Hypotéka na 40 rokov? Získať ju môžete len v niektorých bankách

05.11.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Hypotéky - spravodajstvo


Existuje vôbec ideálna doba na splácanie hypotekárneho úveru? Každý úver je individuálny a má rozdielne podmienky, avšak možnosť predĺžiť si úver až na štyridsať rokov môže byť niekedy najlepšie riešenie.


Hypotekárny úver sa vyznačuje dlhšou dobou splatnosti, v niektorých prípadoch až na 40 rokov. Dlhšia doba splatnosti hypotéky ale znamená, že aj výška úveru je vyššia, ako pri bežných spotrebných úveroch. Podobne platí, že ak za poskytnutú sumu ručíte nehnuteľnosťou, dáva vám to možnosť čerpať lepšie úrokové sadzby ako pri spotrebnom úvere na čokoľvek.

 

40 rokov je maximum

Maximálna splatnosť hypotéky, akú banky na Slovensku ponúkajú, je štyridsať rokov. Takto dlhú splatnosť ale má v ponuke výrazná menšina bánk, napríklad mBank alebo Prima banka.

Treba však upozorniť na to, že čím dlhšiu splatnosť hypotéky máte, tým je síce nižšia mesačná splátka, ale na úrokoch preplatíte viac. Výška hypotéky záleží od vašich možnosti splácať mesačnú splátku z vášho príjmu a od výšky nehnuteľnosti, ktorú banke založíte.

hypoteka na 40 rokov

Prečo si ľudia berú hypotéku na 40 rokov

Potrebujete skonsolidovať svoje úvery? Narodilo sa vám dieťa a nechcete riešiť odklad splátok hypotéky? Predĺžiť splatnosť hypotéky na 40 rokov môže byť odpoveď. Ak by ste aj získali rovnaký úrok ako máte teraz, mesačne zaplatíte výrazne menej. Áno, v konečnom dôsledku na úrokoch preplatíte viac, no i to sa dá elegantne vyriešiť napr. predčasným splatením.

Predčasné splatenie alebo mimoriadna splátka

Vziať si hypotéku na 40 rokov je rozumné riešenie najmä vtedy, ak si popri splátkach viete aj pár desiatok eur či dokonca stoviek ušetriť. Pri výročí hypotéky totiž môžete požiadať o mimoriadnu splátku, prípadne úplné splatenie úveru.

Príklad z praxe: Predstavte si, že mesačná splátka vašej hypotéky je 430 eur a doba splácania je 30 rokov. Po refinancovaní na hypotéku so splatnosťou 40 rokov a získaní mierne lepšieho, prípadne rovnakého úroku sa viete dostať so splátkou pod 300 eur mesačne. Zvyšných 130 eur viete každý mesiac odkladať na neviazaný sporiaci účet a po roku tak na predčasnej splátke môžete banke zaplatiť 1560 eur. Takýmto tempom by ste hypotéku splatili skôr, než o 40 rokov a ešte sa vám bude každý mesiac „ľahšie dýchať“ – pretože odkladať 130 eur môžete, ale nemusíte. Ak sa vám to podarí takmer každý mesiac, máte vyhraté.

Pri vyššom veku nečakajte splatnosť 40 rokov

Takmer všetky banky poskytnú financie iba žiadateľovi, ktorý bude mať na konci trvania hypotekárnej zmluvy maximálne 70 rokov, ideálne však 65. Má to však aj svoju výhodu, šancu na hypotekárny úver má aj päťdesiatnik. Síce nie na hypotéku so splatnosťou 40 rokov, ale ešte stále môže mať hypotéku na 20 až 25 rokov. Niektoré banky sú ochotné urobiť aj výnimku, v prípade napríklad dobrej platobnej bilancie z minulosti.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 5 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Hypotéky - spravodajstvo