpoveď“ z Číny, ktorá podľa investorov odpovedala veľmi nedostatočne. Všetky indexy tak po úvodnom prepade išli počas poobedného obchodovania nahor o pol percenta. Sentiment bol pozitívny, pretože klesal aj japonský jen, americké dlhopisy a zlato.

Ak trhy „veselo rastú“ po oznámení nových ciel, je otázne, čo by akcie robili, keby sa USA a Čína dohodli, že nakoniec žiadne clá nebudú. Z vplyvných osobností varoval pred obchodnou vojnou napríklad aj Jack Ma, bývalý šéf čínskeho gigantu Alibaba.

Ten tvrdí, že obchodná vojna medzi USA a Čínou môže trvať až 20 rokov a bude mať negatívny dopad na globálnu ekonomiku. Investori však ignorovali aj jeho varovanie a rastový trend pri amerických akciách môže ďalej nerušene pokračovať.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: KomentárePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.