Smer-SD opäť sľubuje: materská celý rok a príspevok na školské potreby

07.11.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Vládna strana Smer-SD plánuje predĺžiť poberanie materskej dávky a žiakom chcú finančne prispieť na školské potreby.


Predĺženie poberania materskej dávky z 34 týždňov na jeden rok alebo zvýšenie rodičovského príspevku, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na niektoré tovary pre malé deti či príspevok pre prvákov až štvrtákov, alebo len pre prvákov na základnej škole na nákup školských potrieb. Informovala o tom tlačová agentúra SITA.

 

Novinka: príspevok na nákup školských potrieb

Ďalším zo sociálnych opatrení má byť podľa Fica opatrenie, aby štát prevzal zodpovednosť za vymáhanie náhradného výživného v prípade, ak ho jeden z rodičov neplatí„Štát by automaticky zaplatil žene výživné a potom by štát na seba prevzal povinnosť viesť príslušný spor s konkrétnym mužom,“ povedal.

Tento krok by tak podľa neho bol z fiškálneho hľadiska neutrálny. Pri zámere znížiť DPH na tovar pre malé deti Fico uviedol, že by išlo o nižšiu daň na výživu, plienky, či hygienické potreby, nie však na oblečenie.

Predstavitelia strany Smer chcú tiež rodičov prvákov alebo prvákov až štvrtákov na základnej škole podporiť sumou okolo 100 eur na každé dieťa, ktorá by slúžila na nákup školských potrieb na začiatku školského roka. Keďže by sa to podľa Fica týkalo približne 50 až 55 tisíc detí, celkové náklady na toto opatrenie by boli do 5,5 milióna eur.

skolske potreby prispevok materska dovolenka

Zdvojnásobenie vianočného príspevku pre penzistov

Z už avizovaných opatrení Fico spomenul zavedenie obedov zdarma pre deti v poslednom ročníku materských škôl a žiakov základných škôl. Združenie miest a obcí Slovenska vyzval na rokovanie o tomto opatrení, ktoré by malo platiť od začiatku budúceho roka. Upozornil, že mestá a obce sú vo vynikajúcej finančnej kondícii.

„Kde bude krízová situácia, tam to budeme riešiť,“ povedal šéf Smeru. Od decembra budúceho roka by sa mal podľa neho zdvojnásobiť vianočný príspevok pre penzistov. Smer tiež zvažuje zdvojnásobenie počtu „áčkových“ poukazov na kúpele. Za dôležité sociálne opatrenie Fico označil aj zavedenie stropu na vek odchodu do dôchodku.

„Predpokladám, že veľká časť z týchto návrhov bude definitívne schválená 8. decembra na našom pravidelnom sneme strany, kedy vyhlásime program Smeru v sociálnej oblasti na roky 2019 a 2020,“ dodal Fico.

OĽaNO: je to len predvolebná kampaň za štátne peniaze

Najnovšie sociálne opatrenia Smeru-SD sú podľa opozičného hnutia OĽaNO neadresné a nespravodlivé.

"Je to volebná kampaň za štátne peniaze," zdôraznil poslanec hnutia Eduard Heger. 

Reagoval tak na tlačovú konferenciu vládnej strany Smer-SD, kde predstavila návrhy troch sociálnych opatrení. Sú nimi zavedenie stravného zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a pre deti na základných školách. Tiež zvýšenie počtu pacientov, ktorí potrebujú kúpeľnú liečbu a zdvojnásobenie vianočného príspevku.

Podľa Hegera je však plošné preplácanie obedov žiakom na školách neadresné. Stravné sa totiž bude hradiť aj deťom, ktoré to nepotrebujú. Teda aj deťom z bohatých rodín. Zároveň takýto krok podľa neho veľmi nepomôže deťom z rodín v hmotnej núdzi. Už v súčasnosti dostávajú príspevok na obedy.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5