Ako vyzerá profil slovenského milionára

24.10.2018 | Miroslav Homola, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Bohatší Slováci sa už dlhodobo odkláňajú od konzervativizmu a vyhľadávajú skôr investovanie do stavebných pozemkov.


Navyše, dnes hodnotia ekonomickú situáciu na trhu ako najpriaznivejšiu pre investovanie za posledných 6 rokov. Toto hodnotenie priniesol exkluzívny prieskum J&T Banky Wealth Report medzi dolárovými milionármi.

 

Profil

Slovenský milionár je podľa štúdie vysokoškolsky vzdelaný muž vlastniaci firmu alebo väčšiu spoločnosť. Základným a hlavným zdrojom jeho nadobudnutého bohatstva je príjem z podnikateľskej činnosti. Veľkým prekvapením nie je ani zistenie, že viac ako polovica slovenských milionárov je konateľom alebo samotným majiteľom firmy.

Prieskum ďalej uvádza,  že slovenskí milionári sú v priemere až o 10 rokov mladší, ako milionári v iných krajinách sveta. Priemerný vek slovenského boháča je 51 rokov. Dôvodom má byť to, že pred nežnou revolúciou, respektíve pred rokom 1989 bolo súkromné podnikanie u nás zakázané, to znamená, že ani samotné zbohatnutie z podnikania nebolo viac-menej možné. Na základe toho je možné konštatovať, že k dôchodkovému veku sa až teraz blíži prvá porevolučná generácia bohatých ľudí.

Tip: Tisíce slovenských firiem sídlia v daňových rajoch (zoznam krajín)

Ako vyzerá profil slovenského milionára

Zdroj: shutterstock

Investovanie do dlhopisov

Odborníci sa pozreli aj na portfólio milionárov, kde ešte stále badať miernu opatrnosť. 51 % z neho sú ešte stále konzervatívne nástroje. Napriek tomu je už otvorenosť k investičným nástrojom oveľa citeľnejšia ako v minulosti. Najobľúbenejším z nich je pre Slovákov najmä investovanie do korporátnych dlhopisov, ktoré tvoria 30 % celkového investičného portfólia. Zároveň je to až dvakrát viac ako pri svetových milionároch.

„Slovenskí bohatí vnímajú dlhopisy ako možnosť investovať do lokálnych firiem a projektov, ktoré môžu priamo vidieť, poznajú ich a môžu tak participovať na ich rozvoji. Navyše tak podporujú domácu slovenskú ekonomiku,“ vysvetľuje riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.

Najväčšiu dôveru v pozitívnu budúcnosť z hľadiska výnosu vkladajú slovenskí milionári do stavebných pozemkov. Podľa odborníkov je to spôsobené tým, že ich je už veľmi málo, a to hlavne v okolí Bratislavy. Investori ich kvôli tomu rýchlo skupujú.

Zberatelia

Prekvapujúcim zistením prieskumu bol aj fakt, že bohatí Slováci sa zaujímajú aj o zberateľské aktivity. Najzaujímavejšou komoditou v ich hľadáčiku je najmä umenie, známky a mince. Zásluhu na stúpajúcej atraktivite investovania do vzácnych zbierok má aj pribúdanie aukcií v Česku a na Slovensku, ktoré sú zamerané na zberateľské predmety.

Pri kúpe vzácneho obrazu či známky nejde ani tak o výhodnú kúpu, ale skôr o osobné potešenie. Ak ide o prestíž spojenú s vlastníctvom nejakej veci, milionári preferujú drahé a luxusné hodiny.

Zahraničné aktivity

Nie je veľkým prekvapením, že miliónové bohatstvo sa ťažko nadobúda len v medziach Slovenska. Preto sa investori sústreďujú aj na zahraničné obchody a investície. Bohatí Slováci majú až 36 % investičného portfólia v zahraničí, čo je medziročný nárast o 6 percentuálnych bodov. 21 % milionárov zo Slovenska sa snaží investovať tak, aby bol dosiahnutý výnos viac ako je priemer na trhu.

Na rozdiel od iných milionárov z krajín Európy, ktorí majú takúto motiváciu len v 17 %-tách prípadov. Slováci sú tak v investovaní o niečo dravší. Charakteristickým znakom úspešných ľudí je aj to, že považujú za hrozbu pre spoločnosť korupciu, klientelizmus a rodinkárstvo. Trápi ich aj nízka vymožiteľnosť práva a vysoké daňovo-odvodové zaťaženie, ktoré na Slovensku máme.

Zdroj: J&T Banka - Wealth ReportPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 7 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo