Kúpa nehnuteľnosti je najlepšia investícia do budúcnosti, myslia si Slováci

18.10.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Investovanie - spravodajstvo


Na druhom mieste skončil ako najlepšia dlhodobá investícia sporiaci účet.


 

V priemere 62 % Slovákov označuje kúpu nehnuteľnosti za najlepšiu formu dlhodobej investície. Popularita tejto formy investovania sa tak v porovnaní s rokom 2016 mierne zvýšila. Pred dvoma rokmi sa k nej prikláňalo 57 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu ČSOB v spolupráci s agentúrou IPSOS.

Ceny nehnuteľností dlhodobo rastú

Riaditeľ odboru financovania nehnuteľností ČSOB Jozef Futrikanič pripomína, že rozhodujúci je v tomto prípade typ nehnuteľnosti a potenciál rastu jej ceny.

“Ceny nehnuteľností narástli od roku 2003 o asi 90 %, čo predstavuje približne priemerný ročný nárast o 6,5 %. Zároveň rástli aj ostatné ceny, ako aj platy. To znamená, ak mal niekto peniaze uložené iba doma a nehľadal iné alternatívy zhodnocovania finančných prostriedkov, napríklad fondy, spomínané nehnuteľnosti, akcie, atraktívne dlhopisy a podobne, tak jeho úspory stratili za posledných 14 až 15 rokov asi 50 % svojej pôvodnej hodnoty,” povedal Futrikanič.

predaj nehnutelnost byt investicia

Do popredia idú aj investičné fondy

Na druhom mieste skončil ako najlepšia dlhodobá investícia sporiaci účet. V prieskume sa k nemu priklonilo 23 % opýtaných. Na treťom mieste s podielom 21 % skončili podielové fondy. Nárast záujmu o investovanie do fondov zaznamenávame aj v ČSOB.

„Pod tento nárast sa podľa nás podpísali tak nižšie úrokové sadzby na bežných sporiacich produktoch, ako aj lepšia informovanosť a znalosti klientov o investovaní do fondov. V neposlednom rade je to aj väčšia dostupnosť investovania, nakoľko klienti môžu pravidelne investovať už od niekoľko desiatok eur mesačne,“ vysvetľuje manažérka oddelenia prémiového segmentu ČSOB Mária Horváthová.

O kryptomeny je nízky záujem

Nasledovalo investičné zlato s podielom 20 % a akcie so 16 percentami. Kryptomeny, ktoré za posledný rok zažili turbulentné obdobie, by volilo 6 % opýtaných. Vkladná knižka dominuje u troch percent opýtaných.

Odborníci radia: investujte pravidelne

Sú produkty, do ktorých sa investuje jednorazovo, napríklad podielové fondy alebo dlhopisy, no práva vyššie zhodnotenie sa spája s postupnou investíciou. To znemená, že akcie, alebo fondy nie je vhodné kupovať za „balík“, ale investovať pravidelne. Na rozdiel od jednorazovej investície, kde čakáte len na rast alebo pády, nakupujete priebežne a tak dokážete napríklad zarobiť aj v prípade, že poklesnutý fond začína stúpať do pôvodných čísel. Pri jednorazovej investície by ste však vždy čakali len na vyrovnanie straty.

Nepodliehajte emóciám

Je to jedna z najčastejších chýb klientov. Pri poklese sú napríklad ochotní vyberať aj so stratou. A to je práve chyba. Práve pri strate dokúpiť podiely znamená, že už pri malom raste môžete finančne vykryť straty z minulej investície. Na finančnom trhu neplatí iba stratégia bojuj a uteč, ale občas sa oplatí ťažiť aj z porazenia.

Chcete vedieť viac o šikovnom investovaní? Pozrite si desatoro úspešného investovania.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com


Kvíz: Kedy sa platí daň pri predaji nehnuteľnosti?

1. Kedy sa platí daň pri predaji nehnuteľnosti:

Predávate dom alebo byt, prípadne o tom uvažujete? Náš kvíz vám pomôže ujasniť si niektoré pravidlá a podmienky zdanenia príjmu.


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Investovanie - spravodajstvoh