Vykurovacia sezóna odštartovala. Ste na ňu pripravení?

08.10.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Začiatok kúrenia nemá pevne stanovený termín. Odvíja sa od reálne nameraných teplôt. Poznáte zásady správneho vykurovania domácnosti?


Dodávku tepla podrobne opisuje Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR č. 152/2005 Z.z., ktorá určuje obvyklý začiatok vykurovacej sezóny na 1. september a obvyklý koniec na 31. máj.

Treba však doplniť, že každý rok sa vykurovacia sezóna začne inokedy – odvíja sa reálne podľa počasia. V zásade platí, že teplári začínajú dodávať teplo, keď priemerná denná teplota vonku klesne pod 13°C aspoň dva dni po sebe a predpoveď počasia nenasvedčuje tomu, žeby sa malo otepliť.

Teplári denne merajú teplotu vonkajšieho prostredia v tieni o 7:00, o 14:00 a o 21:00 hod. a ak sú splnené spomínané podmienky, vykurujú.

Nevyhovuje vám začiatok vykurovacej sezóny? Dá sa to riešiť

Niekomu sa hranica 13°C môže zdať príliš nízka (v byte mu je chladno), a preto vyhláška umožňuje dodávateľovi tepla dohodnúť sa so správcom bytov (či už spoločenstvom vlastníkov bytov alebo bytovým družstvom) aj na vyššej teplote, pri ktorej má začať kúriť. Treba však súhlas spoločenstva, resp. bytového družstva.

vykurovacia sezona start

Poznáte odporúčanú teplotu domácnosti?

Pri vykurovaní môžeme urobiť množstvo chýb, preto dodržiavaním určitých zásad možno týmto chybám predchádzať a napokon platiť menej. Zvyčajne stačí veľmi málo na to, aby sa suma za teplo výrazne znížila, no náš komfort nie.

Mnoho ľudí nevie, že ministerstvo odporúča podľa vyhlášky č. 152/2005 Z.z. minimálne teploty vo vykurovaných miestnostiach. Sú nasledovné:

  • pre obývacie miestnosti 20 °C,
  • kúpeľne 24 °C,
  • vykurované chodby 15 °C,
  • kancelárie 20 °C.

Prekvapení? Aj my sme boli. Ak si chcete zmerať teplotu vo vnútri domácnosti, odporúčame použiť vnútorný teplomer a skontrolovať si teplotu vo všetkých miestnostiach domácnosti.

Prehrievanie nie je prospešné pre nikoho

Podľa odporúčaní lekárov optimálna teplota pre ľudský organizmus je 22 resp. 23 stupňov Celzia. Mnoho ľudí však trpí takpovediac zlozvykmi a svoje obydlia si prehrievajú až na nezdravých 25 stupňov, často dokonca viac.

Okrem toho, že taká vysoká teplota nadmieru znižuje vlhkosť v byte, čo vôbec neprospieva našim slizniciam, o množiacich sa alergiách z dôvodu vírenia prachu ani nehovoriac, nezanedbateľný je aj fakt, že zníženie teploty len o jeden stupeň Celzia nám môže ušetriť až 5 percent z ceny tepla.

Ak totiž regulátor vykurovania pretočíme z 25 na 22 stupňov Celzia, môžeme ušetriť až 15 pecent, čo pri súčasných cenách za teplo nie je vôbec málo. Napokon, vyúčtovanie nákladov za tepelnú energiu patrí medzi menej príjemné záležitosti.

Je v poriadku vypínať radiátor?

Mnoho domácností má vo zvyku vypínať zdroje tepla pred spaním, pred odchodom do práce či na dovolenku. Odborníci však bijú na poplach - nie je to správne a jednoznačne odporúčajú nastaviť na regulátoroch nižšie hodnoty (znak mesiačika), a tak znížiť teplotu asi o 5 °C.

Počas neprítomnosti osôb stačí teplota v byte 16 °C a po ich príchode sa byt ľahko zohreje na optimálnu teplotu. Podľa odborníkov sa pri tomto režime úspora vyšplhá až o štvrtinu.

Naopak, úplné odstavenie radiátorových ventilov je vyslovene škodlivé. Ochladením priestoru trpia stavebné konštrukcie, nábytok, vykurovanie na požadovanú teplotu trvá omnoho dlhšie a spotrebuje oveľa viac tepla na vyrovnanie vplyvu chladných stien.

Takisto si môžete pohnevať svojich susedov, ktorí v dôsledku vášho vypínania radiátorov musia vykurovať viac a takéto vyššie spotreby sa odzrkadlia napokon na všetkých faktúrach – teda ak kúria všetci primerane, faktúra za teplo nemusí byť vôbec drahá, naopak, ak rôzne domácnosti v jednej bytovej jednotke kúria rôzne, väčšinou na to doplatia všetci spoločne.

Časť nákladov za odobraté teplo bytovým domom sa spravidla rozpočítava pomerne podľa podlahovej plochy jednotlivých bytov, a teda platiť bude každý. Uvedený spôsob rozpočítavania nákladov však má aj svoje rácio, keďže byty v strede bytového domu by teoreticky nemuseli zapínať svoje radiátory aj celú zimu a nechali by sa doslova vykúriť na úkor svojich susedov.

Rovnako však treba dbať na vetranie, najmä pri nepriedušných plastových oknách: vetrať krátko a intenzívne, vymeniť v čo najkratšom čase vzduch a zbytočne miestnosť neochladzovať. Prečítajte si zásady, ako šetriť energie v domácnosti.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.