Rekreačné poukazy: všetko, čo by ste mali vedieť o pripravovanej zmene

17.10.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) kritizuje návrh poslancov NR SR za SNS na zavedenie rekreačných poukážok pre zamestnancov.


„To je akoby všetci naši zamestnanci a zamestnávatelia boli malé deti a niekto príde a povie, že vy budete chodiť s takýmto rozpočtom tam a tam a ty si prispeješ toľko a ty si prispeješ toľko,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní tripartity viceprezident RÚZ Mário Lelovský. Informovala o tom tlačová agentúra SITA.

Zamestnanci sú podľa neho dospelí ľudia, ktorí vedia, kam najradšej pôjdu na svoju dovolenku. Povinné predpisovanie takýchto výdavkov pre zamestnancov a ich zamestnávateľov nepovažuje za rozumný krok. „Ak chceme podporiť cestovný ruch, tak ho podporme znížením DPH,“ zdôraznil.

Návrh SNS na zavedenie rekreačných poukážok kritizujú aj odborári. „Nesúhlasíme s tým, aby bola istá skupina zamestnancov, ak má byť takýto benefit vôbec uvedený do praxe, z tohto benefitu vylúčená,“ povedala viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová.

Poskytovanie rekreačných poukážok zamestnancom by sa podľa nej malo vzťahovať na zamestnávateľov, ktorí majú do 50 zamestnancov. Odborárom tiež nebolo pred rokovaním tripartity jasné, ako sa bude toto opatrenie uplatňovať pri zamestnávateľoch vo verejnej a štátnej správe. „Bolo nám objasnené, že údajne je v rozpočte vytvorená rezerva a z tej rezervy by toto bolo realizované pre verejný sektor,“ povedala Uhlerová.

 

dovolenka rekreacny poukaz

Čo sa vlastne má zmeniť

Rekreačné šeky by mali podľa predsedu parlamentu, Andreja Danka, fungovať na podobnom princípe, ako už dlhoročne fungujú stravné poukážky. Rekreačné šeky by mali byť v sume 500 eur, na ktorej by sa zamestnávateľ podieľal sumou 275 eur.

Na strane zamestnávateľa a aj zamestnanca by boli tieto peniaze oslobodené od dane z príjmu a odvodového zaťaženia. Myšlienkou rekreačných poukazov je podľa Danka to, aby sa na Slovensku vytvorilo v cestovnom ruchu to, čo dokázali v Rakúsku.

„Rekreačné poukazy by boli využiteľné len v rámci Slovenska,“ vysvetlil predseda SNS. Rekreačné poukazy by podľa jeho slov mali pomôcť zvýšiť podiel cestovného ruchu na hrubom domácom produkte (HDP) Slovenska.

Zamestnávatelia aj odborári návrh ostro kritizujú

Odborári nesúhlasia s tým, aby sa pre toto opatrenie novelizoval zákon o sociálnom fonde. „Sociálny fond vymedzuje oblasti, akým spôsobom sa tvorí a ako sa z neho čerpá a ďalšie otázky čerpania sú predmetom kolektívneho vyjednávania,“ upozornila. Ak sa podľa nej rekreačné poukážky zavedú, zamestnávateľ by sa mal na ich financovaní podieľať v plnej miere, teda bez príspevku zamestnanca.

Návrh budú prerokúvať tento mesiac

Návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, ktorý predložili poslanci za SNS a parlament bude o ňom rokovať v druhom čítaní na októbrovej schôdzi, má od začiatku roka 2019 umožniť, aby zamestnávatelia povinne poskytovali príspevok na rekreáciu zamestnancov. Príspevok by mal predstavovať 55 % oprávnených nákladov na rekreáciu, maximálne vo výške 275 eur.

Takú sumu zamestnávatelia uhradia, ak zamestnanci vynaložia na rekreáciu 500 eur a viac. Platiť to má pre zamestnancov, ktorí nepretržite pracujú u zamestnávateľov aspoň dvanásť mesiacov a majú dohodnutý pracovný pomer na ustanovený pracovný čas, ak o príspevok zamestnanci požiadajú.

Ak zamestnanec na rekreáciu vynaloží menej ako 500 eur ročne, zamestnávateľ zamestnancovi prispeje nižšou sumou, ktorú bude predstavovať príslušný príspevok vo výške 55 % oprávnených výdavkov zamestnanca vynaložených na rekreáciu.

O pomernú časť sumy príspevku na rekreáciu bude môcť zamestnávateľa požiadať aj taký zamestnanec, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, ak u zamestnávateľa pracuje dlhšie ako dvanásť mesiacov.

"Do počtu zamestnancov 49 táto povinnosť v prvej etape nebude povinná, to znamená povinnosť zamestnávateľa prispieť zamestnancovi. Samozrejme, chcem, aby aj 300-tisíc živnostníkov malo možnosť tento inštitút použiť a aby to neobišlo ani zamestnancov štátnej správy, armády a polície," povedal predseda parlamentu. Rekreačné poukazy podľa jeho odhadu využije asi 60 percent z celkového počtu 2,5 milióna zamestnancov.

Poukazy by mali platiť aj pre štátnu sféru

"Podarilo sa presadiť, že budú platiť aj pre štátnu sféru," konštatoval Danko v rámci rozpravy k návrhu novely zákona o podpore cestovného ruchu, ktorým sa majú zaviesť rekreačné poukazy do praxe. Toto opatrenie môže podľa šéfa parlamentu pomôcť domácemu cestovnému ruchu, predovšetkým malým penziónom, či zariadeniam v turizme.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com


Viete, aké dávky môžete čerpať zo Sociálneho poistenia? Vyskúšajte si náš krátky kvíz.

Akú dávku môžete čerpať z nemocenského poistenia?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Firmy - spravodajstvo