Tipy, ktoré by ste mali vedieť predtým, než si zoberiete hypotéku

29.10.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Hypotéky - spravodajstvo


Premýšľate nad hypotékou? Nevezmite hneď prvú ponuku, ktorá sa javí ako jediné riešenie.


Aj keď je čoraz ťažšie ich získať, hypotéky majú historicky najnižšie sadzby. Je ešte vôbec možné niekde ušetriť? Ak si porovnávate úrokové sadzby a mesačné splátky úverov, nezabudnite si k výdavkom započítať aj náklady, ktoré sú s hypotékou spojené. Napríklad aj poplatok za bežný účet. Poďme si ale ukázať konkrétne tipy, ktoré by ste mali vedieť predtým, než sa banke upíšete na desiatky rokov.

 

1. Poplatok za poskytnutie úveru

Niekde ho získate v rámci akcie, inde ho banka zaplatí za vás. V každom prípade ale poplatok skúste v banke zjednať. Ide zväčša o percento z celkovej sumy. Ako sa tomuto poplatku vyhnúť? Pokiaľ ste bonitným klientom, prípadne si beriete vysoký úver, s bankou sa dá vyjednať dokonca aj zníženie poplatku o polovicu, prípadne úplne odpustenie poplatku za poskytnutie úveru. V drvivej väčšine platí to, že čím vyšší príjem máte a čím vyšší úver si beriete, tým nižšie sú poplatky.

2. Finančný poradca je často to najlepšie riešenie

Hypotekárny či finančný sprostredkovateľ pozná ponuky všetkých bánk a často vie ešte pred oficiálnym podaním žiadosti aspoň približne povedať, v ktorom finančnom ústave máte akú šancu. Finančný poradca vám pripraví prehľad hypotekárnych ponúk, ušetrí váš čas, ktorý by ste museli investovať do zisťovania podmienok priamo v bankách, zníži náklady spojené s vkladom záložných či kúpnych zmlúv do katastra, vybaví poistenie nehnuteľnosti a jeho vinkuláciu v prospech banky a postará sa o doručenie všetkých potrebných dokladov do banky.

refinancovanie hypoteky

3. Máte vlastné zdroje? Berte čo najmenej peňazí

Hypotekárny úver v 100%-tnej výške už za súčasných podmienok na Slovensku nezískate. 90% si berte len v prípade, ak nemáte inú možnosť. Tieto úvery sú štandardne najdrahšie, banky ich poskytujú s najvyššou úrokovou sadzbou. Pokiaľ v takých prípadoch použijete na kúpu aj vlastné zdroje (10 – 30%), úrok sa vám môže znížiť aj o 0,5%, a to už stojí za zváženie.

4. Pri výročí fixácie pokojne zvážte odchod do inej banky

Ak nie ste spokojní s aktuálnym úrokom vo vašej súčasnej banke, odborníci odporúčajú prehodnotiť refinancovanie vášho úveru. Prechodom do inej banky ušetríte na mesačnej splátke, a to aj za podmienky, že sa zachová ostávajúca splatnosť úveru. Nová banka je často ochotná zaplatiť pokutu za porušenie fixácie, môže vám ponúknuť lepší úrok, nižšiu percentuálnu mieru nákladov, prípadne natiahne dobu splácania na väčšie obdobie. Takmer vždy je to pre vás veľmi výhodné, a preto sa tvrdohlavosť nevypláca. Sledujte podmienky bánk, prípadne – ak máte šikovného finančného poradcu, vždy pred výročím fixácie vás na výhodnejšie podmienky upozorní sám.

5. Nebojte sa vymeniť banku len kvôli hypotéke

Ste dlhoročným klientom niektorej z bánk? Jej pracovníci vás už poznajú a z diaľky zdravia? Vaša domáca banka sa vám často snaží vyjsť v ústrety, no zároveň ste dojnou kravou jej príjmov, a preto treba myslieť na to, že jej klientom nemusíte byť len preto, že vám je sympatická alebo že vám sľubuje „jednoznačne najvýhodnejšiu ponuku hypotéky na trhu“. Vždy si porovnávajte a zjednávajte. Ak vám konkurenčná banka ponúka lepšiu možnosť, máte výborný dôvod na vyjednávanie a v prípade, že domáca banka ponuku nedorovná, pokojne jej zamávajte.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Hypotéky - spravodajstvo