Komentár: Deutsche Bank je na historických minimách a bez obnovenia dôvery s mizernou šancou na reparát

26.10.2018 | Patrik Mackových, Finance.sk
Komentáre


Jeden z najväčších bankových gigantov v EÚ  - Deutsche Bank AG  - sa z pozície lídra trhu razantne prepadáva na stále horšie historické minimá.


Najhoršie na tom je fakt, že stratil dôveru investorov. A to v časoch, kedy trhy dokážu mnohým firmám odpustiť aj zásadné straty, ak vidia niečo ako svetlo na konci tunela. Pri Deutsche Bank to však neplatí. Dôvodov zlej perspektívy je viacero.

Deutsche Bank AG je jednou z troch spoločností, ktoré v nedávnej dobe opustili index Euro Stoxx 50. Dôvodom vylúčenia bol vysoký pokles trhovej kapitalizácie, a tým pádom aj veľký pokles cien akcií banky v posledných mesiacoch.

Akcie spoločnosti Deutsche Bank klesli o viac než 45 percent od začiatku roka.  Od augusta 2015 tento pokles predstavuje takmer 70 percent. Konkrétne z 28,5 € na akciu na aktuálne obchodovaných 8,7 € na akciu. Aj keď sa vedenie spoločnosti snaží o zmenu štruktúry a stratégie a niektoré je už vidieť, výsledky sú stále pod očakávaniami investorov a analytikov.

Komentár: Deutsche Bank je na historických minimách

Zdroj: shutterstock

Deutsche Bank oznámila svoje najnižšie príjmy za tretí štvrťrok od roku 2010 a očakáva ďalší pokles do konca roka. Čistý príjem za 3. kvartál dosiahol 229mil.eur. Oproti minulému roku je to však gigantický pokles (v 3Q 2017 dosiahla banka čistý príjem vo výške 649mil. eur).

Profit pred zdanením za 3Q sa nachádza na úrovni 506mil.eur a podobne aj tu vidíme takmer polovičnú stratu. Najhoršie je , že investori už neveria sľubom vedenia. Preto sentiment tejto banky zostáva silne negatívny. Vedenie síce avizuje, že banka si naďalej zachová štatút investičnej banky a hovorí, že aspoň polovica príjmu bude pochádzať z tejto oblasti.

Avšak na druhej strane je vedenie nútené radikálne redukovať náklady na chod. Banka momentálne znižuje zamestnanecké kapacity, keď prepustila 7000 zamestnancov v oblastiach korporátnych financií v USA a Ázii. To sa bezpochyby musí prejaviť aj na jej investičných aktivitách.

Snaha o zoštíhlenie banky sa môžu pričiniť o rast ziskov v budúcnosti, a to aj pri očakávanom pokračujúcom poklese celkových príjmov. Kľúčové však bude obnoviť narušenú dôveru. To sa Deutsche Bank zatiaľ nedarí.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: KomentárePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.