Vklad peňazí cez bankomat: koľko to stojí a ktoré banky to umožňujú

22.10.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Čoraz viac bankomatov namiesto klasických výberov umožňuje aj vkladať hotovosť na účet.


Vklad hotovosti v bankomate je služba umožňujúca užívateľovi bezpečné vloženie peňažnej hotovosti do depozitného alebo recyklačného bankomatu. Okrem klasického výberu hotovosti tak môžete hotovosť aj vkladať. Pripíše sa v prospech účtu klienta viažuceho sa ku karte. Všetko prebieha zadarmo.

Počet bankomatov, ktoré umožňujú vkladať hotovosť na účet sa rozšíri, záujem o takúto formu uloženia peňazí na účet totiž výrazne stúpol.

 

Zadarmo je zadarmo

Za vklad hotovosti na pobočke banky v drvivej väčšine prípadov platíte poplatky. Niekde je to euro, inde centy. V niektorých bankách sú poplatky za vklad v pobočke ešte vyššie, patria pritom k tým, ktoré sa stále zvyšujú.

Banky radia svojim klientom robiť prevody peňazí cez internetbanking. Túto možnosť si už mnohí aj osvojili a v súčasnosti sa niektoré banky pokúšajú klientov naučiť vkladať peniaze aj cez bankomat. Týka sa to však len niekoľkých bánk a zatiaľ spolu len niekoľkých desiatok bankomatov na Slovensku.

vyber hotovost

Záujem sa zvyšuje

VÚB, ktorá prišla s prvou možnosťou vkladania hotovosti cez bankomat v októbri 2012 v obchodnom centre Centrál v Bratislave, už má vkladový modul v 33 svojich bankomatoch, sú spravidla v nákupných centrách. Plánuje ich však rozšíriť. Vkladanie cez bankomat je veľmi populárne a ľudia vďaka tejto službe vložia ročne desiatky miliónov eur. Len v roku 2017 to bolo vyše 115 miliónov eur.

Veľkej obľube vkladania cez bankomat sa teší aj Slovenská sporiteľňa. Tá nainštalovala prvý bankomat s vkladovou funkciou ešte v roku 2014. Aj keď, tak ako v prípade VÚB, umožňuje vkladať peniaze len malá časť – 34 z 803 bankomatov Slovenskej sporiteľne, za desať mesiacov roka 2017 do nich vložili jej klienti viac ako 110 miliónov eur.

Na jeseň minulého roku zriadila pre klientov prvý bankomat s možnosťou vkladania hotovosti aj OTP Banka Slovensko.

Bankomaty s vkladovou funkciou už má v ostrej prevádzke aj ČSOB. „Ich počet sa rozširuje a sú klientmi riadne využívané,“ dodáva Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB. 

Nasledovať budú ďalšie banky

Viaceré finančné inštitúcie pôsobiace na Slovensku už potvrdili, že o zavedení takejto možnosti uvažujú, prípadne už vkladové moduly v bankomatoch aj testujú.

ČSOB ponúka v ČR vklad cez bankomat už nejaký čas, na Slovensku je táto funkcia ešte stále v testovacej fáze. (Pozn. redakcie: ČSOB už umožňuje vkladať do svojich bankomatov hotovosť, tak ako je uvedené vyššie. Za pôvodne chybnú uvedenú informáciu sa ospravedlňujeme.)

Pridať sa plánuje aj Tatra banka či Unicredit, avšak všetko je zatiaľ v rovine plánovania.

Ako vložiť peniaze cez bankomat

  • vložiť peniaze možno len na účet prislúchajúci ku karte, vo VÚB aj na iný účet v tejto banke,
  • zvolíte si príslušnú funkciu a vložíte svoje bankovky do otvoru, ktorý je umiestnený separátne od otvoru na výber,
  • vkladať možno bankovky všetkých používaných nominálnych hodnôt (od 5 až do 500 eur),
  • bankomat ich následne overí, spočíta a na monitore zobrazí prehľad o vložených bankovkách podľa nominálnych hodnôt a uvedie celkovú vloženú sumu,
  • klient potvrdí vklad a vložená hotovosť okamžite zvýši disponibilný zostatok klienta,
  • vklad nie je spoplatnený.

Zdroj foto: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 32 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvo