Napriek tomu, že na Slovensku rovnako ako v okolitých krajinách existuje dlhodobá tradícia súkromnej výroby destilátov z vlastného dopestovaného ovocia, je táto činnosť zatiaľ postavená mimo zákon.
"Aktuálne riešenie nemožno považovať za postačujúce, keďže i napriek jednoznačnému zákazu a hrozbe trestného stíhania dochádza k súkromnej výrobe destilátov fyzickými osobami v nezanedbateľnom rozsahu," tvrdia predkladatelia zákona.
Ľudia by si mohli súkromne vyrábať destiláty z vlastného ovocia pre vlastnú spotrebu, museli by však dodržať zákonom presne stanovené podmienky. Počíta s tým novela zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh z dielne poslancov koaličného Mosta-Híd Petra Antala, Tibora Bastrnáka, Bélu Bugára, Eleméra Jakaba a Petra Kresáka, ktorá už je odsúhlasená vládou SR.
Čo všetko bude povolené
Podľa novely by sa mohla súkromná výroba destilátu vykonávať iba v maximálnom povolenom objeme 25 litrov na osobu, respektíve na jednu domácnosť za kalendárny rok. Výroba bude povolená v maximálne 100-litrovom destilačnom zariadení.
- Nulová tolerancia na alkohol: V týchto krajinách vás tvrdo potrestajú za alkohol za volantom
Most-Híd: Štát nepríde o dane
Poslanci strany Most-Híd pri predkladanom návrhu poukazujú na tradíciu súkromného pálenia alkoholu na Slovensku, ktorá je populárna aj napriek svojej nelegálnosti.
„S týmto návrhom sme prišli kvôli tradícii na Slovensku, ktorá je ticho tolerovaná. Ľudia sa dožadujú odbornej právnej úpravy, aká je napríklad v susedných štátoch v Maďarsku alebo Rakúsku. Na Slovensku existuje dlhodobá tradícia súkromnej výroby destilátov z vlastného dopestovaného ovocia, ktorá je však legislatívne zakázaná. Napriek zákazu však k páleniu alkoholu fyzickými osobami na Slovensku dochádza aj dnes, a to nie v malom množstve. Chceme pomôcť týmto návrhom ľuďom, ktorí budú túto činnosť v pozitívnom slova zmysle legalizovať. Náš návrh nezruší úplne trestné stíhanie za túto činnosť, no dávame ľuďom možnosť na výber a to je pozitívne,“ uviedol Tibor Bastrnák.
Novelá zavádza aj nové sankcie
Strana Most-Híd chce novelou zaviesť aj tzv. paušálnu daň, ktorú budú musieť odviesť súkromní výrobcovia destilátu. Výrobcovia budú musieť zaplatiť daň prepočtom 2,70 eura krát 50 litrov na celý rok. Štát teda podľa strany nepríde o dane, ktoré dnes dostáva z pestovateľských páleníc.
Novela tiež do zákona zavádza nové sankcie, ktoré môžu dosahovať výšku až 3 000 eur. Nelegálna bude výroba väčšieho množstva alkoholu a nelegálna držba zariadenia na pálenie.
Podnikanie s alkoholom vynáša
Podnikať s alkoholom je na Slovensku tradíciou, ktorá sa na trhu mimoriadne vypláca. Tržby nášho najväčšieho výrobcu liehovín St. Nicolaus za rok 2017 hovoria za všetko. Obrat väčší ako 26,8 milióna eur a zisk 835-tisíc eur určite stoja za zmienku.
Novela však bude znamenať zlaté časy pre všetkých, ktorí by si radi pálenku vyrábali v domácich podmienkach. Ak parlament schváli novelu zákona, tak sa domáca výroba destilátov môže stať na Slovensku celkom legálnou.
Pri zahajovaní vlastnej pálenice budú mať značnú výhodu záhradkári. Na výrobu destilátu sa totiž bude môcť použiť len ovocie dopestované výrobcom. Vyrobený alkohol sa nesmie predávať alebo akýmkoľvek spôsobom uvádzať na trh. Ministerstvu musí výrobca oznámiť ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin nepovolenej výroby liehu alebo bol právoplatne uznaný vinným z niektorého z vymedzených priestupkov.
Otvorené dvere pre čiernych predajcov
Zväz obchodu SR si o novele myslí svoje. Legalizácia domácej výroby alkoholu podľa neho otvorí doteraz zatvorené dvere alkoholovej mafii a čiernemu trhu. Každý podvodník si vraj bude môcť kúpiť certifikované zariadenia a s úsmevom na tvári ročne zadeklaruje úradom, že vypálil presne 25 litrov čistého alkoholu. Koľko vypálil navyše, si ponechá pre seba, pretože si bude istý, že nikto nedokáže tento údaj verifikovať a nikto to nedokáže skontrolovať. Taká by mala byť realita.
Ohrozené môže byť aj zdravie obyvateľstva. V rokoch 2012 až 2013 zomrelo v Českej republike 47 ľudí na otravu metylalkoholom. A nebolo to preto, že nelegálna výroba sa pomýlila. Zločinci, ktorí nelegálne pálili alkohol chceli zvýšiť svoje zisky a pridávali do nelegálnych páleniek metylalkohol.
Odstrašujúci príklad z Maďarska
V Maďarsku zlegalizovali pálenie domáceho alkoholu pred 6 rokmi. Zo začiatku sa tešilo vysokej obľube. Ľudia dokonca uprednostnili kvalitnú pálenku z naozajstného ovocia pred lacnými liehovinami, čo viedlo k zatvoreniu niekoľkých liehovarov. Štát sa ale rozhodol zdaniť aj malých výrobcov alkoholu, a tak sa to už ľuďom veľmi neoplatí. Také lepšie zariadenie totiž stojí od 700 do asi 1000 eur. No a rozdielnu cenu asi nebudeme môcť čakať ani u nás.
Treba povedať, že neskúsení páleničiari môžu neodbornou manipuláciou so zariadením, či zlým odvetraním priestoru spôsobiť výbuch, či požiar. No a v neposlednom rade, je tu etanol. V Maďarsku minulý rok došlo k smrti asi 20 ľudí, keď zle vypálený alkohol spôsobil smrť konzumentom.
Zdroj fotografie: Shutterstock.com