Ako a kde vybaviť medzinárodný vodičský preukaz

13.11.2018 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Kde všade potrebujete medzinárodný vodičský preukaz a ako ho vybaviť? Prinášame stručný návod.


Mnohí z nás si myslia, že na šoférovanie v zahraničí stačí mať novší vodičský preukaz. Áno, pokiaľ cestujete len po Európskej únii, bude vám to určite stačiť. V týchto krajinách totiž medzinárodný vodičský preukaz (MVP) netreba. Stačí ten vydaný na Slovensku. Do ostatných krajín si už musíte vybaviť medzinárodný.

 

Kde všade treba medzinárodný vodičský preukaz

Cestujete do USA? Kanady? Ázie? Austrálie? Afriky či Južnej Ameriky? Medzinárodný vodičský preukaz budete potrebovať kdekoľvek mimo Európskej únie. Vyžadovať ho môžu pracovníci autopožíčovní či príslušníci polície pri kontrole dokladov.

Medzinárodný vodičák vybavíte na počkanie

Medzinárodný vodičský preukaz si ľahko a rýchlo vybavíte na ktoromkoľvek oddelení dokladov, a urobia vám ho na počkanie. V tomto prípade si ale budete musieť priniesť so sebou aj fotografie. Na vybavenie medzinárodného vodičáku potrebujete predložiť fotografiu tváre s rozmermi 3,5 cm x 4,5 cm a vydanie je spoplatnené správnym poplatkom vo výške 6,50 eur.

Upozornenie: Fotka musí byť vytlačená na tvrdšom papieri, teda nie na kancelárskom. Tvár a hlavu nesmú maskovať okuliare alebo čiapka. 

O vydanie medzinárodného vodičského môžete požiadať orgán Policajného zboru SR v tom mieste, kde vám vydali domáci vodičský alebo tam, kde ste podali žiadosť o jeho vydanie. Príslušné oddelenie polície prijíma žiadosti o vydanie ústne, teda osobne od držiteľa vodičského.

medzinarodny vodicsky preukaz

Dva typy medzinárodného vodičáku

Preukaz sa vydáva na základe viedenského dohovoru na 3 roky a na základe ženevského dohovoru na jeden rok. Keď žiadate o oprávnenie podľa ženevského dohovoru, platí vám samostatne. Oprávnenie podľa viedenského dohovoru je platné len spolu s vaším vodičským preukazom. Nie všetky štáty akceptujú oba preukazy a zoznam nájdete na stránke Ministerstva vnútra.

Napríklad do Spojených štátov amerických, na Srí Lanke, alebo na severnom Cypre budete potrebovať medzinárodný vodičák podľa ženevského dohovoru. Na Kubu, do Brazílie alebo do Moldavska vám postačí oprávnenie podľa viedenského dohovoru.

Čo robiť, ak skončí platnosť medzinárodného vodičského preukazu

Medzinárodný vodičský preukaz má svoju obmedzenú platnosť a po jeho exspirácii je potrebné ho vrátiť na oddelenie dokladov, prípadne klientske centrum.

Platí medzinárodný vodičský preukaz aj na Slovensku?

MVP neslúži ako doklad pre našinca, ktorý ho oprávňuje viesť vozidlo v našej republike. Na to slúži obyčajný vodičský. Nie je platný ani taký MVP, ktorého držiteľ už nemá platný vodičský alebo mu bol pre priestupok zadržaný.

Zdroj fotografie: Shutterstock.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 14 krát 5 0.5